جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929

 سرمقاله 

مصون ماندن جامعه از تبعات احتكار دارو

زهرا کيان بخت

احتكار در شرايط فعلي، يكي از متهم‌هاي رديف اولي است كه در كنار ساير عوامل، موجب به وجود آمدن اخلال و بي‌نظمي در عرصه اقتصادي كشور شده؛ امري كه پيامد آن به اين عرصه محدود نمانده و در ساير زمينه‌ها هم بازتاب‌هاي آن قابل مشاهده است. اما در كنار احتكار اقلام ضروري مورد استفاده خانوارها كه باعث گلايه مردم شده، يكي از شاخه‌هايي كه در اين ارتباط، بُعد غيرانساني بيشتري داشته و چه بسا باعث بروز تأثرات بيشتري در اذهان عمومي شود، بحث احتكار داروهايي است كه افراد مبتلا به بيماري، به معني واقعي كلمه به آنها نيازمندند.

با وجود اين، محتكران به احتكار اجناس و كالاها در چند زمينه و بخش خاص، بسنده نكرده و به احتكار نيازمندي‌هايي همچون دارو نيز كه به طور مستقيم با سلامتي افراد ارتباط پيدا مي‌كند، ورود كرده‌اند. كشف انبارهاي دارو در استانها و شهرستانهاي مختلف و پيدا شدن صدها تن داروي احتكار شده، در حالي اين روزها در رسانه‌ها، منتشر مي‌شود كه مردم از مشكلات خود در ارتباط با كمبودهاي دارويي و برخي آشفتگي‌ها در بخش دارو گله‌مندند، چرا كه از يك سو اين اقدامات غيرقانوني در حوزه دارو، موجب كمياب شدن و ناياب شدن داروهايي مي‌شود كه بيماران از مصرف آن ناگزيرند و از سوي ديگر، همين كميابي موجب بالا رفتن هر چه بيشتر قيمت دارو و افزايش چندين برابري آن در بازار مي‌شود كه طبيعتا تهيه آن با اين رقم براي بسياري از كساني كه در جستجوي داروي مزبورند، سنگين و كمرشكن است.

هر چند كمبودهاي دارويي يكي از مواردي است كه هر چند گاه يك بار، افراد مبتلا به بيماري و خانواده‌ها‌ي‌شان را درگير مي‌كند، اما متاسفانه اين معضل، در پي نوسانات ارزي اخير، تا حد زيادي تشديد شد به طوري كه چه در زمينه توليد دارو در داخل كشور و چه در ارتباط با اقلام وارداتي، به وجودآورنده مشكلات و پيامدهايي بود. در كنار اين مسأله، بحث قاچاق معكوس دارو و خارج كردن داروها از داخل كشور به خارج با سوداي كسب سود بيشتر هم مطرح است كه آرامش موردنياز بازار دارويي كشور را با تنش و تلاطم مواجه مي‌كند.

در اين ارتباط هر چند مسئولان از محدود بودن ميزان احتكارها در اين عرصه به نسبت احتكار در ساير حوزه‌ها همچون احتكار مواد غذايي، خبر مي‌دهند، اما به هر حال، بايد پذيرفت حساسيت و اهميتي كه احتكار در بخش دارويي براي جامعه دارد و تبعاتي كه از قِبَلِ آن متوجه جامعه مي‌شود، اگر بيشتر نباشد، يقينا كمتر از احتكار مواد و كالاهاي ديگر نيست. زيرا حتي با اين فرض كه كمبودهاي دارويي به صورت جدي بيماران را تهديد نكند و اين داروها با هر قيمت ممكن به دست بيماران برسند، باز هم نمي‌توان بار رواني و فشاري را كه در پروسه تهيه و تأمين يك داروي خاص، به بيمار و نزديكان وي وارد مي‌شود، ناديده گرفت. اين در حالي است كه افراد مبتلا به بيماري به خصوص بيماري‌هاي خاص، به طور طبيعي و به ميزان كافي، با دشواري‌ها و حواشي مربوط به بيماري خود درگير و دست به گريبان هستند و نخستين توقعي كه وجود دارد، ممانعت از گسترش دايره مشكلات اين افراد و تحميل رنج‌هاي روحي به آنان است.

هر چند مسئولان مرتبط با اين حوزه، در گفتگوهاي متعددي كه اخيرا با رسانه‌ها داشته‌اند، موضوع كمبود دارويي را پذيرفته‌اند، اما اين نويد را داده‌اند كه مانع از اين بشوند كه مردم، كمبود دارويي را احساس كنند. 

در حالي كه احتكار، در درجه اول، سلامت رواني مردم را نشانه گرفته، انتظاري كه وجود دارد اين است كه مسئولان اين بخش با برداشتن گامهاي عملي در اين زمينه، مانع از وارد شدن فشارهاي بيشتر روحي و جسمي به بيماران شوند.

به ويژه با توجه به اينكه برخي مسئولان از احتمال مواجه شدن با كمبود دارويي در آينده خبر داده‌اند، لازم است تدابير لازم براي حفظ امنيت رواني و آن گاه، جسماني بيماران انديشيده شود.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته