جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5857

 معرفي کتاب 

 نگاهي به كتاب «اصول اخلاقي در پژوهش‎هاي اجتماعي»

عبدالله طاهرخاني؛

دانشجوي دکتري جامعه‎‏شناسي.

کتاب «اصول اخلاقي در پژوهش‎هاي اجتماعي» شهريورماه 1396، توسط سازمان چاپ و انتشارات دانشگاه آزاد اسلامي و با قيمت 200،000 ريال به چاپ رسيد.

اين کتاب 213 صفحه دارد که با توجه به حجم مطالب، مؤلف به خوبي در اين صفحات به جوانب مختلف موضوع پرداخته است. همچنين شامل 7 فصل است و در ابتداي هر فصل مقدمه‏‎اي دارد که ذهن خواننده را به مطالب آن فصل هدايت مي‎کند. در پايان هر فصل نيز جمعبندي مطالب در کمتر از يک صفحه ارائه شده تا خواننده ناچار به مراجعه مجدد به کل مطالب فصل نباشد و خلاصه‎اي از محتواي مطالب را در اختيار داشته باشد.

مؤلف در پيشگفتار اين کتاب انگيزه نگارش خود را از تاليف کتاب و ضرورت مراعات اصول اخلاقي در پژوهش عنوان کرده است.

مؤلف کتاب سهيلا عليرضانژاد داراي مدرک دکترا در رشته جامعه‎شناسي و دانشيار دانشگاه آزاد است.

اين کتاب در چه زمينه‌اي ما را ياري مي‌کند؟ متاسفانه در بيشتر پژوهشهاي معمول در کشورمان اصول اخلاقي پژوهش زير پا گذاشته مي‎شوند و از طرفي اين اصول اخلاقي محدود به چند راهکار نيست لذا اين کتاب مي‎تواند نيازهاي پژوهشگران براي انجام تحقيق با مراعات اصول اخلاقي را فراهم کند.

در اين رابطه مؤلف در صفحه 23 کتاب چنين عنوان مي‏کند: «سيستم ارزشي پژوهشگر و همچنين تجارب زيسته او مي‎تواند در فرايند پژوهش نيز تاثيرگذار باشد.

اصول روش پژوهش و همچنين توجه به اخلاق پژوهش به ويژه براي پژوهشگر اجتماعي بسيار مهم است تا بتواند در مقابل اين گونه مداخله‎ها که مي‏تواند مانع شناخت امر شود، مقاومت نموده و عکس‎العمل مناسب داشته باشد.» فصلهاي اول تا چهارم کتاب براي دانش‎پژوهان و پژوهشگران همه رشته‎ها مفيد است؛ اين فصول به مباحثي در باره اصول اوليه اخلاق در پژوهش، رويکردهاي اخلاقي و نهايتاً انواع و جنبه‎هاي مختلف مالکيت دستاوردهاي علمي و پژوهشي مي‎پردازد.

در فصل چهارم ضمن آشنايي با اصول صحيح استفاده از دستاوردهاي علمي ديگران، به شيوه‎‏هاي غير اخلاقي معمول از جمله جنبه‎هاي مختلف سرقت علمي نيز اشاره مي‎‏شود. فصل پنجم کتاب مطالب بسيار غني در باره اصول اخلاقي پژوهش در حوزه علوم اجتماعي و آسيب‎شناسي آن ارائه مي‌کند.

در مجموع اين کتاب ضمن آنکه پژوهشگران را به اصول اخلاقي در تحقيق آشنا مي‎کند، معيارهايي را براي تشخيص و تميز دادن پژوهش اخلاق‎مدارانه از ساير پژوهشهاي نادرست ارائه مي‏کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته