جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/03/31 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5860

 خبرپزشكي 

 محققان هشدار مي دهند؛

ارتباط داروهاي رواني با تولد نوزاد ناقص

مطالعه جديد نشان مي دهد مصرف داروي رواني "ليتيوم" در اوايل بارداري ريسک تولد نوزاد ناقص را افزايش مي دهد.

به گزارش مهر، محققان دانشگاه پزشکي آيسان نيويورک دريافتند زناني که در طول سه ماهه اول بارداري خود داروي ليتيوم مصرف کرده اند با ريسک بالا زايمان نوزاد ناقص مواجه هستند.

دکتر «ورل برجينک»، سرپرست تيم تحقيق، در اين باره مي گويد: «ما دريافتيم اين ريسک نسبت به آنچه که در گذشته تصور مي شود کمتر است.»

نقايص تولد بر بيش از 7 درصد کودکان متولدشده از مادراني که در طول سه ماهه اول بارداري داروي ليتيوم مصرف کرده اند، تاثير مي گذارد.

داروي ليتيوم در حدود 50 سال گذشته در ايالات متحده مورد تاييد واقع شد. اين دارو عمدتا براي درمان اختلال دوقطبي تحويز مي شود. نزديک به 3 درصد مردم آمريکا مبتلا به اختلال دوقطبي هستند.

به گفته برجينک، در مورد افراد مبتلا به اين مشکل رواني، داروي ليتيوم موثرترين دارو براي تثبيت خلق و خو فرد بيمار است.

وي تاکيد مي کند بهتر است تجويز اين دارو براي زنان باردار يا زناني که قصد بارداري دارند تا حدامکان محدود شود.

مطالعات نشان داده اند اين دارو با افزايش ريسک تولد نوزاد ناقص، نظير تشکيل نقص قلب نوزاد، بخصوص در صورت مصرف در سه ماهه اول بارداري مرتبط است.

کاهش وزن درد مفاصل را تسکين مي‌دهد

پزشکان آمريکايي معتقدند کاهش وزن روش درماني موثري براي افراد چاق مبتلا به آرتروز زانوست.

به گزارش ايسنا، آرتروز عارضه‌اي است که بر اثر آن غضروف بين مفاصل از بين مي‌روند و با درد شديد همراه است. در بيشتر موارد، زانوها درگير آرتروز مي‌شوند و زنان بيش از مردان در معرض ابتلا به آن هستند.

در يک مطالعه جديد گروهي از محققان آمريکايي به بررسي روي 240 فرد بزرگسال چاق پرداختند که به آرتروز زانو مبتلا بودند. اين افراد برنامه کاهش وزن براي مدت زمان 18 ماه را دنبال کردند.

محققان مشاهده کردند هرچه ميزان وزن کاهشي افراد شرکت کننده در اين مطالعه بيشتر باشد، علائم همراه با درد ناشي از آرتروز در اين بيماران بيشتر تسکين پيدا کرده است همچنين بيماراني که 10 درصد يا مقدار بيشتري از وزن خود را از دست داده بودند علاوه بر تسکين درد، قدرت حرکت آنان بهبود پيدا کرده است.

به گفته محققان، هر چه بيمار سنگين وزن‌تر باشد هنگام حرکت فشار بيشتري به زانوهايش وارد مي‌شود. علاوه بر اين، چربي مازاد در بدن ممکن است بافت‌هاي مفاصل را ملتهب کند.

التهاب مفصل يا آرتريت برگشت‌پذير نيست زيرا بدن قادر نيست غضروف از دست رفته را ترميم کند. بيماران بايد براي تسکين علائم اين بيماري پيش از آنکه پيشرفت کند و به عمل جراحي تعويض مفصل زانو نياز شود اقداماتي را انجام دهند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته