جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/21 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5852

 خبرپزشكي 

 شيوع آلرژي در کودکان اوتيستيک

محققان دانشگاه «لوا» آمريکا دريافتند احتمال ابتلاي کودکان مبتلا به اوتيسم به آلرژي در مقايسه با ساير کودکان بيشتر است.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، در اين تحقيقات اطلاعات مربوط به اوتيسم و آلرژي در حدود 200 هزار کودک 3 تا 17 ساله آمريکايي از طريق مصاحبه با والدين يا قيم آن ها در سال هاي 1997 تا 2016 ميلادي گردآوري شده است.بر اساس اين تحقيقات ميزان ابتلاي کودکان اوتيسمي به آلرژي غذايي 11 درصد، آلرژي تنفسي 19 درصد و آلرژي پوستي 17 درصد است. در حالي که ميزان ابتلا به اين نوع آلرژي ها در ساير کودکان به ترتيب 4، 12 و 10 درصد است.پس از کنترل مجدد اطلاعات و احتساب عوامل ديگر از جمله آموزش، درآمد و مکان زندگي به اين نتيجه رسيدند که احتمال ابتلاي يک کودک اوتيسمي به آلرژي غذايي بيش از دو برابر يک کودک سالم است. همچنين احتمال ابتلاي اين کودکان به آلرژي تنفسي 28 درصد بيشتر از سايرين و احتمال ابتلاي آن ها به آلرژي پوستي 50 درصد بالاتر از سايرين است.همچنين بر اساس اين تحقيقات، انواع آلرژي مي توانند در بروز رفتارهاي چالشي از جمله تحريک پذيري و تغيير خلق مبتلايان به اوتيسم موثر باشند.اين تحقيقات صرفا براي شناسايي وجود رابطه بين اوتيسم و آلرژي انجام گرفته است و هدف آن کشف روابط علي و معلولي بين اين دو عارضه نبوده است. به همين علت براي کشف اين روابط بايد تحقيقات بيشتري انجام پذيرد.اوتيسم يک اختلال عصبي است که عملکرد مغز را تحت تاثير قرار مي دهد. اين معلوليت رشدي معمولا در سه سال اول زندگي به طور کامل آشکار مي شود. معمولا اين سه سال اول، دوره طلايي قلمداد مي شود و چنانچه در اين دوره مربيان و والدين کودک اين عارضه را شناسايي کنند و در صورت درمان و رسيدگي مي توان کودک را به مدرسه فرستاد و مهارت هاي زيادي را به او آموخت.

اعلام جديدترين آمار سرطان در کشور

دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با اشاره به جديدترين آمار سرطان در کشور گفت: سرطان دستگاه گوارش به ويژه معده بالاترين آمار مرگ و مير را داشته است.به گزارش روابط عمومي انجمن راديوتراپي آنکولوژي ايران ،دکتر پيام آزاده در ارتباط با آخرين آمار سرطان در کشور گفت: دقيق‌ترين آمار سرطان که در واقع آخرين آمار بوده، مرتبط با آمار مبتلايان در سال 93 است که 112 هزار و 160 مورد اعلام مي‌شود.دبير علمي سومين کنگره بين‌المللي و سيزدهمين همايش سالانه کلينيکال آنکولوژي ايران با بيان اينکه اين آمار جديدترين آمار بوده و پيش از اين اعلام نشده است، گفت: 46 درصد از مبتلايان زنان و 54 درصد مردان بوده‌اند همچنين شايع‌ترين سرطان‌ها در کل جمعيت، سرطان پستان، پروستات، پوست، معده و روده است.

اين دانشيار دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ادامه داد: شايع‌ترين سرطان در مردان معده و در زنان سرطان سينه است همچنين سرطان دستگاه گوارش به ويژه معده بالاترين آمار مرگ و مير را داشته است که اين آمار در حد دنيا و حتي کمتر از برخي از کشورها است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته