جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/28 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5857

 معادلات انرژي 

 بورس براي ميادين نفتي 300 هزار ميليارد ريال جذب مي کند

مديرعامل بورس انرژي گفت: براي طرح هاي نفتي از طريق بورس تا 30 هزار ميليارد تومان منابع مالي جديد جذب مي شود.سيدعلي حسيني در گفت و گو با ايرنا ،درباره جزييات استفاده از بورس براي تامين مالي اجراي پروژه هاي نفتي، بيان داشت: پيش از نوسان هاي نرخ ارز، مذاکرات اوليه براي جذب 10 ميليارد دلار از طريق بورس براي صنعت نفت، انجام شده بود.

مديرعامل بورس انرژي به طرح جذب منابع مالي مردمي براي توسعه و نگهداشت توليد ميدان هاي نفتي کشور توسط بازار سرمايه، اشاره کرد و افزود: بورس انرژي آمادگي دارد در قالب «صندوق پروژه» و نيز «اوراق سلف» تامين مالي اين پروژه ها را انجام دهد.

حسيني ادامه داد: سودآوري خوب، شناخته شده بودن و ضمانت توسط وزارت نفت از مزاياي معرفي پروژه هاي نفتي در بورس هستند که باعث افزايش استقبال از آنها مي شود.البته بايد توجه داشت مبلغ تا 30 هزار ميليارد تومان که پيش بيني شده است، به يکباره تامين نمي شود و به صورت تدريجي تحقق مي يابد.حسيني بر لزوم تنوع بخشي در تامين مالي پروژه هاي اقتصادي را تاکيد کرد و گفت: بايد يک سبد و پرتفوي از ابزارهاي مختلف سرمايه گذاري شکل بگيرد که در آن سرمايه گذاري خارجي، سرمايه گذاري داخلي و منابع مالي بورسي وجود داشته باشد.

مديرعامل بورس انرژي تصريح کرد: متنوع سازي سبد سرمايه گذاري سبب کاهش ريسک در پروژه ها مي شود.

گازپروم براي مشارکت در چهار حوزه گازي ايران آماده مي شود

معاون شرکت 'گازپروم' روسيه اعلام کرد که اين شرکت براي مشارکت در چهار حوزه گازي ايران آماده مي شود.به گزارش ايلنا ، 'ويتالي مارکلوف' معاون شرکت گازپروم روز جمعه در کنفرانس مطبوعاتي گفت که اين شرکت قصد دارد، اسناد براي مشارکت در طرح هاي بهره برداري از چهار حوزه گازي در ايران شامل 'کيش، پارس جنوبي، فرزاد-A و فرزاد-B ' را آماده کند.

وي افزود: با طرف ايراني درباره مشارکت در اين چهار طرح مذاکره مي کنيم و پس از تجزيه و تحليل ، شرايط مشارکت را بررسي خواهيم کرد و تصميم نهايي را اعلام مي کنيم .مارکلوف همچنين خاطرنشان کرد که گازپروم امکان تکميل کارخانه گاز مايع ايران (ال.ان.جي) را بررسي مي کند.

به گفته وي، احداث کارخانه متوقف شده، اما نيروگاه توليد برق و تجهيزات و دستگاههاي بزرگ در آن نصب شده است.

معاون شرکت گازپروم تصريح کرد: در زمان حاضر گازپروم وضع فني اين طرح را بررسي مي کند و پس از پايان مطالعه درباره ورود به طرح 'ايران ال.ان.جي' تصميم مي گيرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته