جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

 ميز خبر 

 روسيه:

اوپک به وضعيت توليد نفت ايران توجه دارد

وزير انرژي روسيه اعلام کرد: کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک (JMMC) به وضعيت پيرامون ايران و توليد نفت اين کشور توجه مي کند.

به گزارش ايرنا به نقل از تاس، آلکساندر نوواک وزير انرژي روسيه در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاري نشست کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک گفت: ايران در اين نشست اعلام کرد که توليد نفت خود را حفظ مي کند.

وي افزود: در پيش بيني هاي کميته مشترک وزارتي نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غيراوپک که در نشست در الجزيره ارائه شد، وضعيت کنوني (ايران و توليد نفت اين کشور) مورد توجه قرار گرفت.

نوواک همچنين گفت که در هر کشور توليد کننده وضعيت ويژه خود برقرار شده و بنابراين نيازي به تغيير سهميه هاي توليد نفت اوپک و غيراوپک وجود ندارد.

وزير انرژي روسيه خاطرنشان کرد: توليدکنندگان اوپک و غيرعضو اوپک سهميه تعيين شده در ماه سپتامبر را به ميزان 100 درصد توليد مي کنند.

مقام روس ادامه داد: کشورهاي عضو اوپک و توليدکنندگان غيراوپکي بايد در شرايط نامشخص حاکم بر اقتصاد جهاني تلاش کنند تا موازنه در بازار نفت جهاني حفظ شود.

وي در بخش ديگري از سخنان خود گفت که بازار نفت جهاني تا اندازه اي با کمبود مواجه است اما اين کمبود ناچيز است.

نوواک افزود: ما شاهد هستيم که ذخاير نفت کشورها کاهش مي يابد و اين روند سرعت مي يابد.

از هفته آينده؛

توليد و توزيع مجدد بنزين سوپر آغاز مي‌شود

بنزين سوپر که از لحاظ کيفيت تفاوت چنداني با بنزين يورو 4 ندارد، از هفته آينده دوباره در کشور توليد و توزيع مي‌شود.

به گزارش شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي، زيبا اسماعيلي، سخنگوي اين شرکت درباره توليد و توزيع دوباره بنزين سوپر در کشور گفت: توليد بنزين سوپر در پالايشگاه‌هاي امام خميني شازند و اصفهان از هفته آينده از سر گرفته مي‌شود.

وي با بيان اين‌که با توليد بنزين سوپر، توزيع اين فرآورده نيز چند روز پس از آن آغاز خواهد شد، اظهار کرد: هم‌اکنون مصرف بنزين سوپر تنها 3 درصد از کل مصرف بنزين کشور را به خود اختصاص مي‌دهد.

به گفته سخنگوي شرکت ملي پالايش و پخش فرآورده‌هاي نفتي ايران، بنزين يورو 4 که اکنون بخش عمده مصرف سوخت کشور را شامل مي‌شود از نظر کيفيت تفاوت چنداني با بنزين سوپر ندارد.

نماينده ايران در اوپک:

قيمت نفت ارزان‌تر خواهد شد اگر ترامپ دست از توييت‌کردن بردارد

نماينده ايران در اوپک در گفت‌وگو با شبکه CNBC آمريکا اظهار کرد: عادت توييت‌کردن دونالد ترامپ قيمت‌هاي نفت را بالا برده و رييس جمهور آمريکا بايد براي جلوگيري از افزايش قيمت‌هاي نفت، دست از توييت کردن بردارد.

به گزارش ايسنا، حسين کاظم‌پور اردبيلي، نماينده ايران در اوپک در حاشيه نشست کميته نظارتي مشترک وزيران اوپک و غيراوپک در الجزاير به شبکه CNBC گفت: دولت ترامپ سياست را به مسائل اوپک کشانده و قصد دارد با اعمال نفوذ ميان اعضاي اوپک، منافع خود را تامين کرده و قيمت‌ها را پايين بياورد.

اوپک به همراه گروهي از توليد کنندگان خارج از اين سازمان شامل روسيه با هدف حذف مازاد عرضه و تقويت قيمت‌ها که شرکت‌هاي انرژي آمريکايي را ورشکسته کرده و کشورهاي صادرکننده را با نارضايتي عمومي روبه‌رو کرده بود، از ژانويه سال 2017 محدوديت عرضه به ميزان 1.8 ميليون بشکه در روز را آغاز کرد.

ترامپ بارها از اين گروه بابت آنچه که وي مدعي است دستکاري قيمت‌هاي نفت بوده، انتقاد کرده است. رييس جمهور آمريکا اوپک را يک انحصارطلب خوانده و از اين گروه خواسته است که قيمت‌ها را فورا پايين بياورد. اوپک ادعاي ترامپ را رد کرده و استدلال کرده که هدف اصلي اين گروه متعادل کردن و تثبيت بازار است.

کاظم‌پور گفت: تصور مي‌کنم آنچه که آمريکايي‌ها انجام مي‌دهند در واقع به بالارفتن قيمت‌ها منجر شده، زيرا عوامل عرضه و تقاضا چنين سطح قيمتي را تاييد نمي‌کنند. اگر آنها ساکت باشند، قيمت‌ها ارزان‌تر خواهد شد و من نسبت به اين موضوع مطمئن هستم. من به ترامپ مي‌گويم ساکت باش؛ هيچ پيامي ارسال نکن و سپس قيمت‌هاي بهتري خواهي داشت.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته