جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901

 خبر 

 استفاده از حسگرها براي درمان سرطان

محققان دانشگاه ام آي تي حسگر جديدي را توسعه دادند که امکان مشاهده درون سلول هاي سرطاني و تشخيص واکنش اين سلول ها را به انواع مختلف داروهاي شيمي درماني فراهم مي کند.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي،‌اين حسگر که هيدروژن پراکسيد موجود در سلول هاي انسان را تشخيص مي دهد، امکان شناسايي داروهاي جديدي را که موجب افزايش ميزان هيدروژن پراکسيد موجود در سلول هاي سرطاني مي شوند، در اختيار مي گذارد. افزايش اين ماده درون سلول ها منجر به مرگ آن ها مي شود.

محققان اين حسگر را با استفاده از دو نوع سلول انسان آزمايش کردند که يکي از آن ها نسبت به يک داروي ردوکس موسوم به پيپرلونگومين مقاوم بوده و ديگري مقاومتي نسبت به آن نداشت. با استفاده از اين حسگر جديد مشخص شد در سلول مقاوم به دارو ميزان هيدروژن پراکسيد تغيير نداشت اما در سلول هاي غيرمقاوم ميزان اين ماده افزايش يافت.

به اعتقاد محققان اين حسگر جديد داراي دو کاربرد بالقوه مهم است که يکي شامل بررسي مجموعه داروها و ترکيبات موجود در بازار به منظور تشخيص ميزان اثر مطلوب آن ها در افزايش هيدروژن پراکسيد در سلول هاي سرطاني است. کاربرد بالقوه ديگر اين حسگرها بررسي وضعيت بيماران قبل از دريافت چنين داروهايي است تا ميزان موفقيت داروها در مقابله با تومور در بدن بيمار به درستي ارزيابي شود. گزارش کامل اين تحقيقات در نشريه Nature Communications منتشر شده است.

خواب شبانه بيش از 8 ساعت کشنده است

فوائد خواب کافي براي سلامتي همواره مورد تاييد بوده اما زياده‌روي در خوابيدن نيز مي‌تواند سلامت قلب را تهديد کرده و حتي خطر مرگ را به همراه داشته باشد.

به گزارش ايسنا، محققان اظهار داشتند: خوابيدن زياد به طور مستقيم موجب مرگ فرد نمي‌شود اما گذراندن مدت زمان طولاني در رختخواب مي‌تواند نشانه وجود يک بيماري نهفته باشد يا احتمال تشديد بيماري فعلي فرد را افزايش دهد.

گروهي از محققان در بررسي‌هاي اخير دريافتند که کاهش مدت زمان خواب و رساندن آن به هفت تا هشت ساعت در طول شب به طور چشمگيري خطر بروز مشکلات احتمالي براي سلامت را کاهش مي‌دهد.محققان اظهار داشتند: درصورتيکه مدت زمان خواب از هشت ساعت بيشتر شود بايد به پزشک مراجعه کرد و فاکتورهاي خطرزاي سلامت قلب-عروق و آپنه خواب مورد بررسي قرار بگيرد.به گزارش ساينس الرت، محققان همچنين دريافتند 10 ساعت خوابيدن در طول شب با افزايش 30 درصدي مرگ زودهنگام و افزايش خطر مرگ ناشي از سکته مغزي و قلبي مرتبط است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته