جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/15 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5923

 ميز خبر 

 معاونان فرهنگي دانشگاه ها تاکيد کردند؛

تفکيک بودجه فرهنگي دانشگاه‎ها از ساير هزينه‌ها

معاونان فرهنگي دانشگاهها در بيانيه‎اي بر تفکيک بودجه فرهنگي اين مراکز از ساير بودجه‎ها و هزينه‎ها تاکيد کردند.

به گزارش وزارت علوم، تحقيقات و فناوري، نشست معاونان فرهنگي اجتماعي و فرهنگي دانشجويي دانشگاهها برگزار شد.

لزوم توجه جدي به تقويت اعتبارات فرهنگي دانشگاهها و جدا کردن رديف بودجه و اعتبارات فرهنگي از ساير هزينه‌ها، توجه و لحاظ کردن فعاليتهاي فرهنگي و اجتماعي در برنامه رتبه‎بندي دانشگاهها، بازنگري و روزآمدسازي مقررات، آيين‌نامه‌ها و دستورالعملهاي مربوط به ساماندهي و نظارت بر فعاليتهاي فرهنگي در دانشگاهها و ضرورت شفاف‎سازي در آيين‌نامه‎هاي نظارتي از جمله اين مولفه‎ها هستند.

همچنين حمايت هدفمند از انجمنهاي علمي – دانشجويي به عنوان ظرفيتهاي کم‎نظير براي تحقق اهداف و ماموريتهاي دانشگاه براي توسعه آموزشهاي غيررسمي، کارآفريني و توسعه تعامل ميان جامعه و دانشگاه، معاونان فرهنگي و اجتماعي براي توسعه و تعميق مشارکت دانشجويان داراي سلايق مختلف از ديگر مولفه‎ها به شمار مي‎روند.

برنامه‌هاي صندوق رفاه براي سال تحصيلي جديد؛

تلاش براي حل مشکلات تغذيه و خوابگاه دانشجويان

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم از تشکيل شوراي رصد براي جلوگيري از مشکلات احتمالي در زمينه تغذيه و خوابگاهي از ابتداي سال تحصيلي جديد خبر داد.

به گزارش خبرنگار مهر، ذوالفقار يزدان‎مهر در گردهمايي معاونان دانشجويي در دانشگاه تهران گفت: رويکرد ما مديريت مشارکتي است و سعي کرديم نقطه‌نظرات کارشناسي را براي خدمات رفاهي در دانشگاه‌ها داشته باشيم.

وي افزود: در صندوق 509 ميليارد تومان بودجه داريم که شامل 407 ميليارد تومان وام و 110 ميليارد يارانه تغذيه است و تلاش شده خودمان را از حيث منابع تقويت کنيم به همين دليل بودجه امسال صندوق رفاه به 673 ميليارد تومان افزايش يافت که 246 ميليارد تومان اعتبارات عمومي و 400 ميليارد تومان از درآمد اختصاصي و 27 ميليارد آن براي وام شهريه اختصاص داده شد.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم اضافه کرد: 80 ميليارد تومان از يک بانک و 40 ميليارد تومان از بانک ديگر با هم‌‎افزايي صورت گرفته به عنوان وام شهريه در اختيار دانشجويان قرار داده مي‌شود.

برنامه‌هاي صندوق رفاه براي سال تحصيلي جديد

يزدان‎مهر با اشاره به برنامه‌هاي صندوق رفاه براي سال تحصيلي جديد گفت: براي رفع مشکلات IT صندوق رفاه با دانشگاه‌ها تعامل داشته و با اين تعامل صندوق 1400 را طراحي کرديم اقدامات زيرساختي خوبي صورت گرفت که در حال حاضر 130 هزار نفر در روز مي‌توانند به سايت صندوق مراجعه و فعاليت کنند. رويکردمان اين است که اطلاعات را با سامانه‌هاي به روز شده يکپارچه‌سازي کنيم. دومين برنامه ما ارائه تسهيلات و ساخت است که با پيگيري‌هاي صورت گرفته منع ساخت خوابگاه‌ها برداشته شد و ساخت سراهاي دانشجويي به بخش خصوصي واگذار مي‌شود.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم ادامه داد: تاکنون 50 درخواست به صندوق آمده که 20 مورد آن در کميسيون دائمي صندوق به تصويب رسيده و به دانشگاه‌ها ابلاغ کرديم دانشگاهي که درآمد اختصاصي بالايي دارد مي‌تواند اقدام به ساخت خوابگاه و دريافت وام کند اما دانشگاهي که درآمد پاييني دارد نمي‌تواند از اين وام‌ها استفاده کند.

ارتقاي سراهاي دانشجويي

يزدان‌مهر ادامه داد: تکميل سراهاي دانشجويي يکي از تسهيلاتي است که با آن‌ها موافقت شده است. حدود 200 سراي دانشجويي بايد بسازيم تا کمبودها جبران شود. همچنين کمک به ارتقاي سراهاي دانشجويي رتبه 3 و 4 ادامه دارد امسال 199 سراي دانشجويي ارتقا پيدا کردند. امسال سال آخر ارتقا است و دانشگاه‌ها فرصت دارند سراهاي دانشجويي رتبه 4 را براي ارتقا معرفي کنند.

وي يادآور شد: 55 ميليارد تومان براي ارتقاي سراهاي دانشجويي رتبه 4 پيش‌‎بيني کرديم و اميدواريم در مهر ماه شاهد بهبود فضاهاي خوابگاهي باشيم.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم اظهار داشت: 131 درصد نسبت به 3 سال گذشته رشد داشتيم و 31 ميليارد تومان به دانشگاه‌ها در اين زمينه کمک کرديم.

وي همچنين از مقاوم‎سازي سراهاي دانشجويي در مناطق زلزله‎زده خبر داد و گفت: تيم فني براي اين مورد تشکيل شده و اميدواريم امسال و سال آينده گام موثري در اين زمينه برداشته شود.

يزدان‌مهر گفت: رتبه‎بندي دانشگاه‌ها براساس خدمات تغذيه است اين اقدام عملياتي شده و 107 آشپزخانه در رتبه 3، 41 آشپزخانه رتبه 2 و 15 آشپزخانه در رتبه 1 هستند که امسال برنامه‎ريزي شده بتوانيم رتبه 3 را ارتقا دهيم.

رئيس صندوق رفاه دانشجويان وزارت علوم گفت: فاز اول کمک به رتبه‎بندي آشپزخانه‌ها آماده شده و اميدواريم بتوانيم از محل يارانه‌ها به دانشگاه‌ها اين کمک‌ها را ارسال کنيم.

ايجاد رستوران‌هاي مکمل در دانشگاه‌ها

وي همچنين از ايجاد رستوران‌هاي مکمل در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: ايجاد رستوران‌هاي مکمل در دانشگاه‌ها آغاز شده که بسياري از دانشگاه‌ها به پيشواز اين طرح رفتند و با پيگيري صورت گرفته توانستيم 243 ميليارد تومان ظرفيت سازي کنيم.وي ادامه داد: پرداخت وام شهريه يکي از مشکلات اساسي ما بود 85 درصد دانشجويان وام شهريه پرداخت مي‌کنند که با هم‌افزايي بانک‌ها 620 ميليارد تومان وام شهريه پرداخت خواهيم کرد اين وام‌هاي شهريه با کارمزد 3 درصد پرداخت مي‌شوند.

حمايت از کارآفريني و شرکت‌هاي دانش‌بنيان

يزدان‌مهر اضافه کرد: حمايت از کارآفريني و شرکت‌هاي دانش‌بنيان در دستور کار قرار دارد و از کارگاه‌هاي مهارت محور حمايت خواهيم کرد مبلغ 100 ميليون تومان وام در اختيار اين کارگاه‌ها قرار مي‌دهيم و به هر دانشجو 10 ميليون وام قرض‌الحسنه داده مي‌شود در فاز اول 30 تا 50 کارگاه در دانشگاه فني و حرفه‌اي مورد حمايت قرار مي‌گيرند.

تشکيل شوراي رصد در دانشگاه‌ها

وي همچنين از تشکيل شوراي رصد در دانشگاه‌ها خبر داد و گفت: شوراي رصد متشکل از معاون فرهنگي وزارت علوم، رئيس سازمان امور دانشجويان، رئيس حراست وزارت علوم و رئيس صندوق رفاه به زودي تشکيل مي‌شود که مشکلات دانشگاه‌ها در زمينه تغذيه، خوابگاه را رصد و براساس تدابير انديشيده شده آن‌ها را حل مي‌کند.

يزدان‎مهر يادآور شد: طرح مديريت منابع خدمات‎رساني را نيز تدوين کرديم که براساس آن معاونان دانشجويي از مسئوليت‎پذيري و کارآمدي بيشتري برخوردار باشند و همچنين در بحث درآمدزايي بتوانند ورود بهتري داشته باشند 3 کتاب براي تغذيه دانشگاه‌ها به چاپ رسيده که راهنماي تغذيه بهتري در دانشگاه‌ها باشند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته