جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/04/25 - روزنامه سراسري صبح ايران(دوشنبه) نسخه شماره 5880

 خبرپزشكي 

 تهديد سلامت با مصرف روغن‌هاي گياهي تصفيه نشده

مدير نظارت بر مواد غذايي، آرايشي و بهداشتي معاونت غذا و داروي دانشگاه علوم پزشکي خراسان‌شمالي گفت: روغن‌هاي گياهي تصفيه نشده که در مراکز روغن‌گيري در سطح شهرها توليد و عرضه مي‌شود داراي تاريخ مصرف کوتاه مدت و حاوي مواد مضر و تهديدکننده سلامت است.به گزارش ايسنا، دکتر «حسن براتي‌زاده» با اشاره به اين‌که تهيه روغن‌هاي گياهي در حضور مشتري نشان از سلامت آن نيست، اظهار کرد: تهيه روغن از کنجد، هسته انگور، زيتون و ... بدون طي کردن مراحل قانوني، دريافت مجوز و پروانه توليد در حال افزايش است که باعث ايجاد معضلات بهداشتي در جامعه مي‌شود.

وي تصريح کرد: اين مراکز صرفاً مجهز به يک دستگاه پرس جهت استخراج روغن هستند و روغن خروجي بدون عمليات تصفيه به مصرف‌کنندگان عرضه مي‌شود.وي افزود: اين روغن‌ها حاوي مقادير زيادي مواد مضر مانند رطوبت، ذرات، باقي مانده دانه، صمغ، فلزات سنگين و ... است که بيماري‌زا خواهند بود.

اين مسئول يادآور شد: بايد روغن هاي گياهي تصفيه شده و استاندارد با اسيدچرب اشباع کمتر، اسيد چرب ترانس صفر و ايزومتر ترانس پايين‌تر و به صفر نزديک‌تر را خريداري و مصرف کنند.

داروي گرانقيمت بيماران پيوند کليه رايگان شد

با پيگيري هاي انجمن حمايت از بيماران کليوي و مسئولان دولتي، داروي گران قيمت بيماران پيوند کليه رايگان شد.

به گزارش مهر، با پيگيري هاي انجمن خيريه حمايت از بيماران کليوي ايران و دستور فوري مسئولان وزارت خانه هاي بهداشت و رفاه يکي از پرمصرف ترين داروهاي بيماران پيوندي کليه که در ماه هاي اخير با رشد دو برابري قيمت روبرو شده بود، از روز گذشته در داروخانه هاي سراسر کشور بصورت رايگان توزيع شد.

در روزهاي گذشته داريوش آرمان، رئيس انجمن حمايت از بيماران کليوي، نسبت به مشکلات جدي بيماران پيوند کليه براي تهيه اين داروي گران قيمت که در ماه هاي اخير با رشد دو برابري روبرو شده بود، هشدار داده بود.

وي با تقدير از اقدام به موقع وزارتخانه هاي بهداشت و رفاه، گفت: با توجه به مشکلات جدي که افزايش قيمت داروي «راپاميون» براي بيماران پيوند کليه بوجود آورده بود، جاي تشکر دارد که وزراي بهداشت، و تعاون، کار و رفاه اجتماعي در اقدامي انسان دوستانه دستور توزيع رايگان اين دارو را دادند و از امروز اين دارو در داروخانه هاي سراسر کشور در دسترس بيماران پيوند کليه قرار گرفته است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته