جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 دکتر "هرميداس باوند" درگفتگو با آفرينش:
 ترامپ سعي مي کند به صورت مبالغه آميز،توافق با کره شمالي را بزرگ جلوه دهد 

 
پس از ماه ها درگيري لفظي ميان ترامپ و رهبرکره شمالي، نهايتاً اين دو به ديدار هم رفتند و درمقابل دوربين خبرنگاران دست همکاري به سوي يکديگر دراز کردند. رهبران آمريکا و کره شمالي ساعاتي پس از پايان مذاکرات خود در هتل " کاپلا" در سنگاپور، سند مشترکي را امضا کردند که از آن به عنوان "يک تفاهم نامه جامع خلع سلاح هسته اي کره شمالي" ياد شده است. در اين تفاهم نامه، کره شمالي بحث خلع سلاح هسته اي کامل در شبه جزيره کره را پذيرفته است.

اما نکته جالب اينجاست که دونالد ترامپ رييس جمهور آمريکا در نشست خبري پس از امضاي توافق هسته اي خود با کيم جونگ اون رهبر کره شمالي، بار ديگر نوک تيز حملات خود را متوجه برجام و جمهوري اسلامي ايران کرد. وي با انتقاد از نحوه عملکرد رئيس جمهورقبلي آمريکا در قبال برنامه هسته اي ايران، گفت: «من به مثل اوباما باج ندادم و تحريم هاي خود را ادامه مي دهيم تا رفتار ايران عوض شود». اين مسئله نشان مي دهد که ترامپ قصد دارد از توافق با کره شمالي به عنوان پل پيروزي براي شکست برجام و ايران استفاده کند.

دراين باره با دکتر "هرميداس باوند" کارشناس روابط بين الملل گفتگو کرديم تا پيرامون تحولات اخير نگاه عميق تري داشته باشيم. اين ديپلمات با سابقه کشورمان، درمورد تفاهم آمريکا و کره شمالي و تبعات احتمالي اين اقدام در سير تحولات اخير معتقد است، اين توافق خيلي ابتدايي است و هنوز توافق فني و تکنيکي و مذاکرات اصولي صورت نگرفته و مدت ها طول خواهد کشيد تا کره شمالي بپذيرد که تسليحات و فعاليت هاي هسته اي خود را از بين ببرد و سيستم توليد آن را هم معدوم کند .

دکترباوند درمورد پيروزي سياسي و ديپلماتيک به دست آمده براي آمريکا مي گويد: ترامپ سعي مي کند به صورت مبالغه آميز اين تفاهم نامه را بزرگ جلوه دهد. قاعدتاً بعد از اين موفقيت سياسي، آمريکا بر روي ايران متمرکز خواهد شد و سعي مي کند از اين دستاورد يک بهره برداري تبليغاتي کرده و آزادي عمل بيشتري براي خود قائل شود تا اقدامات و تصميماتي را که درمورد ايران مي گيرد، بدون ملاحظه و نگراني پيگيري کند.

اين کارشناس روابط بين الملل درپاسخ به اين سئوال که آيا ترامپ مي تواند با اين پيروزي، فشار را بر اروپا افزايش دهد تا نسبت به حمايت از ايران و برجام عقب نشيني کنند، گفت: تمام هياهوي برجام اين بود که تحريم ها برداشته شود و جذب سرمايه و انتقال تکنولوژي صورت گيرد. ولي درحال حاضر که آمريکا از برجام خارج شد و تحريم هاي يکجانبه مضاعفي را هم اتخاذ کرد. تحريم هاي مضاعف اين است که اگر شرکت هاي تجاري و يا کشورها آن را رعايت نکنند، نمي توانند تعاملات تجاري و مالي در آمريکا داشته باشند. لذا شرکت ها حاضر نيستند چنين ريسکي را انجام دهند چرا که ميزان تعملات مالي آنها با آمريکا بسيار گسترده تر از ايران است . دولت ها هم به دنبال منافع خودشان هستند، به عبارتي به واسطه ارتباطي که با آمريکا دارند سعي مي کنند به يک نحوي دنباله رو نسبي باشند.

درهمين رابطه ديديم که برخي کشورهاي اروپايي به دنبال تاسيس بانکي جديد بودند که بتوانند از طريق آن محدوديت هاي مالي از سوي آمريکا را دور بزنند، اما اين تصميم در اتحاديه اروپا به تصويب نرسيد و اين نشان از همان دنباله روي نسبي است. حال اين موفقيت ترامپ مي تواند ابزاري براي فشار به اروپا باشد تا پايبندي و اصرار زيادي به ادامه برجام نداشته باشند.

اما بايد به اين نکته نيز اشاره داشت که اروپا در قضاياي ديگري همچون تعرفه ها وضع شده بر فولاد و آلمينيوم، حقوق گمرکات و نفتا که مسئله تجارت آزاد را دربر ميگيرد، با آمريکا به مشکل و اختلاف جدي خورده اند. حال اگر اين مشکل بين اتحاديه اروپا و آمريکا پايدار بماند، ممکن است در اين وضعيت، فشار آمريکا در مورد برجام را آنچنان پذيرا نباشند و اقدامات به مثل انجام دهند و اينگونه نگراني و عدم موافقت خود را نشان خواهند داد. نمود جدي اين مسئله را در گروه هفت مشاهده کرديم و حداقل مي توان گفت که اروپا در مرحله کنوني همسو با آمريکا نخواهند بود و نارضايتي خود را ابراز مي کند.

دکترباوند درمورد تاثير اين تحولات بر ايران گفت: اين تحولات تاثيرات حاشيه اي براي ايران خواهد داشت و بستگي به نحوه رفتار آمريکا دارد. اگر آمريکا با توجه به اختلاف هاي موجود با اتحاديه اروپا، مواضع خود را تعديل کند، اروپايي ها سعي مي کنند زياد برخلاف نظر آمريکا موضع گيري نکنند و همسو خواهند شد. اما اگر آمريکا بر مواضع و اختلافات فعلي ايستادگي کند، اروپا خط مشي مستقلي را در زواياي مختلف درپيش خواهد گرفت، از جمله آن نحوه ارتباط و برخورد با ايران و برجام خواهد بود و اين مسئله تاحدودي به نفع ما خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته