جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901

 معادلات انرژي 

ادامه خريد مشتريان نفتي بزرگ ايران

ارزيابي‌هاي پلاتس نشان مي‌دهد صادرات نفت ايران به دو مشتري بزرگ اين کشور با وجود اقدامات خصمانه آمريکا، در ماه ميلادي گذشته بالا ماند.به گزارش ايلنا ، برآورد پايگاه خبري "اس اند پي گلوبال پلاتس" نشان داد صادرات نفت ايران در ژوييه با کاهش خريد کره جنوبي و اروپا دچار افت شد اما خريد چين و هند از ايران بالا ماند.

طبق آمار نرم افزار جريان تجاري پلاتس، مجموع حجم صادرات از بنادر ايران در ژوييه به ميزان 7 درصد کاهش يافت و به 2.32 ميليون بشکه در روز در مقايسه با 2.49 ميليون بشکه در روز در ژوئن رسيد.برخي از منابع آگاه اظهار کرده‌اند که با افت صادرات، فعاليت پالايشگاهي ايران افزايش يافته و در نتيجه توليد بنزين در برخي از پالايشگاه‌هاي ايران رشد کرده و انتظار مي‌رود بشکه‌هاي بيشتري در ذخاير شناور جاي بگيرند.

بنا بر برآورد پلاتس، توليد نفت ايران در ژوييه به 3.72 ميليون بشکه در روز رسيد که پايين‌ترين سطح از ژانويه سال 2017 بود.

افزايش تقاضا از جانب چين و هند

صادرات به آسيا با عدم خريد ميعانات ايران از سوي کره جنوبي و تايوان، در مقايسه با 1.85 ميليون بشکه در روز در ژوئن، به 1.76 ميليون بشکه در روز در ژوييه کاهش يافت.

با اين حال بارگيري به چين 799 هزار و 452 بشکه در روز بود که در مقايسه با 722 هزار و 100 بشکه در روز در ژوئن افزايش داشت. گزارشهايي که هفته گذشته منتشر شد حاکي از آن بود که مقامات چيني درخواست آمريکا براي قطع واردات نفت ايران را نپذيرفته اند اما موافقت کرده اند که وارداتشان را بيشتر از سطح فعلي افزايش ندهند.

با وجود اينکه برخي از پالايشگاههاي هندي اعلام کردند خريد نفت ايران را کاهش خواهند داد، صادرات نفت ايران به هند در ژوييه بالاتر بود و با بيش از 40 هزار بشکه در روز افزايش نسبت به ژوئن، به 706 هزار و 452 بشکه در روز رسيد.

هند تلاش مي کند واردات نفت از ايران را ادامه دهد و وارداتش رشد سالانه چشمگيري نشان داده است.

معافيتهاي محدود

صادرات نفت ايران به ژاپن که تلاش مي کند از آمريکا معافيت بگيرد، در ماه مه به بالاترين ميزان در هفت ماه گذشته رسيد.

مقامات ژاپني هفته گذشته با مقامات دولت ترامپ در واشنگتن ديدار کردند تا براي ادامه واردات نفت ايران، معافيت بگيرند اما مقامات آمريکايي درباره اين مذاکرات حاضر به اظهارنظر نشدند.

دولت آمريکا اعلام کرده است مي خواهد صادرات نفت ايران را به صفر برساند اما مقامات آمريکايي تصديق کرده اند که ممکن است به برخي از خريداران نفت ايران معافيت اعطا شود. انتظار مي رود مشتريان بزرگ نفت ايران مانند چين و هند راهي را براي ادامه خريد نفت از ايران پيدا کنند.

صادرات نفت ايران به اروپا با افت تقاضا از سوي فرانسه، اسپانيا و ترکيه، از 485 هزار و 768 بشکه در روز در ژوئن به 465 هزار و 450 بشکه در روز در ژوييه رسيد در حالي که خريد ايتاليا و يونان رشد مستمري داشت.

تقاضا براي خريد محموله‌هاي تک ايراني در اروپا کاهش يافته اما پالايشگاههايي که با ايران قرارداد دارند، همچنان به قراردادهايشان پايبند هستند.

پيام وزير نفت به مناسبت روز خبرنگار

وزير نفت در پيامي ضمن تبريک روز خبرنگار گفت: باور دارم تلاش خبرنگاران براي آگاهي عمومي و روشن شدن مسير توسعه کشور، سبب‌ساز تقويت روحيه اميدواري در جامعه و احياي اعتماد اجتماعي به عنوان پيش‌نيازهاي پيشرفت و توسعه مي‌شود.

به گزارش شانا، در متن پيام بيژن زنگنه، وزير نفت که با «ن وَالْقَلَمِ وَمَا يَسْطُرُونَ» آغاز شده، آمده است: زندگي امروز انسان چنان با دنياي رسانه و خبر ممزوج گشته است که ديگر نمي‌توان آينده را بدون وجود رسانه تصوير کرد. تلاش صادقانه، شرافتمندانه و حرفه‌اي خبرنگاران به عنوان چشمان تيزبين و امين مردم براي انعکاس صحيح و صريح اخبار زمينه‌ساز گاهي، شفافيت و اصلاح امور و در نهايت اميد، نشاط، رشد و بالندگي هر جامعه‌اي خواهد شد.باور دارم اين تلاش خبرنگاران براي آگاهي عمومي و روشن شدن مسير توسعه کشور، سبب‌ساز تقويت روحيه اميدواري در جامعه و احياي اعتماد اجتماعي به عنوان پيش‌نيازهاي پيشرفت و توسعه شده و امروز کشور بيش از هر زمان ديگري نيازمند اين امر است.

صنعت نفت به عنوان پيشران رشد و توسعه کشور در سال‌هاي اخير تلاش دوچنداني براي تحقق اهداف و ماموريت‌هاي خود به‌کار گرفته است که اين موضوع مورد توجه رسانه‌ها و خبرنگاران قرار گرفته و هم از اين رو شاهد انعکاس اين تلاش‌ها و دستاوردها براي ملت شريف ايران بوده‌ايم.

اينجانب ضمن پاسداشت اين تلاش حرفه‌اي، روز خبرنگار را به شما تبريک مي‌گويم و از درگاه خداوند متعال، سلامت، سعادت و توفيق خدمت در راه حقيقت و تعالي ايران عزيز را مسئلت دارم.

آمريکا جمهوري آذربايجان را از اجراي تحريم‌هاي ضد ايراني معاف کرد

آمريکا تأييد کرد که براي خط لوله گاز جمهوري آذربايجان به ترکيه و اروپا، معافيت از تحريم‌هاي ضدايراني ارائه کرده است.

به گزارش نشريه پلاتس از واشنگتن، خط لوله گازي موسوم به کريدور گاز جنوب از تحريم‌هاي آمريکا ضد مشتريان انرژي آمريکا، معاف شده است.

اين يک پيروزي پيش‌بيني‌پذير براي پروژه خط لوله ياد شده است که انتظار مي‌رود سالانه 16 ميليارد مترمکعب گاز درياي خزر را به ترکيه و جنوب اروپا برساند و روسيه را دور بزند.شرکت بي‌پي براي توسعه ميدان فراساحلي شاه‌ دنيز جمهوري آذربايجان که شرکت نيکو ايران 10 درصد از سهام آن را در اختيار دارد، خواهان دريافت معافيت از تحريم‌ها شده بود.معافيت يادشده در قالب يک دستور اجرايي به امضاي دونالد ترامپ، رئيس جمهوري آمريکا، اعلام شده است.

در دستور ياد شده، پاسخ درخواست بي‌پي براي دريافت معافيت از تحريم‌ها براي توسعه ميدان گازي روم در درياي شمال که بخشي از سهام آن متعلق به شرکت ملي نفت است، به روشني مشخص نشده است.سخنگوي کاخ سفيد از اظهارنظر درباره وضع ميدان رام خودداري کرد.در دستور اجرايي ترامپ، به بخش‌هايي از يک قانون ضد ايراني مصوب سال 2012 ميلادي اشاره شده است که براي «توسعه گاز طبيعي و ساخت و بهره‌برداري يک خط لوله براي انتقال گاز طبيعي از جمهوري آذربايجان به ترکيه و اروپا» استثنايي قائل شده است.

در قانون ياد شده، اعلام شده است که اين خط لوله به ترکيه و اروپا امنيت انرژي مي‌دهد و وابستگي آنها به واردات گاز از روسيه را کمتر مي‌کند.يکي ديگر از ابهام‌هاي مربوط به برنامه‌هاي تحريم، اين است که آيا اين تحريم‌ها شامل ميعانات گازي نيز مي‌شود يا نه.يکي از مشاوران پيشين وزارت امور خارجه آمريکا اعلام کرد دولت اين کشور به احتمال زياد تلاش مي‌کند در زمينه ميعانات گازي، انعطاف داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته