جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2849

  باصدور قطعنامه سوم صورت مي گيرد;
 تجديد نظر ايران در همکاري با آژانس 


گروه سياسي، حسين نوري هشجين: جمهوري اسلامي ايران بار ديگر به شوراي امنيت سازمان ملل متحد هشدار داد که در صورت صدور قطعنامه سوم عليه ايران در همکاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي تجديد نظر خواهد کرد.هشدار تهران به شوراي امنيت در حالي صورت گرفت که ايالات متحده به همراه بريتانيا و فرانسه فعاليت هاي خود را براي تدوين قطعنامه سوم عليه ايران آغازکرده اند.تلاش ها براي تشديد تحريم هاي ايران در حالي افزايش يافته است که محمد البرادعي مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي در تازه ترين گزارش خود، همکاري تهران با اين نهاد بين المللي را خوب توصيف کرده است.سخنگوي وزارت امورخارجه ايران ديروز در نشست خبري هفتگي خود با خبرنگاران تاکيد کرد: چنانچه قطعنامه جديدي عليه ايران صادر شود در همکاري با آژانس تجديدنظر و گزينه هاي مختلف را بررسي مي کنيم. سيد محمد علي حسيني در پاسخ به اين سوال که البرادعي در گزارش خود از ايران خواسته است که پروتکل الحاقي را تصويب و اجرا کند، پاسخ ايران چيست؟ گفت: اجراي پروتکل الحاقي در گذشته از سوي ايران، يک اقدام داوطلبانه بود.وي تصريح کرد: اجراي پروتکل الحاقي نياز به مصوبه مجلس دارد و براساس مصوبه ديگر مجلس تا زماني که بررسي موضوع هسته اي ايران به آژانس بين المللي انرژي اتمي برنگرددهيچ اقدام داوطلبانه اي از جمله اجراي پروتکل را نخواهيم داشت.  خبرنگاري در خصوص علت سکوت آلمان و چين در برابر گزارش جديد البرادعي سئوال کرد و گفت، آيا اين امر به منزله وجود اختلاف نظر است؟ حسيني پاسخ داد : گزارش آژانس حاوي نکات مثبتي بود و موجب شد کشورهايي که داراي واقع نگري بيشتري هستند در مواضع خود تجديدنظر کنند و اميدواريم ساير کشورها به اين روند واقع نگري بپيوندند.
 اظهارات بوش  جديد نيست
خبرنگاري از حسيني درباره گفتگوي اخير محمد البرادعي با مجله آلماني اشپيگل مبني بر اينکه توافقات اخير ايران و آژانس آخرين فرصت ايران در زمينه حل مسئله هسته ايش خواهد بود سئوال کرد که وي در پاسخ گفت: روندي که تهران آغاز گر آن بوده به خوبي ادامه يافته و ايران اين روند را تکميل کرده و در عمل نيز ثابت کرده ايم که مسير مور تاکيد ما ثمر بخش بوده است. حسيني ادامه داد: جمهوري اسلامي ايران فرصت هاي زيادي را در اختيار طرف هاي ديگر قرار داده و راه حل هايي را نيز براي ثمر بخش شدن اين فرصت ها ارائه کرده است که متاسفانه طرف هاي ديگر با اصرار بر مواضع خود از اين فرصت ها استفاده نکردند. وي افزود: جمهوري اسلامي ايران همواره از اين فرصت ها استفاده کرده و طرح هاي خود را براي اين منظور ارائه داده است; همکاري هاي ايران و سازمان انرژي اتمي نيز که به رياست محمد البرادعي انجام شد نمايانگر حقانيت مواضع و مباني ايران است.خبرنگار ديگري از سخنگوي وزارت امور خارجه درباره اظهارنظر بوش مبني بر اينکه آمريکا توافق ميان تهران و آژانس را قبول ندارد، سووال کرد. سخنگوي وزارت امور خارجه پاسخ داد: اظهارات بوش، جديد نيست و انتظار چنين اظهاراتي مي رفت. وي تاکيد کرد که تهران، اقدامات خود را بدون توجه به اين اظهارات پيش مي برد. سخنگوي وزارت خارجه همچنين پيش از پاسخگويي به سوالات خبرنگاران ، گزارش جديد " محمد البرادعي "مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي را موفقيت ديگري براي ديپلماسي هسته اي جمهوري اسلامي ايران دانست و گفت که بارديگر حقانيت ايران به اثبات رسيد. حسيني افزود: اين گزارش همچنين ثابت کرد که ادعاهاي رسانه اي و فعاليت هاي تبليغاتي برخي کشور عليه فعاليت هاي صلح آميز هسته اي ايران غير اصولي، بدور از منطق و واقعيت است. حسيني تاکيد کرد: اين گزارش و نيز همکاري هاي ايران با آژانس نشان داد همانگونه که از ابتدا اعلام کرده بوديم فعاليت هاي هسته اي در ذات خود پيچيدگي و ابهام ندارد و اگر در چارچوب فني و معاهده (ان پي تي ) رسيدگي شود قابل حل وفصل است. سخنگوي وزارت امور خارجه تاکيد کرد : همانگونه که جمهوري اسلامي ايران در دفاع از حق ملت ايران صادقانه عمل مي کند در رفع ابهامات نيز صادقانه و شفاف عمل مي کند. وي با اشاره به نگاه مثبت برخي کشورها به روند همکاري هاي ايران و آژانس اظهاراميدواري کرد،اين روند که با حسن نيت جمهوري اسلامي ايران آغاز شده است با شکل مطلوبي ادامه يابد وپرونده ايران از شوراي امنيت به آژانس بين المللي انرژي اتمي برگردد. حسيني تصريح کرد : اين گزارش جايگاه فني و حقوقي آژانس را که مي رفت توسط برخي کشورها خدشه دار شود، اعتبار بخشيد.
تغيير فرمانده سپاه طبيعي است
حسيني در پاسخ به اين سوال که "آيا تغييرات جديد در سپاه با سخنان و تلاش هاي بوش براي گنجاندن نام سپاه در فهرست گروه هاي تروريستي و عدم موفقيت افراد مرتبط است؟" اظهار کرد: اين تغييرات و احکامي که معمولا از سوي مقام معظم رهبري صادر مي شود ، دوره زماني خاصي دارد. وي افزود: اگر متن حکم آقاي صفوي را نگاه کنيد حکايت از موفقيت ايشان دارد. حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي و فرمانده کل قوا شنبه شب طي حکمي سردار سرلشگر پاسدار "سيديحيي صفوي " را به عنوان دستيار و مشاور عالي فرماندهي کل قوا در امور مرتبط با نيروهاي مسلح منصوب کردند.  معظم له همچنين طي حکم جداگانه اي سردار سرتيپ پاسدار"محمد علي جعفري" را با اعطاي درجه  سرلشگري به فرماندهي کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامي منصوب کردند.
پوتين به احمدي نژاد قول داده
سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ به سوالي در خصوص کارشکني هاي روسيه در تکميل نيروگاه بوشهر گفت: همانطور که دکتر احمدي نژاد گفتند، آقاي پوتين در حاشيه اجلاس شانگهاي گفته است که مسکو نسبت به تکميل پروژه نيروگاه اتمي بوشهر جدي است. حسيني در پاسخ به سووالي در خصوص علت سفر " جواد وعيدي " معاون امنيت بين الملل دبير شوراي عالي امنيت ملي که در راس هياتي در ژنو بسر مي برد، گفت: آقاي وعيدي، برنامه مذاکراتش را با آژانس هماهنگ مي کند و ديدارهايي انجام مي شود.
واکنش به تحريم ايران از سوي امارات
سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سووالي در خصوص فشار آمريکا به امارات براي اعمال تحريم هايي عليه ايران، گفت: فشارهاي آمريکا به امارات در راستاي سياست هاي فراقانوني و حتي خارج از چارچوب قطعنامه هاي شوراي امنيت است تا از حجم مناسباتشان با ايران بکاهند. حسيني افزود: گاهي ممکن است،تحت اين فشارها، تصميماتي اتخاذ شود که بايد شرايط منطقه را نيز در نظر بگيريم.
حکم اينترپل جديد نيست
سخنگوي وزارت امور خارجه در پاسخ به سئوالي مبني بر اينکه آيا ايران صدور قرار بازداشت از سوي پليس بين الملل (اينترپل) براي سرکردگان گروه تروريستي منافقين را يکي از نتايج مثبت مذاکرات بغداد مي داند؟ اظهار داشت: اين موضوع چيز جديدي نيست و حکم مذکور در سال 2006 صادر شد که البته چون اين احکام به طور سالانه تجديد مي شود امسال هم تجديد شد.
دليل تاخير پذيرش سفير ايران در اتاوا
حسيني درباره علت تاخير پذيرش استوار نامه سفير کشورمان در کانادا از سوي دولت اين کشور خاطر نشان کرد: معمولا پذيرش سفرا از سوي کانادا روند طولاني طي مي کند.سخنگوي وزارت امور خارجه در خصوص تکرار مواضع غير سازنده نيکلا سارکوزي رئيس جمهور فرانسه از سوي مقامات ايتاليايي گفت: اين اظهارات که به دور از واقعيت هاي موجود است را رد مي کنيم و از کشورهاي مختلف دعوت مي کنيم که مواضع خود را منطبق بر واقعيات اتخاذ نمايند.
بمباران مناطق شمالي عراق
خبرنگاري از حسيني درباره انتشار برخي اخبار مبني بر بمباران مناطق شمالي عراق سئوال کرد که وي با ابراز اين مطلب که بايد بررسي هاي بيشتري در مورد صحت اين خبر صورت گيرد، افزود: آنچه در مرزهاي ما با عراق مشاهده مي شود فعاليت برخي گروهک هاي تروريستي است که با حضور اشغالگران در آن مناطق به خرابکاري دست زده و ضمن عبور غير قانوين از مرزها سلاح هايي را از عراق به داخل ايران وارد مي کنند. حسيني خاطر نشان کرد: طبيعي است که نيروهاي مرزي ما با اين قبيل شرارت ها که به شهادت نيروهاي مرزي و پاسداران کشورمان مي انجامد برخورد لازم را خواهد داشت. اما درباره صحت خبر مذکور بايد بررسي هايي را صورت داد.
باني هولوکاست هسته اي آمريکاست
سخنگوي وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال ديگري در خصوص اظهارات بوش در مورد هلوکاست هسته اي و نيز اظهارات وزير خارجه ايتاليا ، گفت: ما اظهارات دور از منطق و دور از واقعيت هاي موجود را رد مي کنيم. وي تصريح کرد: بندهاي مختلفي در سخنان بوش وجود داشت ، اتهاماتي واهي را که عليه جمهوري اسلامي ايران هميشه مطرح مي کردند يک جا بيان کرد. حسيني خاطرنشان کرد : در مورد هلوکاست هسته اي يا نسل کشي هسته اي، اين امر توسط آمريکا در هيروشيما و ناکازاکي رخ داد و جمهوري اسلامي ايران بارها اعلام کرده که هيچ تهاجمي به کشورديگري نداشته بلکه قرباني عمليات تروريستي و جنگ تحميلي بوده که تحت حمايت آمريکا شکل گرفت. وي تاکيد کرد : تروريسم و افراط گرايي در منطقه مولود و دست پروده آمريکايي ها است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته