جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

 ميز خبر 

 معاون آموزشي وزارت علوم:

تدوين طرح سامان‌دهي پذيرش دانشجويان دکتري در دانشگاه‌ها

معاون آموزشي وزارت علوم از تدوين طرح ساماندهي پذيرش دانشجويان دکتري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي در اين وزارتخانه خبر داد و گفت: اين طرح اواسط مهر ماه جاري تدوين و براي اجرا به دانشگاه‌ها ابلاغ خواهد شد.

دکتر مجتبي شريعتي نياسر در گفت‌وگو با ايسنا ضمن بيان اين مطلب به مهمترين رويکرد وزارت علوم همزمان با آغاز سال تحصيلي جديد در دانشگاه‌ها اشاره کرد و گفت: يکي از مهمترين آيين نامه‌هاي وزارت علوم که اخيرا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده "آيين‌نامه يکپارچه‌سازي آموزش عالي" است که در حال حاضر به دانشگاه‌ها ابلاغ شده و اين مراکز در حال اجرايي کردن آن هستند. وي در ادامه تصريح کرد: يکي ديگر از موضوعات مهم و مورد توجه در بحث آموزش عالي تاثير قطعي سوابق تحصيلي در پذيرش کنکور است که اين موضوع از طرف شوراي سنجش و پذيرش لازم الاجرا شده است. اما با توجه به اينکه ين موضوع اعتراضاتي از سوي داوطلبان را به همراه داشت، تصميم به بازنگري اين تبصره داريم و در اين زمينه اگر تغييري حاصل شود به اطلاع داوطلبان خواهيم رساند؛ ضمن اينکه تاکنون در اين زمينه تصميم گيري نشده و در صورت اتخاذ مواضع جديد از کنکور سال آينده اجرايي خواهد شد.

معاون آموزشي وزارت علوم از تدوين طرح ساماندهي دانشجويان دکتري در اين وزارتخانه خبر داد و گفت: تلاش مي‌کنيم تا اواسط مهرماه جاري طرح ساماندهي دوره‌هاي دکتري دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي تدوين و به دانشگاه‌ها ابلاغ شود.دکتر شريعتي نياسر خاطرنشان کرد: فاز اول طرح ساماندهي دوره‌هاي تحصيلي در وزارت علوم اجرايي شده است و اميدوار هستيم با تدوين طرح فوق، پذيرش دوره‌هاي دکتري را نيز ساماندهي کنيم.وي در پايان خاطرنشان کرد: در حال حاضر ظرفيت پذيرش دانشجويان دوره دکتري ساليانه تعداد 24 هزار نفر است و در سال نيز حدود 20 هزار دانشجوي دکترا فارغ‌التحصيل مي‌شود.

رئيس دانشگاه خبر داد؛

فعاليت بيش از 50 مرکز و نمايندگي دانشگاه پيام نور در خارج کشور

رئيس دانشگاه پيام نورگفت: بيش از 50 مرکز و نمايندگي دانشگاه پيام نور در ساير کشورها فعال بوده و همه علاقمندان به تحصيل در سيستم آموزشي ايران را پوشش مي‎دهد.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدرضا زماني رئيس دانشگاه پيام نور در نشست مجمع عمومي دانشگاههاي جهان اسلام که به ميزباني دانشگاه پيام نور برگزار شد، ضمن گراميداشت شهداي حمله تروريستي اهواز گفت: دانشگاه پيام نور بزرگترين دانشگاه دولتي جمهوري اسلامي ايران است و 500 مرکز واحد در سراسر کشور دارد.

زماني اظهار داشت: حدود 400 هزار دانشجو در مقاطع کارشناسي، ارشد و دکتراي اين دانشگاه مشغول به تحصيل هستند.

رئيس دانشگاه پيام نور خاطرنشان کرد: حدود 4 هزار عضو هيئت علمي با اين دانشگاه همکاري مي‎کنند. سيستم اين دانشگاه نظام آموزشي باز است با شيوه آموزشي ترکيبي.وي افزود: منابع درسي اين دانشگاه در تمام کشور يکسان است و امتحانات پايان هر ترم به صورت همزمان و يکسان در همه رشته‎ها برگزار مي‎شود.زماني تصريح کرد: محتواي درسي اين دانشگاه بسيار محتواي خوبي است و هم به صورت محتواي کتاب و محتواي الکترونيکي ارائه مي‎شود.وي افزود: اين دانشگاه بيش از 50 مرکز و نمايندگي در ساير کشورها دارد و به دنبال اين است که هر علاقه‎مند به تحصيلي را در سيستم آموزشي ايران در هرجايي پوشش دهد.

قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل:

22 درصد دانشگاه‌هاي ايران بين دانشگاه‌هاي برتر جهان قرار گرفتند

قائم مقام امور بين‌الملل وزارت علوم با اشاره به حمايت ايران از دانشگاه‌هاي مجازي جهان اسلام گفت: 22 درصد دانشگاه‌هاي ايران بين دانشگاه‌هاي برتر جهان قرار گرفتند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر حسين سالار آملي قائم مقام امور بين‌الملل وزارت علوم گفت: از 40 سال قبل، قبل از اينکه ما به اهميت توسعه پايدار پي ببريم علم و فناوري براي ما اهميت داشت و در راس آن موضوع منابع انساني قرار دارد که به اعتقاد ما منابع انساني نقش کليدي در توسعه پايدار ايجاد مي کند.

وي ادامه داد: همچنين سياستگذاري در عرصه علم و فناوري براي ما بسيار حائز اهميت است بنابراين بايد در اين عرصه آگاهيهاي ما افزايش يابد و ما بدون حمايت اعضاي اين مجمع نمي توانيم به اين سطح برسيم. ما بر اين باوريم که علم و فناوري نقش کليدي در زندگي ما دارد در حال حاضر حدود 5 ميليون دانشجو در دانشگاه‌هاي ايران مشغول به تحصيل هستند که يک ميليون نفر از آنها در مقاطع تحصيلات تکميلي هستند. قائم مقام وزير علوم در امور بين‌الملل گفت: براساس رتبه‌بندي لايدن در سال 2018، 22 درصد دانشگاه‌هاي ايران بين دانشگاه‌هاي برتر جهان قرار گرفتند و در مقطع تحصيلات تکميلي 18 درصد دانشگاههاي ايران جزو دانشگاه‌هاي برتر معرفي شدند. 1.95 درصد تمامي پژوهشهاي سطح جهان توسط ايران توليد مي‌شود و يک درصد مقالات پراستناد مربوط به کشور ماست.

قائم مقام امور بين‌الملل وزارت علوم اظهار کرد: در عرصه علم و فناوري نيز هم‎اکنون پيگير چندين ماهواره کوچک هستيم که براي پرتاب در مدار قرار دارند. در عرصه نانوفناوري نيز با هدف اقتصادي کردن آن فعاليت مي‎کنيم. وي ادامه داد: بيش از دو هزار شرکت دانش‎بنيان در حال فعاليت هستند و سياست ما براي آينده اقتصادي کردن و تجاري‌سازي تحقيقات و پژوهشهاي ماست. وي ادامه داد: از ديگر اهداف ما ايجاد پلي بين دانشگاه و صنعت است.وي ادامه داد: علاوه بر ايجاد ارتباط بين دانشگاه و صنعت استفاده از يادگيري مجازي و راه دور براي آموزش از ديگر سياستهايي است که ما آن را پيگيري کرده و براي توسعه آن سرمايه‎گذاري مي‎کنيم متاسفانه بسياري از کشورهاي اسلامي تنها يک درصد يا کمتر از يک درصد از توليد ناخالص ملي خود را به تحقيق و پژوهش اختصاص مي‎دهند اين در حالي است که کشورهاي اروپايي تا 4 درصد از توليد ناخالص ملي خود را به اين امر اختصاص مي‎دهند ما بايد بيشتر در اين حوزه سرمايه‌گذاري کنيم اگر مي‎خواهيم موفق‎تر باشيم.وي از ديگر اولويتهاي جمهوري اسلامي ايران به بين‌المللي‎سازي دانشگاهها و ارتقاي همکاري با دانشگاه‌هاي کشورهاي اسلامي اشاره کرد و گفت: اين براي ما خيلي مهم است ما معتقديم اين دانش و فناوري که در اختيار ايران است بايد در اختيار تمام کشورهاي اسلامي قرار گيرد و ما فناوري خود را به ديگر کشورها صادر کنيم. کشورهاي اسلامي بايد از ظرفيتهاي يکديگر در حوزه فناوري و آموزشي استفاده کنند و مي‎توانند به ما کمک کنند و بايد مطمئن باشيم مي‏توانيم حمايت ساير کشورهاي اسلامي را داشته باشيم. ما از دانشگاه مجازي بين کشورهاي اسلامي حمايت مي‏کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته