جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929

 خبرپزشكي 

 به‌کارگيري روشي سبز در تهيه‌ي سيستم دارورساني هوشمند

محققان دانشگاه مراغه و دانشگاه پيام نور تهران، در تحقيقات خود موفق به ساخت سيستم دارورساني هوشمندي به‌منظور درمان سرطان شدند. اين سيستم از مواد اوليه‌ي غير سمي و سازگار با بدن تهيه شده‌است. همچنين مراحل تهيه‌ي سيستم دارورساني به روش شيمي سبز بوده و منجر به توليد پساب خطرناک نمي‌شود. اين تحقيقات در مقياس آزمايشگاهي صورت گرفته است.

به گزارش ستاد ويژه توسعه فناوري نانو،يکي از شاخه‌هاي پرطرفدار در علم نانو، طراحي سيستم‌هاي هوشمند دارورساني است که در بحث درمان بيماري‌ها از جمله سرطان نيز جايگاه ويژه‌اي يافته است. از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين سيستم‌ها، هدايت، تحويل و رهاسازي دارو در محل هدف و بافت سرطاني و در نتيجه کاهش عوارض جانبي ناشي از مصرف داروهاست. در اين کار پژوهشي نيز تلاش شده تا سيستم هوشمند دارورساني با استفاده از مواد غير سمي پلي‌ساکاريدها طراحي و سنتز شود.

دکتر غلامرضا مهدوي نيا، دانشيار شيمي پليمر از دانشگاه مراغه، در معرفي کار انجام شده عنوان کرد: «کار پژوهشي حاضر با هدف کاهش عوارض جانبي استفاده از داروهاي شيميايي جهت درمان بيماري‌هاي سرطاني صورت گرفته است. همانگونه که بيان شد، اين سيستم هوشمند دارورساني با استفاده از مواد غير سمي پلي ساکاريدها طراحي شده که داروي ضد سرطان سانيتينيب در نانوذرات کيتوسان مغناطيسي بارگذاري شده و با کاراگينان پوشش داده شده‌است. سانتيتينيب در درمان سرطان‌هاي پيشرفته يا مترقي معده، روده، دستگاه گوارش، لوزالمعده، کليه‌ها، تومورهاي مري و نيز سرطان پستان کاربرد دارد.»

وي در ادامه افزود: «با توجه به pHهاي اسيدي محيط سلول‌هاي سرطاني، و نيز کاهش آزادسازي دارو در محيط‌هاي غيرسرطاني، مهمترين نکته در طراحي سيستم دارورساني براي داروهاي ضد سرطان، قابليت آن‌ها در آزادسازي دارو در محيط‌هاي اسيدي است. از اين رو با توجه به ساختار شيميايي داروي سانيتينيب، سعي شد که از کيتوسان مغناطيسي به عنوان حامل داروي سانيتينيب استفاده شود تا اين ويژگي به راحتي قابل دستيابي باشد. بررسي اثر pH روي آزادسازي دارو نشان داد که با پايين آمدن pH، درصد آزادسازي دارو زياد مي‌شود.»

به گفته‌ي مهدوي نيا، اين سيستم دارورساني براي بسياري از داروهاي سرطان مي‌تواند مورد استفاده قرار گيرد. از طرفي مهم‌ترين نوآوري اين تحقيق طراحي سيستم دارورساني به روش کاملاً سبز و سيستمي کاملاً سبز است. در واقع در ساخت اين سيستم از مواد اوليه‌ي غير سمي و سازگار با بدن موجود زنده استفاده شده‌است، ضمن اينکه مراحل تهيه سيستم دارورساني منجر به توليد پساب خطرناک نمي‌شود. همچنين قيمت تمام شده اين سيستم با توجه به ارزان بودن مواد اوليه مي‌تواند نقطه قوت کار انجام گرفته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته