جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5852

 بيماران ديابتي بايد روزي يک‌بار پايشان را بشويند  

 يک متخصص ارتوپدي گفت: بيماران ديابتي بايد به زخم‌هاي پاي خود توجه کنند و براي هر نوع بدفرمي يا زخم، به پزشک مراجعه کنند؛ چراکه شايد اين زخم پا، از نوع زخم‌هاي غيرقابل درمان و خطرناک باشد.دکتر عليرضا موسويان در گفت‌وگو با ايسنا، گفت: در همه جاي دنيا از جمله آمريکا، بيشترين آمار در قطع اندام‌ها مربوط به ديابتي‌ها است؛ زيرا موقعي که بيمار مراجعه مي‌کند، کار خاصي نمي‌توان براي وي انجام داد.وي با بيان اينکه به صورت دقيق درمان‌هايي در بهترين مراکز دنيا براي نگهداري از اين اندام‌ها و پيشگيري از بروز مشکل انجام مي‌شود، اظهار کرد: پاي افراد ديابتي به دو شکل تحت تاثير اين بيماري قرار مي‌گيرد؛ يا مفاصل شروع به تخريب مي‌کنند، يا خيلي از عفونت‌ها ايجاد مي‌شود. بيماران معمولا موقعي که زخم بدي پيدا مي‌کنند، متوجه نمي‌شوند که اين زخم با زخم‌هاي قبلي فرق دارد. بنابراين درمان را انجام نمي‌دهند؛ زيرا اطلاع‌رساني و آموزش به اين افراد کم است. از همين‌رو سعي کرديم کارهايي براي آموزش انجام دهيم.

موسويان با اشاره به اينکه معمولا بيماران ديابتي درباره اينکه بايد چه موقع به پزشک مراجعه کنند و چه اقداماتي بايد براي آن‌ها صورت گيرد، اطلاعات کافي ندارند، افزود: درمان مناسبي نيز براي اين بيماران انجام نمي‌شود و تعداد مراکزي که در دنيا اين بيماران را درمان کنند، کم است و در کشوري مثل آمريکا نيز خيلي دقيق به اين بيماران توجه نمي‌شود.

وي ادامه داد: خوشبختانه کساني هستند که با تجربه بالا، موفقيت‌هاي خوبي را در زمينه درمان پاي ديابتي داشته‌اند؛ بنابراين نياز به فرهنگ‌سازي داريم تا بيماران بدانند چه اقداماتي مي‌توان براي درمان انجام داد.هدف ما اين است که بيمار را متحرک نگه داريم و اندام خود فرد را برايش حفظ کنيم. البته اين موفقيت‌ها در دنيا به ثبت رسيده و اين‌گونه نيست که فقط در مشهد به اين توفيقات دست يافته باشيم.

اين متخصص با اشاره به اينکه بيماران ديابتي دچار اختلالات عروقي مي‌شوند که کليه‌ها، چشم و اعصاب اندام‌ها در دست و پا را درگير مي‌کند، گفت: ديابت براي دست خيلي مشکلي ايجاد نمي‌کند، ولي در پا اندام گردش خون بيشتر مختل مي‌شود و گاهي پا به‌راحتي دچار زخم مي‌شود.

وي ادامه داد: يک بار که زخم و مشکلات استخواني ايجاد شد، ديگر بهبودي‌اش روند خاص خودش را دارد؛ بنابراين بايد مراقبت خوبي از پا انجام و آموزشي درست به بيمار ارائه شود. موسويان با بيان اينکه اولين مسأله در خصوص بيماران زخم پاي ديابتي اين است که قند را کنترل کنند، اظهار کرد: مسائل و مشکلات مختلف شامل استرس‌ها، مشکلات داخلي بدن، جراحي و...، قند را بالا مي‌برد و در طولاني‌مدت مشکلات پا و درمان را سخت مي‌کند.وي افزود: بهداشت پا در افراد ديابتي يک مقدار متفاوت با افراد عادي و با دقت بيشتري دنبال مي‌شود. کسي که ديابت دارد، از نظر پوشش بايد کفش مناسب داشته باشد و اگر از صبح تا عصر بيرون باشد، بايد هر دو - سه ساعت، کفش خود را عوض کند؛ زيرا هر کفش نقاط فشار خاص خود را دارد و نبايد از يک کفش ثابت استفاده کرد.

موسويان ادامه داد: علاوه‌ بر اين، بيماران ديابتي بايد روزي يک‌بار پايشان را بشويند و خشک کنند؛ زيرا خشک‌کردن پا مشکلات عصبي را کم مي‌کند. همچنين شبي يک‌بار قسمت‌هاي مختلف پا و انگشت‌ها را بازديد کنند و خود فرد اين کار را انجام ندهد، بلکه فرد ديگري اين کار را انجام دهد؛ زيرا بينايي افراد ديابتي خيلي خوب نيست.اين متخصص ارتوپدي افزود: افراد ديابتي هنگام دوش گرفتن، پايشان را براي کنترل دماي آب، زير آب داغ نگيرند؛ زيرا اعصاب پا به‌خوبي کار نمي‌کند و احتمال دارد سوختگي پيش آيد.

دماي آب را بايد اين افراد با کتف تست کنند.علاوه‌ بر اين در مواقع پيشرفت بيماري، بيمار احساس سردي در پا مي‌کند و خيلي ‌از مواقع ممکن است پايشان را به بخاري بچسبانند، اما نبايد اين افراد از وسيله گرم‌کننده استفاده کنند.

موسويان با اشاره به اينکه بيماران ديابتي بايد از جوراب مخصوص ديابتي‌ها استفاده کنند، تصريح کرد: بيماران ديابتي بايد با دماي معمولي پا را گرم کنند. استفاده از کيسه آب گرم و چسباندن پا به بخاري اصلا توصيه نمي‌شود؛ چراکه پا به‌راحتي دچار سوختگي درجه يک و دو مي‌شود و روند بهبودي نيز کند و سخت است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته