جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 سرمقاله 

زماني براي پايان مشكلات تكراري اينترنت در ايران؟!

زهرا کيان بخت

شايد اشتباه نباشد اگر بگوييم مهمترين تفاوت دنياي امروز با يك سده پيش از اين، بيش از هر چيز ديگر، وامدار يك كلمه است؛ «اينترنت!» ابزاري كه از 1960 بر روي آن سرمايه‌گذاري شد و رفته رفته بر عموميت استفاده از آن افزوده شد تا امروز كه وابستگي كشورها به آن لحظه به لحظه افزايش مي‌يابد. اما اين امكان و ابزار دنياي جديد كه از حدود سال 1370 به ايران وارد شد، همواره در كشور ما با چالش‌هايي مواجه بوده است. چالش‌هايي كه موجب شده ايران در رتبه‌بندي‌هاي سالانه‌اي كه درخصوص وضعيت اينترنت كشورها منتشر مي‌شود، وضعيت خوبي نداشته باشد و در حالي كه كشورهايي همچون كره جنوبي و ژاپن در صدر جدول برخورداري از سرعت و كيفيت در زمينه اينترنت، قرار مي‌گيرند، ما تا صدر جدول، فاصله نسبتا درازي داشته باشيم!

اما اين روزها، در كنار همه مسائل ديرينه‌اي كه در اين عرصه وجود داشته، در بسياري از موارد شاهد افت كيفيت در دريافت خدمات اينترنتي هستيم كه كاربران را دائما با مشكلاتي مواجه مي‌كند. آن طور كه وزير ارتباطات اخيرا اشاره كرده اين افت كيفيت بيشتر مربوط به فيلترينگ است.

اما اختلال در اينترنت در حالي در كشور ما به امري مرسوم و متداول تبديل شده كه وزارت ارتباطات همواره بر تقويت زيرساختها در اين زمينه، افزايش پهناي باند و سرعت اينترنت، تأكيد كرده است و اين مسأله، از همان آغاز در شمار برنامه‌ها و اهداف دولت قرار داشته است. با اين حال و با وجود همه تغيير و تحولاتي كه در اين عرصه رخ داده، داستان ضعفهاي موجود در اين زمينه، همچنان ادامه دارد و كاربران اينترنت كه براي كارهاي شخصي يا شغلي خود به استفاده از اينترنت نيازمندند، نمي‌توانند موفق به استفاده بدون دغدغه و آسان از آن شوند.

مسأله وقتي بغرنج‌تر مي‌شود كه بدانيم شاغلاني همچون فعالان عرصه خبر و صاحبان كسب و كارهاي اينترنتي و... هم كه با توجه به ماهيت حرفه و كار خود، اينترنت جزء نخستين لازمه‌هاي كاري‌شان محسوب مي‌شود، در اين رابطه با مشكلاتي مواجهند كه مستقيما نوع فعاليت آنها را تحت تاثير قرار مي‌دهد. به علاوه، اين سلسله‌مشكلات در حالي ادامه دارند كه برخلاف وعده مسئولان براي ارزان شدن اينترنت، در مواردي شاهد گران شدن قيمت آن نيز هستيم!

در سالهاي گذشته، ايران در كنار كشورهايي نظير نپال، ليبي، نيجريه، قزاقستان و... در رديف كشورهاي با پايين‌ترين سرعت اينترنت در جهان جاي گرفته بود.

اخيرا هم يكي از مسئولان در اين باره به رتبه نازل ايران در رده‌بندي‌هاي جهان در زمينه سرعت دانلود و آپلود اشاره كرده و گفته است در اين زمينه حتي عراق، رتبه‌اي بهتر از ايران دارد! اين مسئول همچنين به سرعت اينترنت تلفن همراه در ايران اشاره كرده و گفته است ايران در زمينه اينترنت تلفن همراه، رتبه 98 را در بين 114 كشور مورد بررسي قرار گرفته، داراست. اين رتبه‌ها در حالي مطرح مي‌شود كه امروز، نه‌تنها اينترنت در سطح دنيا به مثابه ابزاري غيرضروري و تفنني تلقي نمي‌شود، بلكه نقشي غيرقابل انكار در توسعه كشورها در حيطه‌هاي مختلف ايفا مي‌كند.

امروز ايران در گذر از جامعه سنتي به مدرن، تغيير و تحولاتي يافته كه يكي از مشهودترين آنها، تمايل به استفاده هر چه بيشتر از اينترنت براي آسان‌سازي امور است، شاهد اين امر هم علاوه بر مشاهدات عيني و تجربي ما، جايگاه اينترنت در ارائه و دريافت خدمات مختلف است كه وقتي آن را با يك دهه قبل مقايسه كنيم، به نتايج كاملا ملموسي از گسترش روزافزون ضريب استفاده از اينترنت در زندگي ايراني‌ها مي‌رسيم. اين واقعيت مي‌طلبد تا دست‌اندازها و موانعي كه در اين مسير وجود دارد و همواره موجب مي‌شوند ما در قعر جدول رتبه‌بندي‌ كيفيت و سرعت اينترنت در جهان قرار بگيريم، به طور جدي‌تري مورد توجه قرار گيرند.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته