جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884

 سرمقاله 

گزينه ترميم تيم اقتصادي دولت؛ پيش روي رئيس جمهور

زهرا کيان بخت

هر چند سياست‌هاي اقتصادي و پيامدهاي نامطلوب برخي سوءمديريت‌ها در اين زمينه، همواره جامعه ما را با تکانه‌هاي شديدي در بخشهاي مختلف مواجه کرده، اما مواردي مثل فعاليت برخي موسسات مالي که عليرغم انحلال‌، همچنان و تا مدتها جامعه ما با اثرات نامطلوب فعاليت‌شان دست به گريبان خواهد بود، همين طور بحران ارز و شرايط اقتصادي که با خروج امريکا از برجام بر کشور حاکم شده و خواهد شد و برخي موارد ديگر، دست به دست هم داده و وضعيتي را به وجود آورده‌اند که طي آن، فشارهاي اقتصادي بيش از پيش کشور را در تنگنا قرار مي‌دهد. اين مسائل، علاوه بر اثرات جزئي و کلي که در همه امور بر جاي مي‌گذارند، سازندة جو رواني‌اي هم هستند که پيش و بيش از هر چيز ديگر، آرامش و اعتماد عمومي را خدشه‌دار مي‌کند. در اين اثنا، علني شدن برخي پرونده‌هاي اختلاس کلان در بخشهاي مختلف، وضعيت را از آنچه هست، بحراني‌تر مي‌کند. به علاوه، باز شدن پرونده‌هايي همچون ارزبگيران دولتي كه افشاي اسامي آنان به يك مطالبه عمومي تبديل شده است مسأله ديگري است كه هر گونه اغماض و تأخير در پاسخگويي به اين مطالبه مي‌تواند به جو رواني موجود، دامن بزند.

اما اخيرا، يکي از گزينه‌هايي که براي چابک‌سازي بخش اقتصادي پيشنهاد شده، بحث ترميم کابينه و تغيير احتمالي در تيم اقتصادي دولت است؛ گزينه‌اي که رئيس دفتر رياست جمهوري، در روزهاي اخير، رسما آن را مورد تاييد قرار داده و عنوان کرده رئيس جمهور در حال بررسي گزينه‌ها براي ايجاد تغيير در فرصت مناسب مي‌باشد.

هر چند منطقاً چنين است که به‌کارگيري چهره‌ها و اشخاص جديد که از توانمندي بيشتري برخوردار باشند، نه فقط در کابينه و تيم اقتصادي دولت بلکه در همه عرصه‌ها مي‌تواند تحول‌آفرين بوده و نتايج جديدي را رقم بزند، اما به نظر مي‌رسد در اين باره، علاوه بر آن که به تغيير مهره‌هاي اقتصادي نيازمنديم، تغيير و تحول جدي‌تر و مهم‌تري هست که در اولويت قرار دارد و آن عبارت است از تغيير استراتژي‌ها و سياست‌هاي اقتصادي، تا در کنار روي کار آمدن گزينه‌هاي کارآمدتر، بتواند زمينه‌ساز آغاز اصلاحات اقتصادي در کشور هم باشد. درواقع، اکنون که مدتهاست موضوع ترميم کابينه از سوي برخي مطرح شده و اخيرا هم با نامه 187 تن از نمايندگان مجلس به روحاني و درخواست تغيير و ترميم کابينه، اين موضوع وارد فاز جديدي شد و حال که مسئولان از تصميم رئيس جمهور براي ايجاد چنين تغييري خبر داده‌اند، چنانچه ايجاد دگرگوني در بخش اقتصادي تنها به جابجايي برخي مهره‌ها محدود شود و جاي بعضي از اين مديران ارشد اقتصادي را افراد ديگري بگيرند که به نظر مي‌رسد از صلاحيت بيشتري برخوردارند، نمي‌توان چنين تغييراتي را سرآغاز فصل تازه و پرباري در عرصه اقتصادي کشور دانست، چرا که تغيير مهره‌ها هر چند شرط لازم بوده، اما قطعا کافي نيست.

آنچه در اين ارتباط، مي‌تواند بيشترين اثربخشي را داشته باشد، نه صرفا تغيير مديران، بلکه بازنگري در برنامه‌ها و سياست‌هاي اقتصادي‌ است، چون اگر بنا باشد مديران جديد، قطار اقتصاد کشور را همچنان روي همان ريل سابق برانند، قطعا شاهد مسير و مقصدي متفاوت از قبل نخواهيم بود. اکنون بسياري، از ترميم کابينه به عنوان نسخه شفابخش کشور در حيطه اقتصاد سخن مي‌گويند، اما بايد ديد اين تغيير، زمينه‌ساز به وجود آمدن تغييرات عميق و بنيادين در اقتصاد کشور خواهد شد يا با بسنده کردن به جايگزيني مديران فعلي با چهره‌هايي ديگر، شاهد ادامه همان روند و طبيعتا به دست آمدن نتايجي نه چندان متفاوت و مطلوب، کمافي‌السابق، خواهيم بود.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته