جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/23 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5854

 مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي:
 تنها در 40درصد مساحت کل درياچه اروميه، آب وجود دارد 

 اروميه- يزدان پناه

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي گفت: بيش از 70 درصد آلودگيهاي هواي استان ناشي از ترافيک شهري است.

پرويز آراسته با تاکيد براينکه بيش از 70 درصد آلودگيهاي جوي استان مربوط به ترافيک شهري و ناوگان فرسوده حمل نقل عمومي است اظهار کرد: براي تامين سلامت هواي استان و بويژه شهرستان اروميه بايد در خصوص جمع‌آوري خودروهاي فرسوده و نوسازي ناوگان حمل ونقل عمومي تدابير جدي اتخاذ شود.

آراسته از فعاليت 8 ايستگاه سنجش آلودگي هوا در استان (4 ايستگاه در اروميه و 4 ايستگاه در شهرستانها) خبرداد و تصريح کرد: در شهرستانهاي مياندواب، مهاباد و پيرانشهر که جزء شهرستانهاي آلوده استان هستند که در صورت تامين اعتبار اقدام به احداث ايستگاههاي سنجش آلودگي هوا خواهيم کرد.

وي ضمن ارائه گزارشي از آخرين وضعيت درياچه اروميه، تراز فعلي آب درياچه را 1270.84 اعلام کرد و افزود: اين رقم نسبت به زمان مشابه سال گذشته تغيير چنداني نداشته است. مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به اينکه مساحت فعلي آبي درياچه اروميه 2 هزار و 400 کيلومتر مربع (40 درصد مساحت کل درياچه) است افزود: با توجه به افزايش 19 درصدي بارندگيها در حوزه آّبريز درياچه اروميه و افزايش 26 درصدي بارندگيهاي استان در سال جاري اميدواريم با همکاري مردم و نهادهاي مختلف تراز درياچه را به تراز اکولوژيک آن نزديکتر کنيم.

رد عدم همکاري شرکت آب منطقه‎‌اي

وي با رد برخي اظهارات درخصوص عدم همکاري شرکت آب منطقه‎‌اي درراستاي تامين حق‌آبه درياچه اروميه خاطرنشان کرد: در سال جاري 310 ميليون مترمکعب از حق‌آبه درياچه اروميه از سدهاي حوزه آبريز به سمت درياچه رهاسازي شده است و طبق تفاهمنامه ستاد احيا با وزارت نيرو در صورت سرريز شدن سدها و وجود آب مازاد در پشت سدها اقدامات لازم جهت رهاسازي صورت خواهد گرفت.

آراسته همچنين از اتمام خط انتقال فاضلاب شهرک صنعتي فاز2 اروميه خبر داد و خاطرنشان کرد: اميدواريم با بهره‌برداري از اين طرح مشکل فاضلاب صنعتي اين شهرک حل خواهد شد.

مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به اينکه 50 درصد آلودگيهاي پلاستيکي استان مربوط به بسته‌بنديهاي غيرقابل بازيافت مواد غذايي، خوراکي و... است افزود: جمع‌آوري، بازيافت و تجزيه بيولوژيکي زباله‎هاي پلاستيکي در طبيعت امري دشوار است و بايد در توليد محصولات پلاستيکي تا جاي ممکن تجديد نظر کرد. وي اظهار کرد: در حال حاضر در کشور و به طبع آن استان 78 درصد پلاستيکها در سايتهاي دفن زباله جمع‎‏آوري مي‏شوند، 8 درصد بازيافت و 12 درصد نيز سوزانده مي‎شوند.

آراسته با بيان اينکه روزانه در اروميه 550 تن زباله توليد مي‌شود گفت: سرانه توليد زباله شهرستان اروميه در مناطق شهري 710 و مناطق روستايي 610 گرم به ازاي هرنفر است. وي شعار سال جاري اتحاديه جهاني حفاظت محيط زيست را غلبه بر آلودگي پلاستيکي عنوان کرد و افزود:اين شعار به نوعي يک فراخوان عمومي براي جامعه جهاني براي حذف آلودگيهاي پلاستيکي و اثرات مخرب آن در طبيعت به عنوان يکي از جديترين چالشهاي نسل حاضر است. مديرکل حفاظت محيط زيست آذربايجان غربي با اشاره به اينکه در عصر کنوني عملا حذف پلاستيک از همه جنبه هاي زندگي غيرممکن است اظهار کرد: بايد با حذف، ممنوعيت توليد و جايگزيني محصولات پلاستيکي غيرضروري تا جاي ممکن توليد پلاستيک در کشور را به حداقل برسانيم. وي با تاکيد بر وجود برخي خلأهاي قانوني در کشور براي کاهش آلودگيهاي پلاستيکي خاطرنشان کرد: وجود قوانيني در راستاي استفاده محدود از پلاستيک، بالا رفتن رقم بازيافت پلاستيک (که در حال حاضر در کشور 8 درصد است)، کاهش مصرف از مبدا، پاکسازي زباله‌ها از محيط زيست و منابع آبهاي زير زميني با مشارکت کردم و NGOها و عدم رغبت جامعه براي مصرف محصولات پلاستيکي از جمله مواردي است که مي‌تواند در تحققق شعار سال و کاهش آلودگيهاي پلاستيکي راهگشا باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته