جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 خبرپزشكي 

 ريتالين‌هاي تقلبي در کمين جوانان

رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران گفت: قرص ريتالين فقط در داروخانه‌هاي منتخب و با ارائه نسخه تحويل داده مي‌شود و ممکن است قرص‌هاي در دسترس دانشجويان، تقلبي يا قاچاق باشند.جمشيد سلام زاده رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران اظهار کرد: هر ساله انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران همايشي را برگزار مي‌کند و معمولا بيش از 1500 داروساز و پزشک در آن شرکت مي‌کنند و آخرين دستاوردها و مباحث بروز را در خصوص دارودرماني بيماري ها به اشتراک مي‌گذارند.

رئيس انجمن متخصصين داروسازي باليني ايران در خصوص مصرف ريتالين توسط دانشجوها گفت: ريتالين از آن دسته از داروهايي است که صرفا در داروخانه هاي منتخب که توسط معاونت‌هاي غذا و داروي دانشگاه‌هاي علوم پزشکي انتخاب مي‌شوند بايد توزيع شود و بيماران براي دريافت آن پس از تشکيل پرونده در معاونت هاي غذا ودارو نيازمند ارائه مدارک و مستنداتي نظير نسخه و مدارک شناسايي به داروخانه مي باشند.وي در پايان گفت: داروخانه ها اين دارو را بصورت سهميه‌اي دريافت مي‌کنند و مي‌بايست طبق نسخه‌اي که به آنها ارائه شده دارو را به بيمار تحويل دهند.

به اين ترتيب ريتاليني که بصورت غيرمجاز در دسترس دانشجويان قرار مي‌گيرد منشا و منبع مشخصي ندارد. ممکن است واردات قاچاق داشته باشد و يا نمونه‌ي تقلبي باشد و يا داروي اصلي توسط سوداگران بيمارنما از چرخه‌ي توزيع قانوني خارج و راهي بازارهاي غيرمجاز شود. در هر صورت، مصرف خودسرانه اين دارو مي تواند علاوه بر ايجاد وابستگي در افراد، عوارض متعددي بويژه بر سيستم قلبي عروقي و سيستم عصبي مرکزي و رفتارهاي اجتماعي آنها بگذارد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته