جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/04/05 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5864

 خبر 

 پروبيوتيک ها ريسک از بين رفتن استخوان ها را کاهش مي دهند

محققان دريافتند رژيم غذايي سرشار از پروبيوتيک در زنان سالمند ريسک از بين رفتن استخوان ها را به نصف کاهش مي دهد.

به گزارش مهر، محققان عنوان مي کنند رژيم غذايي مملو از پروبيوتيک، علاوه بر حفظ سلامت روده ها، به کاهش ريسک پوکي استخوان هم کمک مي کند؛ پوکي استخوان ناشي از نابودي استخوان ها است که موجب شکستگي استخوان يک زن از هر سه زن بالا 50 سال در جهان مي شود.

«ماتياس لورنتزون»، سرپرست تيم تحقيق از دانشگاه گوتنبرگ سوئد، در اين باره مي گويد: «زنان مسن بيشتر در معرض پوکي استخوان و شکستگي استخوان قرار دارند. درمان با پروبيوتيک ها مي تواند شيوه اي موثر و ايمن در پيشگيري از آغاز پوکي استخوان در بسياري از زنان مسن در آينده باشد.»

شکنندگي استخوان ها يا پوکي استخوان ناشي از استخوان هاي متخلخل و ضعيف است که مي تواند موجب شکستگي آنها در شرايطي نظير افتادن به زمين شود.

طبق اعلام بنياد بين المللي پوکي استخوان، اين مشکل هر ساله موجب بروز شکستگي استخوان در بيش از 8.9 ميليون نفر مي شود، يعني هر 3 ثانيه يکبار يک مورد شکستگي ناشي از پوکي استخوان اتفاق مي افتد.

در سطح جهاني، يک زن از هر 3 زن بالا 50 سال شکستگي ناشي از پوکي استخوان را تجربه مي کند، در حاليکه اين رقم در مورد مردان با رده سني مشابه يک نفر به ازاي هر 5 نفر است.

در اين مطالعه، تيم تحقيق به حدود 100 زن سالمند با ميانگين سني 76 سال، در طول يک سال هر روز پودري حاوي باکتري Lactobacillus reuteri 6475 به عنوان باکتري افزايش دهنده سلامت يا دارونما دادند.

محققان مشاهده کردند زناني که پودر حاوي باکتري هاي فعال دريافت کرده بودند در مقايسه با زناني که دارونما دريافت کرده بودند تنها نيمي از تراکم استخواني بدن شان را از دست دادند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته