جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/05/18 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5901

 تريبون 

 زمزمه‌هاي وزارت نيرو براي اصلاح قيمت آب

مدتي است که مسوولان وزارت نيرو در تمام محافل صحبت از لزوم اصلاح تعرفه آب و برق مي‌کنند، در آخرين صحبت‌هاي معاون وزير نيرو نيز حجت تمام شد و تنها راه حل رفع بحران آب در کشور اصلاح تعرفه آب تبيين شد.

به گزارش ايسنا، پيشنهاد اصلاح تعرفه آب چندي پيش از سوي وزارت نيرو به دولت مطرح شد به‌گونه‌اي که با تعيين کردن الگوي مصرف آب براي هر استان، طرحي براي افزايش تعرفه آب مشترکان پرمصرف پيشنهاد شد و آخرين خبرها نيز گوياي اين است که اين برنامه در دستور کار هيات دولت قرار گرفته است و به احتمال بسيار زياد به زودي عملي خواهد شد.

در همين راستا نيز عباس سروش، معاون وزير نيرو در امور آب و آبفا با بيان اينکه مادامي که قدر و قيمت آب را به ارزش واقعي آن نرسانيم در سرمايه‌گذاري ها دچار مشکل خواهيم بود، گفت: يکي از اقدامات کارگروه ملي سازگاري با کم آبي، اصلاح تعرفه آب براي مشترکان پرمصرفي است که مازاد بر الگو مصرف مي‌کنند.

وي با اشاره به ميزان مصرف آب‌شيرين کن‌ها بر اساس قانون موجود دربرنامه ششم توسعه، اظهار کرد: براي شهرهايي که در جنوب کشور و در کنار آب هستند بر اساس قانون برنامه ششم بايد 30 درصد از آب مورد نياز شرب را تامين کنند که بهاي تامين شده هر متر مکعب آب از آب‌شيرين کن‌ها در حال حاضر به طور ميانگين بين پنج تا 10 هزار تومان است که اين ميزان بسته به فاصله از دريا متفاوت است.

البته اين صحبت ها در حالي است که هيات وزيران در مصوبه‌اي به استناد مواد يک و سه قانون هدفمند کردن يارانه‌ها مصوب 1388 به وزارت نيرو اجازه داد تا متوسط تعرفه‌هاي آب و برق را از ابتداي ارديبهشت ماه امسال بدون تغيير ساختار تعرفه‌ها هفت درصد افزايش دهد که اين اتفاق نيز محقق شد.

علاوه بر اين، چندي پيش نيز تعرفه آب براي مشترکان تهراني تا هفت درصد و براي مشترکان پرمصرف تا 15 درصد افزايش يافت البته اين مصوبه هنوز اجرايي نشده اما نهايتا تا چند ماه آينده در قبوض مشترکان قابل رويت خواهد بود.

اختلاف قيمت تمام شده آب با آنچه که از مشترکان دريافت مي شود موضوع مورد انتقاد تمام مسوولان و کارشناسان آب در تمام دوره هاي زماني بوده اما به نظر مي رسد که اين‌بار عزم وزارت نيرو براي حقيقي شدن قيمت ها جدي تر است.

رئيس مرکز ملي تحقيقات و مطالعات باروري ابرها:

باروري ابرها بارندگي را 10 تا 15 درصد افزايش مي‌دهد

رئيس مرکز ملي تحقيقات و مطالعات باروري ابرها گفت: موضوع بارورسازي ابرها يک مسئله شناخته‌شده در کل دنيا است که تاثيرات مطلوب آن نيز تاکنون شناسايي شده و نظراتي که از سوي منتقدان مطرح مي‌شود، بايد کارشناسي باشد.

فريد گلکار در گفت‌وگو با مهر ، در واکنش به انتقادهاي مطرح شده مبني بر عدم قابليت بارورسازي ابرها براي توليد منابع آبي اظهار کرد: در 25 ارديبهشت ماه سال جاري جلسه‌اي بين وزير نيرو رئيس سازمان هواشناسي و معاونان هر دو سازمان برگزار شد و پس از آن قرار بر اين شد تا نشستي تخصصي با موضوع بارورسازي ابرها در ايران و جهان تشکيل شود.

رئيس مرکز ملي تحقيقات و مطالعات باروري ابرها با بيان اينکه معاون وزير نيرو رياست اين جلسه را بر عهده داشت، تاکيد کرد: نظرات سازمان هواشناسي در خصوص موضوع بارورسازي ابرها به طور کامل مورد نقد و بررسي قرار گرفت و تمام اعضاي حاضر در جلسه تاييد کردند که بارورسازي ابرها در دنيا بين 10 تا 15 درصد به شرط فراهم بودن شرايط مي‌تواند موجب افزايش بارندگي شود.

وي تصريح کرد: دو سال پيش امکان‌سنجي بارورسازي ابرها براي کل کشور توسط سازمان هواشناسي صورت گرفت و بر اساس سند ملي تدوين شده در اين راستا کاملا مشخص شد که بارورسازي ابرها در چه زماني و در چه مکاني و چه در شرايطي در کل حوزه‌هاي آب‌ريز ايران صورت گيرد.

رئيس مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي:

آماري از ساختمان هاي عمومي واقع بر روي گسلهاي تهران نداريم

رئيس مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي گفت: شناسايي تعداد ساختمان هاي عمومي واقع در پهنه هاي گسلي تهران را در دستور کار اين مرکز داريم.

به گزارش وزارت راه و شهرسازي، محمد شکرچي‌زاده درباره پهنه‌هاي گسلي تهران اظهار کرد: شناسايي پهنه‌هاي گسلي انجام شده و پس از آن شناسايي دقيق اينکه چه تعداد ساختمان عمومي اعم از مدرسه، بيمارستان، برج و ساختمان‌هاي پراهميت در اين پهنه‌ها قرار دارد را در دستور کار مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي داريم.

وي با بيان اينکه در مصوبه شوراي‌عالي و شهرسازي الزام کرده‌ايم که ساختمان‌هاي پراهميتي که بر پهنه‌هاي گسلي قرار گرفته‌اند در اولويت مقاوم‌سازي قرار دارند و نبايد ساخت و سازي در مناطق پرخطر انجام شود، ادامه داد: بايد به مرور ساختمان‌هاي پراهميت در بازه زماني 20 تا 30 سال از مناطق پرخطر خارج شوند و اين اقدامي است که در صورت تداوم و استمرار در اجرا، تهران را به مکاني امن براي زندگي مبدل خواهد کرد. بايد الزامي ايجاد شود که دولت هايي که در آينده خواهند آمد نيز از اين اقدام موثر حمايت کنند و به آن پاي‌بندي نشان دهند.

رئيس مرکز تحقيقات راه، مسکن و شهرسازي با بيان اينکه حدود 200 سال از زلزله مهم شهر تهران مي‌گذرد افزود: يادمان نرود که زلزله خطري است که همواره تهران را تهديد مي‌کند و نبايد از آن غافل شويم.

يارانه نقدي 25 مرداد ماه در حساب سرپرستان خانوار است

نودمين يارانه نقدي 45500 توماني، پنج شنبه 25 مرداد ماه به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد.

به گزارش مهر، يارانه نقدي 45500 توماني در حالي پنج شنبه 25 مرداد ماه با ورود به ايستگاه نودم به حساب سرپرستان خانوار واريز خواهد شد، که طي اين سال ها همواره قرار بر اصلاح روند واريز اين مبلغ بوده است.

با آغاز به کار دولت يازدهم و وعده متوليان جهت غربالگري يارانه بگيران، اميدها براي ساماندهي قانون هدفمندي قوت گرفت اما طي چهار سال اتفاق خاصي در اين حوزه رخ نداد و پرداخت يارانه نقدي به روال سابق ادامه يافت.

با شروع به کار دولت دوازدهم کارشناسان اقتصادي اظهار مي کردند که با توجه به شرايط موجود، قطعا در اين دوره شاهد مطلوب سازي صف يارانه بگيران خواهيم بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته