جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 مديرکل صنايع خودروي وزارت صنعت:
 خودرو تا 1 ماه ديگر ارزان مي‌شود 

 
مديرکل صنايع خودروي وزارت صنعت اعلام کرد: با اقداماتي که در خصوص پيش فروش خودرو شده تا کمتر از يکماه ديگر بازار خودرو آرام مي‌شود و قيمت‌هاي حاشيه بازر از بين خواهد رفت.به گزارش وزارت صنعت ،اميرحسين قناتي افزود: در عرضه خودرو مشکلي به وجود نيامده بلکه هجوم نقدينگي سرگردان به بازار خودرو و افزايش تقاضا اين حاشيه افزايش قيمت‌ها را به وجود آورده است.

مديرکل صنايع خودروي وزارت صنعت گفت: امسال بالغ بر 260 هزار دستگاه خودرو توليد شده که در مقايسه با توليد در مدت مشابه سال قبل بيش از 35 درصد بيشتر است.

قناتي افزود: امسال حدود 225 هزار دستگاه خودرو سند فروش خورده است و اين نابساماني حاشيه بازار کار واسطه‌ها و دلالان است.

مديرکل صنايع خودرو وزارت صنعت افزود: شرکت‌هاي خودروسازي ساليانه بر اساس نياز بازار يک ميليون و 500 هزار دستگاه خودرو توليد مي‌کنند.قناتي درباره پيش فروش خودرو‌ها افزود: شرکت‌هاي خودروسازي بر اساس دستوالعمل شوراي رقابت عمل مي‌کنند و با توجه به تقاضا در بازار اين اجازه به خودروساز داده خواهد شد تا تعداد بيشتري خودرو پيش فروش کند.

او همچنين گفت: اين حاشيه بازار در اعياد پيش رو برطرف خواهد شد و شرکت‌هاي خودروسازي فروش خودرو را در برنامه دارند.

مديرکل صنايع خودرو وزارت صنعت درباره ثبات در بازار تاکيد کرد: حداکثر تا يک ماه آينده شاهد ثبات در بازار خواهيم بود.

افزايش قيمت خودروها از سوي شوراي رقابت

شوراي رقابت مجوز افزايش 5.6 تا 7.1 درصدي قيمت محصولات 3 شرکت خودروسازي ايران خودرو، سايپا و مديران خودرو از اول تير را صادر کرد.رضا شيوا ، با اشاره به اينکه شوراي رقابت دستورالعمل تنظيم قيمت را براي سال 97 تأييد کرد، اظهار داشت: براساس محاسبات مرکز ملي رقابت ميزان افزايش قيمت خودروهاي ساخت داخل که مشمول قيمت گذاري هستند اعلام شد.

وي با بيان اينکه به طور متوسط خودروهاي ساخت داخل شرکت ايران خودرو که مشمول قيمت گذاري هستند مجوز افزايش 7.18 درصد را دريافت کرده اند، افزود: براي خودروهاي سايپا هم به طور متوسط افزايش 7.01 درصدي تعيين شده است.

رئيس شوراي رقابت گفت: در بخش خودروهاي مديران خودرو هم به طور متوسط افزايش 5.62 مورد تأييد مرکز ملي رقابت قرارگرفته است.

شيوا در خصوص زمان اجراي افزايش قيمت ها اظهار داشت: از اول تيرماه امسال خودروسازان مي توانند حداکثر به ميزان درصدهاي اعلامي قيمت محصولات خود را افزايش دهند.

اختلاف 90 ميليوني قيمت کارخانه و بازار خودرو

در چند هفته اخير بازار خودرو به شدت ملتهب شده است. فاصله بين قيمت کارخانه و بازار خودروها به شدت افزايش يافته و هيچ مقامي هم پاسخگو نيست.

خروج آمريکا از برجام و مطرح شدن احتمال قطع همکاري خودروسازان خارجي و توقف توليد خودروهاي پسابرجامي باعث شده تا قيمت اين خودروها در بازار به شدت افزايش يابد.

در کنار اين موضوع رشد نرخ دلار در بازار غير رسمي نيز باعث ايجاد التهاب مضاعف در بازار خودرو شده است و قيمت تمام خودروها با افزايش همراه بوده است.

هم‌اکنون اختلاف بين قيمت کارخانه و بازار برخي خودروهاي مشترک توليدي با خودروسازان خارجي به حدود 90 ميليون تومان نيز رسيده است. به عنوان مثال قيمت کارخانه مزدا3 تيپ 3 معادل 131 ميليون تومان است اما قيمت آن در بازار به 215 ميليون تومان رسيده است.

قيمت کارخانه پژو 2008 نيز معادل 115 ميليون تومان و قيمت بازار آن 206 ميليون تومان است. قيمت کارخانه‌اي سراتو 113 ميليون تومان و قيمت بازار آن 164 ميليون تومان است. قيمت کارخانه هيوندايي اکسنت 115 ميليون تومان و قيمت بازار آن به 153 ميليون تومان رسيده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته