جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901

 نظر شرکت‌هاي پتروشيمي درمورد بسته جديد ارزي 

 بسته جديد ارزي توسط رييس کل بانک مرکزي ارائه شد که طبق اين بسته قرار شد ارز صادراتي پتروشيمي‌ها در بازار ثانويه معامله شود. تصميمي که دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايان پتروشيمي از آن استقبال کرده و بر اين باور است که باعث از بين رفتن فساد مي‌شود.

احمد مهدوي در گفت و گو با ايسنا با بيان اينکه بسته سياست جديد ارزي به واقعيت‌ها نزديک‌تر است، گفت: به نظر من اين بسته بازار را تنظيم مي‌کند و اگر ايرادي هم داشته باشد، بايد برطرف شود. طبق اين بسته همه صادرکنندگان بايد ارز خود را در بازار بفروشند و مردم مي‌توانند براي خريد و فروش ارز به صرافي‌ها مراجعه کنند. به طور کلي اجراي اين بسته باعث بازگشت آرامش به بازار مي‌شود و مردم را از نگراني نوسانات لحظه‌اي ارز نجات مي‌دهد.

وي در مورد ارائه ارز پتروشيمي‌ها در بازار ثانويه گفت: شرکت‌هاي پتروشيمي از اين تصميم راضي هستند زيرا رانت و فساد را از بين مي‌برد و قاچاقچي نمي‌تواند از اين ارز استفاده کند. زماني که پتروشيمي ها موظف بودند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما ارائه کنند، مشخص نبود چه کسي با چه قيمتي اين ارز را مي‌گيرد؟

دبيرکل انجمن صنفي کارفرمايان پتروشيمي به اين سوال که با ارائه سياست جديد ارزي قيمت خوراک چه تغييري کرده است، پاسخ داد: دولت هنوز چيزي در اين مورد اعلام نکرده است.

بر اساس اين گزارش عرضه ارز صادراتي پتروشيمي‌ها از آغاز شد و شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز صادراتي خود را با نرخ 8080 در بازار عرضه کنند.

بر اساس اين گزارش زماني که سياست‌هاي جديد ارزي در ارديبهشت ماه توسط دولت معرفي شد، شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما عرضه کنند. اين تصميم موجب برانگيختن اعتراضات اين شرکت‌ها شد زيرا عقيده داشتند باعث ايجاد رانت و فساد مي‌شود. اکنون با رونمايي از بسته جديد ارزي ارز صادراتي پتروشيمي‌ها در بازار ثانويه معامله خواهد شد. همچنين پيش از اين و زماني که شرکت‌هاي پتروشيمي موظف بودند ارز صادراتي خود را در سامانه نيما عرضه کنند، براي قيمت خوراک تخفيف گرفتند و خوراک با قيمت 3800 تومان به آنها عرضه مي شد اما قيمت خوراک در بسته جديد ارزي هنوز مشخص نيست.

عرضه ارز پتروشيمي‌ها در بازار با نرخ 8080 تومان

بر اساس بسته جديد ارزي که توسط مديرکل بانک مرکزي رونمايي و اجراي آن آغاز شد، شرکت‌هاي پتروشيمي موظف شدند ارز خود را در بازار ثانويه عرضه کنند که اين فرايند آغاز شده است.

پيش از اين و بر اساس سياست‌هاي ارزي دولت که در ارديبهشت‌ماه ابلاغ شد شرکت‌هاي پتروشيمي موظف بودند ارز صادراتي خود را با نرخ 4200 توماني در سامانه نيما عرضه کنند که موجب اعتراض آن‌ها شد. زيرا بر اين باور بودند که مشخص نيست فردي که ارز 4200 توماني آن‌ها را خريداري مي‌کند چه کالايي وارد کشور مي‌کند.

در بسته جديد ارزي اين فرايند تغيير کرد و پتروشيمي‌ها بايد ارز صادراتي خود را در بازار ثانويه معامله کنند. اتفاقي که افتاد و به گفته حسين اميرافضلي، مديرعامل پتروشيمي جم اين شرکت‌ها امروز ارز خود را با نرخ 8080 توماني وارد بازار کردند.

اميرافضلي اعلام کرد: به شرکت‌هاي پتروشيمي دستور داده شده است که ارز خود را با همين نرخ وارد بازار کنند و هم ارز پتروشيمي‌ها با همين نرخ وارد بازار مي‌شود. قرار است همه شرکت‌هاي پتروشيمي ارز صادراتي خود را طوري وارد بازار کنند که نرخ ارز کاهش يابد و بازار متعادل شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته