جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/12 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2849

 کوتاه و خواندني 


آغاز به کار اجلاس وزراي جنبش عدم تعهد در تهران

گروه سياسي: اجلاس وزراي جنبش عدم تعهد پيرامون حقوق بشر و تنوع فرهنگي از امروز به مدت دو روز در تهران برگزار مي شود. پيشنهاد جمهوري اسلامي ايران مبني بر برگزاري نشست وزراي جنبش پيرامون حقوق بشر و تنوع فرهنگي در شهريور ماه پارسال در اجلاس سران نهضت عدم تعهد درهاوانا پايتخت تصويب شده بود . اجلاس وزراي جنبش عدم تعهد پيرامون حقوق بشر و تنوع فرهنگي در تهران در سطح وزراي خا رجه و ساير وزراي مرتبط کشورهاي عضو جنبش، در محل همايش هاي بين المللي صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار مي شود.  بيش از 100 هيات از کشورهاي عضو نهضت عدم تعهد به طور قطعي در اين اجلاس شرکت مي کنند که 56 کشور در سطح وزير در آن مشارکت خواهند داشت. هم اکنون116 کشور جهان از جمله ايران که تقريبا بيش از دو سوم اعضاي سازمان ملل متحد را تشکيل مي دهند، عضو جنبش عدم تعهد هستند و سران کشور هاي عضو اين جنبش هر 3 سال يکبار در اجلاسي با همين نام گرد هم مي آيند.به گفته سخنگوي وزارت امور خارجه ايران، اجلاس توسط محمود احمدي نژاد افتتاح مي شود و وزير خارجه کوبا به عنوان رئيس نهضت و منوچهر متکي به عنوان ميزبان و رئيس نشست در جلسه افتتاحيه سخنراني خواهند کرد. نخستين تلاش براي ايجاد همگرايي ميان کشورهايي که بعدها به غيرمتعدها معروف شدند، در سال 1955  در کنفرانس باندونگ در مالزي صورت گرفت ، جواهر لعل نهرو، جمال عبدالناصر و احمد سوکارنو روساي وقت حکومت کشورهاي هند، مصر و اندونزي در اين اجلاس ايده تشکيل چنين سازماني را مطرح کردند. در1961  با حمايت فيدل کاسترو رهبر کوبا و مارشال تيتو رئيس جمهور يوگوسلاوي در کنفرانسي که در کشور يوگسلاوي برگزار شد، اين سازمان اعلام موجوديت کرد. رياست دوره اي جنبش عدم تعهد در حال حاضر برعهده کوبا است و مالزي ، کوبا و مصر تروئيکاي اين جنبش را تشکيل مي دهند.
 
استقبال اعراب از پيشنهاد ايران
 
گروه سياسي: کشورهاي عرب عضو شوراي همکاري خليج فارس اعلام کردند که پيشنهاد ايران را براي گفت و گو به منظور عقد قراردادهاي مبادله آزاد بازرگاني پذيرفته اند. عبدالرحمن العطيه، دبيرکل شوراي همکاري خليج فارس تاکيد کرد که وزيران امورخارجه اين شورا براي مذاکره به منظور انعقاد قراردادهايي براي برقراري مناطق آزاد بازرگاني آماده اند. وي افزود: اين پيشنهاد که منوچهر متکي وزير امور خارجه جمهوري اسلامي، آن را ارائه کرد، به کميسيون امور مالي و اقتصادي شوراي همکاري خليج فارس تسليم خواهد شد. شوراي يادشده همچنين با ترغيب ايران به همکاري با آژانس بين المللي انرژي اتمي، خواستار دستيابي به راه حلي مسالمت آميز براي مساله هسته اي ايران شد. ايران و آژانس بين المللي انرژي اتمي  10روز پيش در مورد يک برنامه کاري براي روشن شدن برنامه هسته اي ايران به توافق رسيده اند. آژانس اين توافق را گامي تعيين کننده به جلو خوانده است.
 
نايب رييس کميسيون امنيت ملي مجلس:
پرونده هسته  اي ما بايد به آژانس بازگردد

ايسنا: نايب رييس کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با تاکيد بر اين که ايران همکاري هاي خود را با آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه خواهد داد، گفت: با توجه به شفاف بودن فعاليت هاي هسته  اي ايران، گزارش مثبت البرادعي و بازرسان سازمان، هيچ قدرتي نمي تواند با ادعاهاي واهي جلوي فعاليت هاي صلح آميز ايران را بگيرد. محمدنبي رودکي با اشاره به گزارش محمد البرادعي، اظهار کرد: خوشبختانه پس از مذاکرات صورت گرفته ميان ايران و آژانس، گزارش البرادعي به نحوي تنظيم شد که به صراحت بيان مي کند هيچ گونه انحرافي در غني سازي صنعتي ايران صورت نگرفته و براي مصارف غيرصلح آميز نيز به کار نمي رود. او با بيان اين که گزارش البرادعي ادعاي آمريکا مبني بر فعاليت هاي جداسازي و بازفرآوري پلوتونيوم در ايران را ابطال کرده، افزود: همکاري ايران با آژانس از نکات برجسته اي است که در گزارش آمده و نشان مي دهد که ادعاهاي آمريکا به قطعيت منتفي است. نماينده  مردم شيراز در خانه  ملت با اشاره به صدور قطعنامه هاي گذشته و تاکيد دبيرکل آژانس براي صادر نشدن قطعنامه هاي بعدي، خاطرنشان کرد: اين گزارش به متوقف نشدن فعاليت هاي غني سازي اشاره کرد است، اما بر صادر نشدن قطعنامه هاي ديگر نيز تاکيد مي کند. وي گزارش 25 ماده  اي مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي را براي جمهوري اسلامي ايران مثبت ارزيابي کرد و گفت: جمهوري اسلامي ايران همواره بر مقررات آژانس حرکت مي کند و معتقد است که با توجه به گزارشات مثبت البرادعي و بازرسان از فعاليت هاي هسته  اي ايران، تعليق هيچ معنايي نخواهد داشت. نايب رييس کميسيون امنيت ملي مجلس بر بازگشت پرونده هسته  اي ايران به آژانس تاکيد کرد و يادآور شد: به دليل گزارش مثبت البرادعي و همکاري هاي همه جانبه ايران با آژانس، پرونده بايد هرچه سريع تر به آژانس بين المللي انرژي اتمي بازگردد.


صفوي: در جريان تغييرات قرار داشتم

گروه سياسي:  فرمانده سابق سپاه پاسداران، گفت: بنده بيش از يک ماه و نيم پيش کاملا در جريان اين تغييرات بودم.سرلشکر رحيم صفوي در گفتگويي با خبر نيمروزي در خصوص جا به جايي خود و زمان اطلاع از اين جا به جايي، اظهار داشت: بنده بيش از يک ماه و نيم پيش کاملا در جريان اين تغييرات قرار گرفتم و خود را آماده اين امر کرده بودم. صفوي با اشاره به حکم جديد مقام معظم رهبري به عنوان دستيار و مشاور عالي فرماندهي کل قوا در امور مرتبط با نيروهاي مسلح،  خاطرنشان کرد: اين براي اولين بار است که حضرت آقا يک فرمانده نظامي را پس از پايان ماموريتش در کنار خود مي برند و مسئوليتي را به آن مي دهند. وي اين تغيير و جا به جايي ها را امري طبيعي برشمرد و افزود: احکام حضرت آقا بيشتر از 10 سال طول نمي کشد و نمونه آن را در حکم علي لاريجاني در زمان تصدي رياست سازمان صدا و سيما شاهد بوديم.
 
 تشکيل ستاد بازرسي انتخابات پس از ماه رمضان

گروه سياسي: معاون حقوقي وامور مجلس وزير کشور گفت:ستاد بازرسي انتخابات مجلس هشتم پس از ماه مبارک رمضان تشکيل مي شود. به گزارش پايگاه اطلاع رساني وزارت کشور، محمد حسين موسي پور افزود: تا زمان شروع فعاليت هاي انتخاباتي زمان زيادي باقي است و تاکنون بازرسان انتخاباتي مشخص نشده اند. موسي پور خاطر نشان کرد : بعد از تشکيل ستاد بازرسي انتخابات ، وزارت کشور ستادهاي استاني بازرسي را تشکيل خواهد داد و بازرسان انتخاباتي هر استان را تعيين خواهد کرد. وي در خصوص نتيجه نهايي تصميم در خصوص رايانه اي شدن انتخابات نيز گفت: در زمان حاضر کارشناسان وزارت کشور و شوراي نگهبان مشغول بررسي نرم افزار تعيين شده هستند و به محض پايان اين بررسي، وزارت کشور نتيجه نهايي را اعلام خواهد کرد. قرار است هشتمين دوره انتخابات مجلس شوراي اسلامي روز 24اسفند ماه 1386 در سراسر کشور برگزار شود.
 
نماينده ايلام: از ارائه آمارهاي غيرواقعي مديران نگرانم

ايسنا: نماينده مردم ايلام در مجلس شوراي اسلامي از آن چه آن  را بي مسووليتي بعضي مديران استان و ارائه آمارهاي غيرواقعي خواند به شدت انتقاد کرد. داريوش قنبري گفت: ارائه آمارهاي غيرواقعي توسط برخي مسوولان استان ايلام آثار و عواقب ناگواري را براي مردم و فرآيند توسعه  استان به دنبال خواهد داشت، که در کنار اين آمارهاي غيرواقعي هدفي که دنبال مي شود بزرگ نمايي کارهايي است که مديران از عهده حل آن مشکلات بر نمي آيند. اين عضو کميسيون امنيت ملي مجلس، ابراز عقيده کرد: اگر مديران به جاي اين که هر شب در صدا و سيما ظاهر شده و با بزرگ نمايي بعضي کارها و ارائه آمارهاي غيرواقعي، مشکلات مردم و توسعه استان را حل کنند بهتر است. نماينده مردم ايلام در مجلس بيان کرد: اين که گفته مي شود 96/5 درصد مصوبات سفر رياست جمهوري به استان اجرا شده است، اعلام کنند که چگونه از 70 ميليارد توماني که قرار بود در سال هاي 84 و 85 به استان تخصيص يابد چرا تنها 26/5 ميليارد تومان آن اجرايي شده است.
 
ستاد انتخاباتي حزب اعتدال و توسعه فعال شد

گروه سياسي: دبيرکل حزب اعتدال و توسعه گفت: در انتخابات مجلس هشتم کانديدا نخواهم شد. محمدباقر نوبخت توسعه را از طريق اصلاحات امکان پذير دانست و با بيان اين که " ستاد انتخاباتي حزب اعتدال و توسعه براي حضور مديريت شده اين حزب در انتخابات مجلس هشتم فعال شد" ادامه داد: کارگروهي از سوي شوراي مرکزي حزب براي شناسايي افراد معتدل و شايسته بدون توجه به گرايش هاي سياسي شان براي دعوت در انتخابات مجلس هشتم مامور شده اند که اميدواريم ليست مستقلي ازشايستگان کشور- که مي توان به عنوان افراد معتدل، متعهد و متخصص از آن ها ياد کرد - را براي تشکيل يک مجلس کارآمد و معتدل معرفي کنيم. وي خاطرنشان کرد: با توجه به وجوهي که امروز افراد براساس آن در فضاي سياسي کشور معرفي مي شوند، اين حزب درصدد است اين افراد معتدل را از جناح هاي مختلف که داراي قدرت تعامل و انعطاف بوده، تماميت خواه نيستند و حاضرند با جريان مقابل براي منافع ملي همکاري کنند را شناسايي و دورهم جمع کند.
 
دادگاه "ايلنا" هشتم مهرماه برگزار مي شود

ايسنا: جلسه  رسيدگي به اتهامات "مسعود حيدري" مديرعامل سابق خبرگزاري کار ايران (ايلنا) هشتم مهرماه در شعبه1083   دادگاه عمومي تهران به رياست قاضي حسينيان برگزار مي شود. شاکيان ايلنا در اين پرونده، وزارت علوم،  نماينده  حقوقي دانشگاه اميرکبير و دبير اسبق انجمن اسلامي دانشجويان دانشگاه اميرکبير هستند. پس از ارسال اين پرونده از سوي دادسراي کارکنان دولت و رسانه به شعبه1083   دادگاه عمومي، قاضي حسينيان هشتم مهرماه را براي رسيدگي به اين پرونده تعيين کرده است. هم اکنون خبرگزاري کار ايران (ايلنا)، با دستور مرجع قضايي فيلتر شده است.
 
نشست صيانت از آرا» در حزب اعتماد ملي

مهر: سخنگوي حزب اعتماد ملي از برگزاري اولين جلسه صيانت از آرا» راي دهندگان در دفتر اين حزب در تهران خبرداد. اسماعيل گرامي مقدم اظهارداشت: اين نشست عصر ديروز با حضور 20 تن از مجريان سابق انتخاباتي که در گذشته مسئوليت برگزاري انتخابات را برعهده داشته اند و از طرفداران حزب اعتماد ملي محسوب مي گردند، برگزار شد.وي هدف از تشکيل اين جلسه و جلسات بعدي اين چنيني را کمک به سلامت انتخابات وحفاظت از آرا» دانست.
 
صدور قرار موقوفي تعقيب براي  باهنر

ايسنا: از سوي شعبه 1083 دادگاه عمومي تهران براي محمدرضا باهنر مدير مسوول نشريه  "جام"، با گذشت شاکي خصوصي قرار موقوفي تعقيب صادر و در بخش ديگر پرونده وي از اتهامات مطرح شده در پرونده تبرئه شد. جلسه رسيدگي به اتهامات محمدرضا باهنر، مدير مسوول نشريه  "جام"، 21 مرداد ماه در شعبه1083   دادگاه عمومي تهران به رياست قاضي حسينيان برگزار شد. پس از برگزاري جلسه رسيدگي به اتهامات مديرمسوول نشريه "جام" در شعبه مذکور، هيات منصفه مطبوعات، وارد شور شد و مديرمسوول اين نشريه را در مورد شکايت يک شهروند و شکايت وزارت کشور، به اتفاق آرا مجرم ندانست. بر اساس نظر هيات منصفه مطبوعات، قاضي حسينيان در خصوص شکايت وزارت کشور و يک شهروند راي بر برائت باهنر صادر کرد. هم چنين به دليل اعلام گذشت شهردار وقت کاشان و رييس وقت شوراي شهر کاشان از شکايت، براي مدير مسوول نشريه  "جام" قرار موقوفي تعقيب صادر شد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
گزارش تصويري روز
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته