جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929

 خبر 

 پيشگيري 50درصدي از بروز حملات قلبي با مصرف اين ماده غذايي

متخصص تغذيه گفت: افرادي که هفته‌اي دو وعده مصرف ماهي را در سبد غذايي خود قرار داده‌‌اند تا 50 درصد در قبال حملات قلبي و مغزي مصونيت پيدا مي‌کنند.

سيدضياءالدين مظهري متخصص تغذيه و رژيم درماني در گفت‌وگو با فارس، درباره خواص مصرف ماهي، اظهار داشت: ماهي از جمله آبزيان بسيار ارزشمند ا ست که از بعد تغذيه‌اي اگر مقايسه‌اي بين افرادي که يک يا دو وعده غذايي در هفته از ماهي‌ها استفاده مي‌کنند و افرادي که از اين ماده غذايي استفاده نمي‌کنند انجام شود مشاهده مي‌کنيم که نتايج حيرت‌آوري به دست خواهد آمد.

وي افزود: افرادي که هفته‌اي دو وعده مصرف ماهي را در سبد غذايي خود قرار داده‌‌اند تا 50 درصد در قبال حملات قلبي و مغزي مصونيت پيدا مي‌کنند.

اين متخصص تغذيه تصريح کرد: ماهي‌ها از چربي امگاي 3 برخوردار هستند که مصرف آنها مي‌تواند نيازهاي سلول‌هاي بدن به مغزها و اسيدهاي چرب را تأمين کند.

جلوگيري از چاقي و ديابت نوع 2 با استفاده از پروتئين کبد

محققان بيمارستان کودکان سينسيناتي در آزمايش با موش ها دريافتند مسدود کردن يکي از پروتئين هاي غيرفعال کننده آر ان اي در کبد مانع چاقي و ديابت نوع 2 مي شود.

به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، محققان فعاليت ژن ها و هدف هاي مولکولي آن ها از جمله پروتئين ها را در کبد مورد بررسي و تجزيه و تحليل قرار دادند. در جريان اين بررسي ها پروتئيني موسوم به Argonaute 2 يا Ago2 را شناسايي کردند که غيرفعال کردن آر ان اي را در سلول ها کنترل کرده و متابوليسم بدن را تحت تاثير قرار مي دهد.

محققان Ago2 را به صورت ژنتيکي از کبد موش ها پاک کردند. هنگامي که Ago2 آر ان اي را در کبد غيرفعال مي کند، موجب کندي متابوليسم و توانايي کبد در مديريت رژيم غذايي چرب مي شود. پاک کردن پروتئين Ago2 اثرات سمي در بدن موش ندارد اما با تثبيت متابوليسم انرژي مانع چاقي و ابتلا به ديابت و کبد چرب مي شود.

به اعتقاد محققان شناسايي نقش Ago2 در کبد، سرنخ هاي موجود در رابطه با نحوه تفسير پروتئين ها در کبد و نحوه توليد و مصرف انرژي را به هم متصل مي کند.

با وجود اين که اين تحقيقات هنوز در مراحل ابتدايي قرار داشته و لازم است بررسي هاي بيشتري با استفاده از مدل هاي آزمايشگاهي انجام پذيرد، نتايج به دست آمده از آن بستر مناسبي را براي گسترش تحقيقات در اين حوزه فراهم کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته