جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5847

 خبرنامه 

 معرفي 10 کشور جهان که بيش‌ترين تعداد دانشگاه را دارند

دانشگاه‌ها ستون اصلي نهاد آموزش عالي کشور هستند. در زمان‌هاي گذشته، تنها دو دانشگاه در يک کشور وجود داشت و دانشگاه‌ها مکاني براي دستيابي به زندگي بهتر تلقي مي‌شد اما اکنون، هر شهر بزرگ دنيا داراي دهها دانشگاه است که آنها را مکاني براي جذب دانشجويان از سراسر جهان ساخته‌اند.

به گزارش ايسنا، گفته مي‌شود که قديمي‌ترين نهادي که به دانشگاه‌هاي امروزي شباهت بيشتري داشت، حدود شش و نيم سده پس از برپايي آکادمي افلاطون که در باغ آکادامه و دره آکادموس آتن گشايش يافت، فعاليت مي‌کرد.

دانشگاه‌ها ويژگي‌هاي متمايز ديگري نسبت به کالج‌ها و موسسات کوچکتر دارند و آن اين است که دانشگاه‌ها بيشتر تحقيق محور هستند و با اکتشاف‌ها و روش‌ها به نهاد آموزشي کمکي بسيار مي‌کنند.بيش از 26 هزار دانشگاه در سراسر دنيا وجود دارد. در اين مقاله به بررسي 10 کشور جهان که بيشترين تعداد دانشگاه را دارند، پرداخته‌ايم.

- اندونزي

کشور اندونزي يکي از پيشرفته‌ترين جوامع مسلمان جهان در زمينه تحصيلات دانشگاهي شناخته شده است. دانشگاه‌هايي مانند "دانشگاه اندونزي"، "دانشگاه باندونگ" و "دانشگاه گادجا مادا" در رتبه‌بندي جهاني کيو.اس 500 دانشگاه برتر قرار دارند. همچنين 3 دانشگاه اندونزي نيز در ليست 1000 دانشگاه برتر قرار دارند. اندونزي در مجموع داراي 487 دانشگاه است.

- فرانسه

دانشگاه‌هاي کشور فرانسه در طول چندين قرن داراي استانداردهاي دانشگاهي بوده‌اند. در حال حاضر، فرانسه داراي 39 دانشگاه در رتبه‌بندي جهاني 1000 دانشگاه برتر است و در ليست 400 دانشگاه برتر نيز رتبه 17 و "دانشگاه اِکول پلي‌تکنيک"(Ecole Polytechnique) و "دانشگاه اکول نرمال سوپريور"(Ecole Normale Supérieure) به ترتيب رتبه 53 و 33 را در ليست 100 دانشگاه برتر به خود اختصاص داده است و جاي تعجب نيست که فرانسه از لحاظ توان نظام دانشگاهي خود در رتبه ششم جهان قرار گرفته است. اين کشور 562 دانشگاه دارد.

-مکزيک

مکزيک يکي از بهترين کشورها براي تحصيلات دانشگاهي است. از سراسر آمريکاي جنوبي و حتي آمريکاي شمالي براي تحصيل به شهرهايي مانند مکزيکو سيتي و گوادالاخارا مي‌آيند. در ميان 1000دانشگاه برتر ، کشور مکزيک داراي هشت دانشگاه است و "دانشگاه مستقل ملي مکزيک"(UNAM) به عنوان يکي از دانشگاه‌هاي برتر دنيا در رتبه 128 رتبه‌بندي جهاني است. کشور مکزيک با 121 ميليون و 736 هزار و 809 نفر جمعيت، 931 دانشگاه دارد که 6 دانشگاه اين کشور در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر قرار دارند.

- ژاپن

ژاپن از قرن بيستم تاکنون بر سيستم آموزشي پيشرفته تأکيد کرده است و برخي از دانشگاه‌هاي برتر دنيا در شهرهايي مانند توکيو، اوساکا، ناگويا، کيوتو قرار دارند. ژاپن در رتبه دهم از رتبه‌بندي جهاني دانشگاه‌هاي کيو.اس قرار دارد و و در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر، داراي پنج دانشگاه برتر است. کشور ژاپن با 126 ميليون و 760 هزار نفر جمعيت، 985 دانشگاه دارد.

- روسيه

کشور روسيه داراي بيش از 1300 دانشگاه است که اين دانشگاه‌ها از سراسر جهان دانشجو مي‌پذيرند. در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر ، "دانشگاه دولتي لومونُسُـف مسکو" (Lomonosov Moscow University) و در رتبه‌بندي 250 دانشگاه برتر، "دانشگاه دولتي نووسيبيرسک" (Novosibirsk State University) قرار دارند. روسيه 1306 دانشگاه دارد و يک دانشگاه روسيه در رتبه‌بندي 500 دانشگاه برتر وجود دارند.

- برزيل

برزيل بزرگترين کشور آمريکاي جنوبي است. از نظر توان نظام دانشگاهي برزيل در رتبه 22 قرار دارد. برزيل با 1507 دانشگاه در ليست رتبه‌بندي 500 دانشگاه جهان، 7 دانشگاه برزيل در ليست قرار دارند و در ليست 100 دانشگاه برتر ، تنها يک دانشگاه اين کشور وجود دارد.

- چين

از نظر توان نظام دانشگاهي، چين در رتبه هشتم قرار دارد. چندين دانشگاه برتر دنيا در چين هستند. اما جاذبه تحصيلي چين به اندازه کشورهايي مانند ايالات متحده آمريکا، آلمان، انگلستان، کانادا و استراليا بالا نيست. در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر، چين پنج دانشگاه برتر دارد که "دانشگاه چينهوا"(Tsinghua University) رتبه 25 اين ليست و دانشگاه فودان رتبه 40 اين ليست را به خود اختصاص داده‌اند. چين داراي 2310 دانشگاه است.

-ايران

در سراسر خاورميانه و کشورهاي آسيايي، ايران به عنوان مرکز تحصيلات عالي شناخته شده است. ايران فرهنگي منحصر به فرد و غني دارد و "دانشگاه تهران" و "دانشگاه علم و صنعت" ايران در رتبه‌بندي جهاني دانشگاههاي کيو.اس قرار دارند. در رتبه‌بندي 500 دانشگاه برتر ايران يک دانشگاه(دانشگاه تهران) و در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر، ايران 8 دانشگاه(تهران، علوم پزشکي تهران، صنعتي شريف، اميرکبير، تربيت مدرس، صنعتي اصفهان، علم و صنعت و فردوسي مشهد) حضور دارند. کشور ايران با بيش از 80 ميليون نفر جمعيت داراي 2569 واحد دانشگاهي(دولتي و غيردولتي) است.

- آمريکا

ايالت متحده آمريکا از نظر استاندارد آموزشي در رتبه يک جهان قرار دارد و تنها کشوري است که داراي بيشترين تعداد دانشگاه در رتبه‌بندي‌هاي 1000 و 500 و 100 و 50 و 10 و 5 دانشگاه برتر در جهان است. 4 دانشگاه برتر جهان يعني "دانشگاه ام‌آي‌تي" (MIT) ، "دانشگاه هاروارد"، "دانشگاه استنفورد" و "دانشگاه فناوري کاليفرنيا " در آمريکا قرار دارند. ايالات متحده با داشتن 50 ايالت داراي جامعترين سيستم آموزشي است. آمريکا در مجموع 3281 دانشگاه دارد. در رتبه‌بندي 100 دانشگاه برتر، آمريکا رتبه 61، در رتبه‌بندي 200 دانشگاه برتر رتبه‌ي 92، در رتبه‌بندي 500 دانشگاه برتر آمريکا رتبه167 و در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر اين کشور رتبه 274 را به خود اختصاص داده است.

-هند

در ليست توانمندي نظام آموزش عالي، هند رتبه 24 را به خود اختصاص داده است و به دليل اينکه هند 1.3 ميليارد نفر جمعيت دارد، اين کشور دانشگاه‌هاي زيادي ساخته است. اگرچه تعداد زيادي از دانشگاه‌هاي هند در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر نيستند اما بخش فناوري اطلاعات آموزش و پرورش هند، يکي از بهترين‌ها در جهان محسوب مي‌شود. در رتبه‌بندي 200 دانشگاه برتر، "موسسه فناوري دهلي و بمبئي" هند قرار دارند. هند در مجموع 4004 دانشگاه دارد و تنها 7 دانشگاه هند در رتبه‌بندي 1000 دانشگاه برتر هستند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته