جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901

 خبرپزشكي 

 اين غذاها را به نوزادان زير يك سال ندهيد

درحاشيه برگزاري جشنواره تغذيه با شير مادر در بيمارستان شريعتي،دكتر حميده شجري متخصص كودكان و نوزادان ،دبير علمي اين همايش گفت: شير مادر همچنان بهترين منبع تغذيه براي نوزاد است و هيچ جايگزين ديگري كه بتواند تمام خاصيت هاي آن را داشته باشد وجود ندارد.

ايشان در ادامه در رابطه با مزاياي شير مادر براي نوزاد گفت: به غير از همبستگي و عشق و محبت بين مادر و نوزاد ،شيرمادر پاكيزه و عاري از آلودگي است و از بيماري آسم و آلرژي و اگزما نوزاد در آينده جلوگيري مي كند ،جلوگيري از چاقي بيش از حد كودكان وهمچنين بيماريهاي اسهالي و ميكروبي را در بچه ها كاهش ميدهد . ايشان در ادامه گفت: شير مادر مي تواند به تنهايي از لحظه تولد تا پايان 6 ماهگي نوزاد تمام نيازهاي غذايي شير خوار را تامين كند، وحتي در هفته اول كه جريان عادي شير برقرار نيست همان ميزان کم هم براي تغذيه نوزاد كافي است و نياز به شير ديگر نيست.

وي در رابطه با مادراني كه به نوازد شير مي دهند و دارو مصرف مي كنند گفت: آكادمي كودكان امريكا مي گويد مصرف اكثر داروها در طي دوران شير دادن بلامانع است چون اكثر دارو ها 2 الي3 درصد در شير مادر ترشح مي شوندو امكان مسموميت دارويي تقريبا غير ممكن است. ولي مادراني كه اعتياد به مواد مخدر دارند و يا دوره شيمي درماني را
مي گذرانند نمي توانند به نوزادشيربدهند.

و همچنين مادراني كه داراي عفونت HIV ، HTLV و عفونت سينه با ويروس هرپس هم منع شير دهي دارند.

ايشان در پاسخ به سوال خبرنگار آفرينش در رابطه با منع غذايي براي نوزادان زير يك سال گفت:غذاهاي دريايي ،ميوه هاي رنگي مثل توت فرنگي ،سفيده تخم مرغ،عسل ،كيوي ،آب معدني ،ادويه جات ،سوسيس، كالباس ، چاي ، قهوه و مركبات و آب مركبات نبايد به نوزادان زير يكسال داده شود. همچنين در اين همايش ،مدير گروه آموزشي کودکان دانشگاه علوم پزشکي تهران اظهار كرد: تحقيقات نشان مي دهد که نوزاداني که از شير مادر استفاده مي کنند، در آينده کمتر به سرطان و ديابت نوع 2 که يکي از بيماري هاي شايع دنيا است، دچار مي شوند. کودکاني که از شير مادر مصرف مي کنند در سنين بالاتر کمتر به سرطان به خصوص دستگاه گوارشي و خون مبتلا مي شوند.وي اظهار كرد: سيستم ايمني بدن کودکاني که از شير مادر تغذيه مي کنند، قوي تر از ساير کودکان است.

فوق تخصص قلب نوزدان و کودکان گفت: تحقيقات نشان داده که مقابله با عفونت هاي دستگاه ريوي و عفونت هاي پيچيده ويروسي از جمله مزيت هاي کودکاني است که از شير مادر تغذيه مي کنند.مدير گروه آموزشي کودکان دانشگاه علوم پزشکي تهران همچنين بيان داشت: در تحقيقات انجام شده، ثابت شده که مادراني هم که حداقل شش ماه به کودکان خود شير مي دهند 40 درصد کمتر از ساير مادران به سرطان سينه مبتلا مي شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته