جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 معادلات انرژي 

 بررسي اسناد مناقصه 29 ميدان نفتي

براي تامين منابع مالي مطمئن در پروژه هاي افزايش و نگهداشت توان توليد نفت و جلوگيري از افت توليد در سال هاي آينده، بسته هايي تعريف شد که قرار است با مشارکت شرکت‌هاي ايراني اجرايي شوند. طبق برنامه‌ريزي انجام شده اجراي بسته‌هاي مذکور ميزان توليد را 200 تا 250 هزار بشکه افزايش مي‌دهد و چنانچه اقدامات پيشگيرانه انجام نشود، توليد نفت سالانه 300 هزار بشکه کاهش پيدا مي‌کند.

به گزارش ايسنا، طرح «نگهداشت و افزايش ميزان توليد نفت در چارچوب قراردادي EPD/EPC با تامين مالي» که با نظر وزير نفت و هماهنگي ساير بخش هاي وزارت نفت و شرکت ملي نفت ايران توسط مديريت برنامه ريزي تلفيقي تنظيم شده بود، پس از اخذ مصوبه هيئت مديره شرکت ملي نفت ايران به سازمان برنامه و بودجه کشور ارسال و به تصويب شوراي اقتصاد رسيد و خبر آماده سازي بسته پنج ميليارد دلاري سال گذشته توسط بيژن زنگنه، وزير نفت اعلام شد.

قرار است اين بسته در طول دو سال براي افزايش توليد در ميدان‌هاي در حال بهره برداري اجرا شود که بخشي از آن شامل تعمير چاه‌ها و بخشي ديگر شامل حفر چاه‌هاي جديد در مناطق مختلف نفتي از جمله مناطق نفت خيز جنوب، فلات قاره، مناطق مرزي و غيره مي‌شود. زنگنه از شرکت‌هاي ايراني براي مشارکت در اين پروژه دعوت کرد.

در اين راستا اعلام شد بسته مذکور در ابعاد کوچک و تا ميزان 100 ميليون دلار آماده مي‌شود و عمده کار آن حفاري، خط لوله جرياني و تغييرات در نمک‌زدايي است. همچنين تاکيد شد اجراي بسته‌هاي مذکور در سطح شرکت‌هاي ايراني است و همه شرکت‌هاي ايراني مي‌توانند اين بسته‌ها را اجرا کنند. مدل آن ابتدا EPC بود اما بازار به اين بسته‌ها علاقه‌مندي نشان داد و شرکت‌هاي ايراني ابراز علاقه کردند که تعدادي از آنها مي‌توانند تامين مالي کنند به همين دليل مدل به ETCF تغيير داده شد.

علي کاردر، مديرعامل شرکت ملي نفت، کاردر در اين مورد به ايسنا گفته بود: هدف اين بسته ها ميادين کوچک نفتي هستند.

طبق آخرين اخبار، شرکت ملي نفت ايران در اين راستا 34 بسته کاري با سرمايه گذاري تقريبي 6 ميليارد دلار با تکيه بر توان مالي و اجرايي ايراني با هدف افزايش توليد نفت از چاه هاي 29 ميدان و مخزن نفتي را اجرايي مي کند. افزايش توليد نفت به ميزان حداکثر 390 هزار بشکه در روز از چاه هاي 29 ميدان و مخزن نفتي دريايي و خشکي با سرمايه گذاري معادل تقريبي 6 ميليارد دلار از اهداف اين طرح است.

سرمايه مورد نياز اجراي 34 بسته سرمايه گذاري اين طرح نيز از محل آورده پيمانکار و ساير منابع اعتباري ارزي و ريالي طي 2 سال اجرا، تامين و بازپرداخت تعهدات آن از محل 50 درصد افزايش توليد نفت ميادين در سررسيد مقرر انجام مي شود. هم اکنون بررسي اسناد مناقصه اين 29 ميدان توسط مشاور طرح در دست اقدام است و برگزاري مناقصه و انتخاب پيمانکاران اجرايي براي مياديني که اسناد آن تاييد شده، به زودي توسط شرکت هاي بهره بردار آغاز مي شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته