جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 يادداشت 

قطب‌هايي كه وجود ندارند!

زهرا كيان‌بخت

يكي از خلأهايي كه پيوسته آموزش عالي ما با آن روبرو بوده و در سالهاي اخير كه در دانشگاهها بيشتر رشد كمّي مدنظر قرار گرفت تا كيفي، بيشتر مشهود است، بحث بي‌توجهي به ايجاد قطب‌هاي علمي، آموزشي و پژوهشي است.

همواره رسم بر اين بوده است كه هر يك از دانشگاهها، تا حد امكان، تمام رشته‌هايي را كه امكان ادامه تحصيل در آن وجود دارد، داشته باشند و اگر برخي دانشگاهها، فاقد بعضي كدرشته‌هاي بودند، معمولا تلاش آنها بر اين بوده است كه كدرشته مورد نظر را ايجاد كرده و در آن رشته نيز اقدام به جذب دانشجو كنند.

بر همين اساس است كه ما در اغلب دانشگاهها، اكثر رشته‌هاي دانشگاهي موجود را داريم و فقط رشته‌هاي خاص و انگشت‌شمارند كه تنها در برخي دانشگاههاي معدود، پذيرش دانشجو دارند. اين مسأله و اين نوع رويكرد، هر چند از يك جهت، ايده‌آل به نظر مي‌رسد؛ چرا كه احتمالا اينكه دانشگاهي جامع اكثر رشته‌هاي دانشگاهي موجود باشد، نشانه قدرت و توان بالاي آن است. اما اين مسأله به خصوص از اين نظر كه با گسترش كمّي، دانشگاههاي ما به طور معمول از رشد كيفي باز مي‌مانند، امر مطلوبي نيست.

به علاوه، معمولا در اغلب رشته‌ها، صرف وجود آن رشته و بودن اساتيد و دانشجوياني در حيطه آن، كافي به نظر مي‌رسد و معمولا به اينكه يك دانشگاه در زمينه رشته‌اي خاص، به قطب علمي كشور بدل شود، توجه چنداني نمي‌شود. از همين روست كه امروز، جاي خالي اين نوع نگرش در آموزش عالي ما ديده مي‌شود، چه خوب بود اگر هر يك از دانشگاههاي ما در نقاط مختلف كشور، بر يك يا چند حوزه و رشته تخصصي مشخص، متمركز مي‌شدند به طوري كه با گذشت مدتي، قطب و مركز اصلي رشته‌هاي مزبور به شمار مي‌رفتند.

اين مسأله مي‌توانست بر فضاي علمي كشور تاثيرگذار باشد و به جاي فعاليت پراكنده و تمركز بر تمام رشته‌ها كه طبيعتا اجازه تبديل شدن به قطب و محور علمي را به دانشگاهها نمي‌دهد، دانشگاههاي ما محور اصلي فعاليت خود را تنها بر روي چند رشته مشخص قرار مي‌دادند و اين امر به معناي تعطيل شدن ساير رشته‌ها در آن دانشگاه نيست، بلكه منظور، تلاشهاي حداكثري دانشگاه در جهت ارتقاي كيفي و گسترش همه‌جانبه آن چند رشته است و اگر هر يك از دانشگاههاي ما سهمي را در اين زمينه برعهده مي‌گرفتند، امروز شاهد بوديم كه هر دانشگاه، در چند رشته‌اي كه براي توسعه برگزيده، به قطب و مركز اصلي در كشور تبديل شده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته