جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/20 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5927

 مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران:
 امکان فروش نفت ايران از طريق روسيه وجود دارد 

 مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران گفت: روسيه مي تواند از نفت ايران در پالايشگاههاي خود استفاده کرده و در عوض، صادرات نفت خود را افزايش دهد.محمدعلي خطيبي، مدير اسبق امور بين الملل شرکت ملي نفت ايران در گفتگو با مهر درباره راهکارهاي فروش نفت ايران با شروع تحريم نفتي گفت: يکي از راهکارها، فروش نفت به روسيه است.، در گذشته روش صادرات نفت از طريق روسيه مورد بررسي قرار گرفت اما از آن استفاده نکرديم.

وي توضيح داد: در صورتي که مقرر شود نفت کشوري توسط کشور ثانويه اي به فروش برسد، کشور ثانويه از نفت کشور مبدا به عنوان مصرف پالايشگاهي خود استفاده کرده و ما به ازاي آن، ميزان صادرات نفت خود را افزايش مي دهد. البته استفاده از اين روش مشروط به هماهنگي ساختار پالايشگاهي کشور ثانويه با نوع نفت کشور مبدا است.

خطيبي درباره استفاده نفت ايران در کشورهاي ثالث توضيح داد: در قراردادهاي فروش نفت ذکر مي شود که کشور خريدار اجازه بازفروش ( resend) نفت ايران را به کشور سومي ندارد.وي در توضيح اينکه چرا در گذشته راهکار فروش نفت ايران از طريق روسيه اجرايي نشد، توضيح داد: در آن دوران با وجود اينکه نخستين دوره تجربه سخت تحريم ها بود، بررسي و مطالعات لازم در اين زمينه انجام شد و مذاکرات مفصلي نيز رقم خورد. اما از آنجايي که انجام اين امر زمان بر بود، فرآيند بررسي و اجراي آن به طور کامل انجام نشد. به اين ترتيب اکنون نيازي نيست که بررسي ها از نقطه صفر انجام شود.خطيبي ادامه داد: در آن دوران بررسي هايي حول صادرات نفت از طريق درياي خزر در حال انجام بود که زيرساخت هاي لازم براي اجراي آن وجود نداشت و ابتر ماند. در اين شيوه، هر کشوري مي تواند به اين طريق نفت ايران را مورد مصرف پالايشگاهي قرار داده و صادرات نفت خود را افزايش دهد.اين کارشناس ارشد انرژي با اشاره به اينکه اکنون فناوري پالايشگاه ها، پيشرفت قابل توجهي کرده است و به يک نوع نفت وابسته نيست، گفت: پالايشگاه هاي روسيه پيشرفته هستند و وابسته به يک نوع نفت نيستند. حتي پالايشگاه هاي پيشرفته کنوني قادر هستند با اختلاط انواع نفت يا حتي بخشي از ميعانات گازي، خوراک مورد نياز خود را توليد کنند.

وي در همين ارتباط به 2 برابر شدن صادرات نفت عربستان به آمريکا در مدت اخير اشاره کرد و توضيح داد: بي شک اين افزايش صادرات بايد از محل ثانويه اي تامين شده باشد. چرا که ميزان توليد نفت عربستان تغيير محسوس و قابل توجهي نداشته است. بنابراين احتمال دارد که بخشي از صادرات نفت عربستان به آمريکا، نفت يک کشور ثالث باشد که اين کشور ثالث به هر دليلي تمايل يا امکان صادرات به آمريکا را ندارد. نماينده اسبق ايران در اوپک درباره صادرات نفت ايران از طريق عراق با وجود تغيير معادلات سياسي اين کشور توضيح داد: در گذشته به دليل شباهت ساختار نفت ايران به نفت عراق، بخشي از نفت ايران با اين نوع نفت مخلوط و صادر
مي شد. اين کارشناس ارشد انرژي تاکيد کرد: آمريکايي ها نمي توانند صادرات نفت ايران را به صفر برسانند.وي درباره اينکه گفته مي شود وزير نفت مجوز فروش نفت با تخفيف بالا در دوره تحريم را از رئيس جمهور گرفته است، گفت : سياست اعطاي تخفيف به مشتريان نفتي به هيچ عنوان صحيح نيست و قطعا به ضرر کشور است. چرا که در بازار نفت همه چيز شفاف است و در صورتي که به يک مشتري تخفيفي داده شود، باقي مشتريان نيز خواهان تخفيف مي شوند و اين موضوع به ضرر منافع ملي است. البته اختيارات اعطاي تخفيف در فروش نفت مي تواند از سوي دولت به هيات تصميم گيرنده درباره فروش نفت متفاوت باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته