جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/04/30 - روزنامه سراسري صبح ايران(شنبه) نسخه شماره 5884

 علل شايع ايجاد لرز در بدن 

 به هنگام سرما معمولا افراد براي گرم شدن شروع به لرزيدن مي‌کنند اما لرز مي‌تواند علل ديگري نيز داشته باشد که برخي از آنها ناشي از انواع بيماري‌هاست.

به گزارش ايسنا، به هنگام سرما عضلات بدن براي توليد گرما، شروع به انقباض و استراحت‌هاي مکرر مي‌کند که مي‌تواند باعث لرز شود. لرز کردن حتي در هواي گرم و در صورت وزش نسيمي خنک يا نشستن در سايه طبيعي بوده و مي‌تواند اتفاق افتد.لرز کردن علاوه بر احساس سرما، مي‌تواند نشانه‌اي از بيماري‌هاي جسمي يا روحي باشد.

تب: به جز احساس سرما، شايع‌ترين دليل لرز تب است که پزشکان آن را دماي بالاي 38 درجه‌اي بدن بيمار تعريف مي‌کند. تب معمولا به دليل عفونت رخ مي‌دهد اما التهاب يا واکنش‌هاي آلرژيک نيز مي‌توانند باعث افزايش‌هاي لرز بدن شود.

تب مي‌تواند با ساير علايم آنفلوآنزا نيز همراه شود اما در برخي موارد تنها با لرز اتفاق مي‌افتد. مصرف زياد مايعات و داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي ( NSAKIDS) مي‌تواند به کاهش دماي بدن کمک کند. در صورتي که تب با علايم ديگري همچون سفتي گردن، ضربان قلب بالا يا تنفس سطحي و کم عمق همراه شود بايد ظرف کمتر از 24 ساعت به پزشک مراجعه کرد اما در صورتي که علايم ديگري بروز نکند تنها در صورتي مراجعه به پزشک ضرورت دارد که تب بيشتر از سه روز ادامه يابد.

اختلالات جنبشي محرک ذهني: براي برخي افراد، استرس يا عوامل سلامت روان مي‌تواند باعث لرز و ديگر حرکات غيرارادي شود. اين وضعيت معمولا به دليل اختلالات جنبشي محرک ذهني که مي‌تواند بر هر بخش از بدن اثر بگذارد، رخ مي‌دهد.

متخصص اعصاب و روان به هنگام تشخيص اين اختلال ممکن است به مشخصاتي از جمله حرکات ناگهاني بدون هشدار، خاطرات يک رويداد منجر به آسيب‌هاي روحي (تروما) که حرکات را شروع مي‌کند، توقف اين حرکات در صورت پرت شدن حواس فرد و مسائل مربوط به سلامت روان مانند افسردگي، توجه کند. در اين اختلال اغلب آسيب‌هاي مغزي يا عصبي وجود ندارد و تنها نوع پاسخ بدن به استرس محسوب مي‌شود. پزشکان اغلب اين اختلالات را با ترکيبي از روان درماني و فيزيوتراپي درمان مي‌کنند.

لرزهاي پس از بيهوشي: لرز مي‌تواند پس از هوشياري فرد بعد از مدتي بيهوشي رخ دهد. دماي بدن ممکن است در طول يک عمل جراحي کاهش يابد که منجر به لرز کردن پس از به هوش آمدن فرد مي‌شود. بيهوشي همچنين مي‌تواند توانايي بدن براي تنظيم دما را تحت تاثير قرار دهد. پزشکان معمولا دماي بدن افراد را پس از به هوش آمدن بررسي کرده و در صورت نياز مشکل لرز را با پتو يا بخاري حل مي‌کنند.

ترس، هيجان يا استرس: احساسات شديد مي‌تواند با افزايش آدرنالين در بدن موجب لرز يا تکان خوردن شود. آدرنالين هورموني است که در پاسخ به موقعيت جنگ و گريز در بدن توليد مي‌شود. لرز بايد پس از اينکه آدرنالين در بدن کاهش مي‌يابد، متوقف شود. لرز ناشي از لحظات بسيار هيجان انگيز يا ترسناک به ندرت در بدن رخ مي‌دهد اما آدرنالين در افرادي که استرس‌هاي مزمن را تجربه مي‌کنند مي‌تواند لرزيدن را ايجاد کند.

قند خون پايين: در صورتي که فرد مدت طولاني آب و غذا نخورد، سطح گلوکز مغزش کاهش مي‌يابد که مي‌تواند باعث لرز شود. اين وضعيت در افراد مبتلا به ديابت به عنوان هيپوگلوسمي شناخته شده و مي‌تواند شديد باشد. اين افراد بايد قند خون خود را به طور مرتب بررسي کنند تا مانع کاهش سطح آن شوند.

اضطراب: اضطراب نوعي بيماري سلامت روان است که مي‌تواند علاوه بر ذهن بر بدن فرد نيز تاثير بگذارد. علايم فيزيکي اضطراب شامل حالت تهوع، افزايش ضربان قلب، لرز و تکان خوردن است. از درمان‌هاي اضطراب نيز مي‌توان به روان درماني، مصرف دارو و تغيير سبک زندگي اشاره کرد. فعاليت‌هايي همچون ورزش کردن، گوش دادن به موسيقي و گذراندن وقت با خانواده و دوستان نيز مي‌تواند به مديريت اضطراب کمک کند.

لرز عموما موقت بوده و مي‌توان با اقداماتي همچون نوشيدن مايعات فراوان و مصرف داروهاي ضد التهابي غير استروئيدي، خوردن خوراکي‌هايي به منظور حفظ سطح قند خون، آرام نشستن در مکاني خلوت و تنفس آرام به منظور برگرداندن آرامش با آن مقابله کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته