جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/01 - روزنامه سراسري صبح ايران (پنجشنبه) نسخه شماره 5912

 ميز خبر 

ايجاد گرايش حقوق فضا در دانشگاه تهران
سازمان فضايي ايران و موسسه مطالعات حقوق عمومي دانشگاه تهران با هدف توسعه فعاليتهاي آموزشي و پژوهشي در حقوق بين‌الملل فضايي و ايجاد گرايش حقوق فضا در دانشگاه تهران تفاهمنامه امضا کردند.
به گزارش سازمان فضايي ايران، اين تفاهمنامه ميان مرتضي براري رئيس سازمان فضايي ايران و عباسعلي کدخدايي رئيس موسسه مطالعات حقوق عمومي دانشگاه تهران منعقد شد.
مرتضي براري در اين جلسه با اشاره به اهميت فناوري فضايي و لزوم توسعه و پيشرفت در اين حوزه گفت: فضا مالکيت ناپذير و ميراث مشترک بشريت است، بنابراين بايد حضور موثر و حداکثري در مجامع بين‎المللي و تأثيرگذاري در شکل‌گيري و تدوين قواعد مربوطه داشته باشيم.
براري با تأکيد بر ضرورت ايفاي نقش حداکثري کشور در استفاده صلح آميز از فضا چه از نظر توسعه زيرساخت‌ها و چه از نظر حضور فعال در مجامع بين‌المللي مرتبط با حقوق فضا، گفت: حضور فعالانه در مجامع بين‌المللي با هدف حفظ و تامين منافع ملي در حوزه فضايي از اولويتهاي ويژه سازمان فضايي ايران است. لذا با توجه به توانمندي ارزشمند موجود در دانشگاهها و مراکز آموزش عالي کشور، مي‎توان از اين ظرفيت براي تربيت و توانمندسازي نيروي انساني متخصص در راستاي حضور فعال و اثر بخش در مجامع بين‎المللي فضايي استفاده کرد.
وي افزود: با توجه به عضويت سازمان فضايي ايران در مجامع بين‎المللي مختلف، ضرورت تقويت زيرساخت‌هاي اين حوزه بسيار حائز اهميت است که در اين راستا دانشگاهها از ظرفيت‌هاي بالقوه و ارزشمندي براي تقويت اين حوزه برخوردار هستند، از اين رو دانشگاه تهران به عنوان يکي از دانشگاههاي برتر و پيشرو براي توسعه همکاريهاي علمي، آموزشي و پژوهشي در زمينه حقوق بين‎الملل فضايي انتخاب شد.

همکاري دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي با يك دانشگاه هلندي
تفاهم‌نامه همکاري در حوزه سلامت غذا بين دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و موسسه ريکيلت دانشگاه واخنينگن هلند امضا شد.
به گزارش دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي، برنامه جامع سلامت با امضاي پروژه تحقيقاتي مشترک بين دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و موسسه ريکيلت دانشگاه واخنينگن هلند در تالار اجتماعات دانشگاه برگزار شد.
اين برنامه با حضور دکتر محمد آقاجاني رئيس دانشگاه، علوم پزشکي شهيد بهشتي، مسئولان و رايزنان سفارت هلند در ايران، مديريت دفتر اروپايي وزارت امور خارجه، مديرکل موسسه سلامت غذاي دانشگاه هلند، رئيس مرکز تعاملات بين المللي علم و فناوري معاونت علم و فناوري رياست جمهوري و رئيس مرکز همکاري هاي تحول و پيشرفت رياست جمهوري برگزار شد.
دکتر محمد آقاجاني رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي گفت: اين برنامه با همکاري سازمان غذا و دارو، معاونت علمي و فناوري رياست جمهوري و مرکز تحقيقات سلامت غذاي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با هدف استفاده از ظرفيت همکاريهاي دو جانبه علمي و فناوري اين دانشگاه و موسسه تحقيقاتي دانشگاه هلند و اجراي موفق اين برنامه در ايران درحال اجراست.
ارتقاي استانداردهاي کنترل مواد غذايي در ايران
وي با اشاره به افتتاح دوره آموزشي «ارزيابي آزمايشگاهها با آزمونهاي بين‌المللي کارايي» در دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي افزود: هدف از اجراي اين دوره ارتقاي استانداردهاي کنترل مواد غذايي در سراسر ايران است که با اجراي اين طرح تحقيقاتي تکنولوژي روز دنيا در زمينه تقلبات موجود در آبميوه‌ها به ويژه آبليموها و ميزان باقيمانده سموم آفت کش در ماتريکس موي انسان بين دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي و دانشگاه هلند منتقل خواهد شد.
آقاجاني از ديگر اهداف برگزاري اين دوره آموزشي را کنترل غذا در سراسر کشور اعلام و اظهار کرد: در اين دوره قرار است مسئولان آزمايشگاه درخصوص رعايت هر چه بهتر نکات سلامت در مورد غذاي سالم مورد استفاده مردم آموزش ببينند.
وي با تاکيد بر اينکه پروژه ملي سلامت غذا با هدف انتقال تکنولوژي درخصوص آلاينده‌ها و غذاهاي سالم اجرا مي‌شود، افزود: ضمانت وجود غذاي سالم براي مردم و صادرات آن به ديگر کشورها از جمله اهداف اين طرح است.
آقاجاني با تاکيد بر طرحهاي تحقيقاتي مشترک با دانشگاه واخنينگن هلند خاطرنشان کرد: طرحهاي تحقيقاتي مشترک در زمينه «تقلبهاي مواد غذايي» و «آناليز سموم» بين اين دانشگاه و اين موسسه هلندي آغاز شده و درحال توسعه است و ما براي تحقق اين اقدامات مشترک، دانشجويان خود را به اين موسسه اعزام کرده‌ايم و در آينده نيز اعزام خواهيم کرد.
همکاري مشترک علمي و تحقيقاتي ايران و هلند
در ادامه اين نشست رابرت ون خورکوم مديرکل موسسه سلامت غذاي ريکيلت با اشاره به برگزاري دوره‌ها و کارگاههاي آموزشي بين طرفين (متسا و ريکيلت) گفت: يکي از مهمترين علل اين همکاريها گسترش همکاريهاي علمي و تحقيقاتي است، درراستاي اين همکاريها چالشهاي مشترک دو کشور در زمينه غذا مورد تمرکز و توجه ويژه قرار خواهد گرفت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته