جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/06/22 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5929

 شهردار تبريز:
 اجراي طرح حذف زوائد بصري بافت تاريخي شهر تبريز 

 تبريز-توفيقي

شهردار تبريز لازمه اجراي طرح تفکيک زباله از مبدا را نيازمند مشارکت مردمي عنوان کرد. مهندس ايرج شهين‌باهر در گفتگوي ويژه خبري در شبکه سهند با بيان اينکه جمع آوري زباله از جمله وظايف مهم شهرداري است، اظهار کرد: درحال حاضر روزانه حدود يک هزار و 200 تن زباله در کلانشهر تبريز توليد مي‌شود که اين آمار، نسبت به ساير کشورها، آمار بسيار بالايي است که به طور ميانگين هر شهروند روزانه 650 گرم زباله توليد مي کند.

وي با اشاره به تفکيک زباله از مبدا افزود: بحث تفکيک زباله از مبدا و همچنين تفکيک زباله‌هاي تر و خشک، نيازمند همت شهروندان و مشارکت مردمي است که در اين راستا آموزش هاي شهروندي در مدارس و فرهنگسراهاي شهرداري به مردم ارائه مي‌شود و اميدواريم با مشارکت عمومي اين مسئله مهم عملياتي شود.شهردار تبريز با بيان اينکه قدمهاي مطلوبي در بحث جمع‎آوري بهداشتي زباله‌ها در اين کلانشهر برداشته شده، ادامه داد: تاکنون اقدامات خوبي جهت دفع بهداشتي زباله‌ها صورت گرفته اما با اين حال، در بحث زباله سوزي و تبديل زباله به کمپوست، با استاندارد جهاني فاصله داريم که اخيرا تکنولوژي جديد زباله سوزي درنظر گرفته شده که اين طرح در صورت تأييد شوراي شهر وارد کلانشهر تبريز مي‌شود و در توليد انرژي نقش بسزايي خواهد داشت. وي در ادامه با بيان اينکه جمع آوري زباله‌هاي بيمارستاني نيز بر عهده شهرداري تبريز است، تصريح کرد: محيط زيست بايد نظارت کافي براي بي‌خطرسازي زباله‎هاي بيمارستاني صورت دهد که متأسفانه بي‌خطرسازي زباله‌ها در برخي از بيمارستانهاي کلانشهر تبريز صورت نمي گيرد که اين مسئله بعضا موجب بيماري کارکنان شهرداري تبريز شده است.

مهندس شهين‌باهر در بخش ديگر سخنان خود با اشاره به بافت فرسوده شهري اظهار کرد: بيش از دو هزار هکتار بافت فرسوده در کلانشهر تبريز وجود دارد که شهرداري تبريز با اخذ پروانه رايگان، توانمندسازي منطقه به واسطه مسيرگشايي و احداث پارک محله‌اي و ميادين ورزشي و همچنين ساير اقدامات تشويقي جهت افزايش ارزش افزوده منطقه، بافت فرسوده شهر را احيا مي‌کند که بايد دولت نيز تسهيلات لازم جهت احياي بافت فرسوده شهر را ارائه کند. وي در ادامه با اشاره به نصب تنديس مفاخر در سطح کلانشهر تبريز اظهار کرد: تنديس مفاخر و مشاهير آذربايجاني در ميادين و محلات مختلف اين کلانشهر در حال نصب است که تاکنون بيش از 10 تنديس در مناطق مختلف کلانشهر تبريز نصب شده است. وي تبريز را به عنوان پاکترين و تميزترين کلانشهر کشور معرفي کرد و گفت: کسب اين عنوان در سال هاي متمادي توسط کلانشهر تبريز را مديون پاکبانان عزيز هستيم که در اين رابطه نيز شهرداري تبريز نيازمند مشارکت شهروندان تبريزي است که همواره شهر پاکي داشته باشيم. شهردار تبريز درخصوص فضاي سبز کلانشهر تبريز نيز اظهار کرد: در سالهاي گذشته متأسفانه باغات تبريز به دلايل مختلفي از بين رفته‌اند که اين دوره در نظر گرفته شده اين نقص در تبريز با احداث پارکهاي محله‌اي برطرف شود که در اين راستا در بودجه سال 97 احداث 10 پارک محله اي توسط شهرداري تبريز در نظرگرفته شده بود که تاکنون در عرض 9 ماه، هشت پارک احداث شده که اميدواريم اين رقم تا پايان امسال به 20 پارک محله اي و ميدان فوتبال افزايش يابد.

وي در ادامه به حذف زوائد بصري در بافت تاريخي تبريز اشاره کرد و گفت: در طرح "گوزل تبريزيم" بيش از 60 درصد زوائد بصري جمع آوري شد که اين طرح درراستاي زيباسازي بصري کلانشهر تبريز صورت گرفت و اين طرح در بافت تاريخي تبريز نيز اجرا مي‌شود.

مهندس شهين‌باهر در بخش پاياني سخنان خود با اشاره به ساماندهي وروديهاي کلانشهر تبريز اظهار کرد: وضعيت سه ورودي کلانشهر تبريز ساماندهي شده که در اين راستا باند کندرو احداث شده و بدنه‌سازي وروديهاي اين کلانشهر نيز بايد توسط خود مردم صورت گيرد که شهرداري تبريز نيز در اين زمينه با تخفيفات 50 درصدي جهت اخذ پروانه به صاحبان املاک در ورودي شهر به خصوص ميدان بسيج تا سه راهي اهر اقدام به زيباسازي محدوده وروديهاي شهر کرده است.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته