جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 ابداع سريع ترين روش درمان زخم ديابتي 

 
محققان با استفاده از يک پروتئين طبيعي موفق به ساخت بانداژي ژله اي شدند. بهبود زخم ديابتي با اين روش 33 درصد سريع تر صورت مي گيرد و هيچ گونه عارضه جانبي ندارد.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري مديکال ساينس، دست و پاي بيماران مبتلا به ديابت به دليل ضعف گردش خون و آسيب عصبي معمولا بي حس است و به همين دليل اغلب متوجه زخم هاي پوستي به ويژه در ناحيه پا نمي شوند. به دليل سرعت پايين بهبود و ترميم زخم در اين افراد، معمولا ناحيه جراحت دچار عفونت شديد شده و ممکن است منجر به قطع عضو بيمار شود.محققان دانشگاه نورث وسترن ايلينوي آمريکا براي حل اين مشکل يک راه حل ساده انديشيده اند. آنها از يک پروتئين طبيعي به نام لامينين استفاده کرده اند که در پوست و بافت هاي ديگر بدن وجود دارد.

اين پروتئين در ارتباط سلول ها با يکديگر نقش دارد و آنها را تشويق به زايش، حرکت و اتصال به يکديگر مي کند. در جريان اين مطالعات محققان بخش خاصي از اين پروتئين را شناسايي کردند که نقش مهمي در ترميم و درمان زخم دارد. اين بخش از 12 آمينو اسيد تشکيل شده است که سنگ بناي اصلي پروتئين هستند و A5G81 ناميده مي شوند. به دليل اينکه A5G81 بسيار کوچکتر و ساده تر از پروتئين لامينين است،‌ ساخت آن در آزمايشگاه با سهولت بيشتر و هزينه کمتري صورت مي گيرد.

محققان اين بخش از پروتئين را به بانداژ هيدورژلي آنتي اکسيدان که از قبل توليد شده بود اضافه کردند. اين بانداژ در ابتدا به صورت مايع است و پس از اينکه روي پوست قرار مي گيرد، بر اثر دماي بدن به ژلي سفت تبديل مي شود که دو مزيت دارد. اول اينکه تمام برجستگي ها و انحناي پوست را پوشش مي دهد و قابل استفاده در تمام سطوح است. دوم اينکه ژل با ايجاد يک ساختار سه بعدي مانند داربست، رشد سلول ها و ترميم زخم را ممکن مي کند. در نهايت مي توان بانداژ را پس از بهبود زخم، با يک محلول نمکي به راحتي شست.

مطالعات نشان مي دهد بهبود زخم با اين روش 33 درصد سريع تر صورت مي گيرد و هيچ گونه عارضه جانبي ندارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته