جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

  متخصص مغز و اعصاب:
 تأثير مصرف ميوه‎هاي قرمز رنگ در پيشگيري از تشديد آلزايمر 

 
يک متخصص مغز و اعصاب با اشاره به وجود آنتي‌اکسيدان‌ها در ميوه‌هاي قرمز رنگ در ادامه به بيماران مبتلا به آلزايمر توصيه کرد که ميوه‎هاي قرمز رنگ مصرف کنند.

دکتر «علي‌اکبر طاهر اقدم» در گفت‎وگو با ايسنا، با بيان اين مطلب اظهار کرد: مصرف ميوه‎هايي مثل توت فرنگي، انار و تمشک که رنگ دانه قرمز دارند، به‌علت وجود آنتي‌اکسيدان‌ها مي‎تواند در پيشگيري از تشديد آلزايمر، نقش موثري را ايفا کند، از اين‌رو به بيماران توصيه مي‎کنيم تا هر روز يک عدد انار در سبد غذايي‌شان بگنجانند.

وي در ادامه با بيان اين‌که آلزايمر بيماري سنين سالمندي است، خاطرنشان کرد: در اين بيماري، افراد بالاي 65 سال، به‌علت رسوب آميلوئيد بتا در مغز، از نظر حافظه، دچار پسرفت شده و در مرحله اول، نام افراد و اشياء را فراموش کرده و در نامگذاري دچار مشکل مي‎شوند. اختلال در يافتن مکان‎ها و آدرس‎ها، اختلال در قضاوت، بروز توهم به ويژه هنگام غروب آفتاب و بي‎اختياري ادراري نيز از علايم آلزايمر هستند.

علل زمينه‌ساز بروز بيماري آلزايمر

اين متخصص مغز و اعصاب با اشاره به علل زمينه‌ساز بروز بيماري آلزايمر خاطرنشان کرد: ژنتيک، تروما و ضربه به سر، استرس و اضطراب، کلسترول و پر فشاري خون، مصرف زياد نمک، کم‌تحرکي و ورزش کردن کم و سن بارداري بالا (بالاي 35 سال) عمده علل بروز آلزايمر بوده و سهم ژنتيک در قالب درصد، مشخص نبوده و تنها ممکن است سن بروز آلزايمر تحت‌تأثير، پايين بيايد. به‌علت بالا بودن ميزان بروز آلزايمر در کلان‌شهرها، آلودگي هوا نيز ممکن است در اين ميان نقش داشته باشد.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشکي تبريز با بيان اين‌که 50 درصد علت دمانس، آلزايمر است، گفت: 25 درصد علل دمانس(dementia) را بيماري‏‌هاي عروق مغزي و 25 درصد ديگر را نيز علل ديگر تشکيل مي‎دهند. حافظه با قشر مغز (کورتکس) ارتباط داشته و برخي بيماري‎ها مانند افسردگي خفيف و متوسط، علايم آلزايمر را شبيه‎سازي مي‎کنند، به اين معني که فرد افسرده نيز ممکن است دچار فراموشي شود و نمي‎توان علايم آلزايمر را به همه چيز تعميم داد.

جوان‎ترها به‌علت مشغله فکري و عدم تمرکز حواس، دچار فراموشي مي‎شوند.

پيشگيري از آلزايمر

طاهر اقدم در ادامه با ارائه توصيه‎هايي در خصوص پيشگيري از آلزايمر و بهبود آن، گفت: آلزايمر به يک باره به مرحله آخر نمي‌رسد، بلکه به‌تدريج پيشرفت مي‌کند. مطالعه، ورزش، کنترل فشار و چربي خون و اجتناب از مصرف دخانيات، از جمله اين راهکارها بوده و بايد توجه داشت که ادعاهايي همچون «مفيد بودن نيکوتين در پيشگيري از آلزايمر»، کاملا غيرعلمي بوده و مصرف دخانيات يکي از علل زمينه ساز مشکلات عروقي و سکته مغزي است.

وي در ادامه با اشاره به برخي گمانه‌زني‌ها مبني بر اثربخش بودن داروي کبد در درمان آلزايمر، افزود: برخي ادعاها همچون ادعاي کشف واکسن در مرحله تئوري و تحقيق قرار دارند و تا زمان تاييد نشدن، نمي‌توان به آن‌ها استناد کرد، آلزايمر درمان قطعي نداشته و داروها بر بهبود شرايط تاثيرگذار هستند.

اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اين‌که آمار مشخصي از شمار مبتلايان به آلزايمر در کشور وجود ندارد، افزود: متاسفانه بزرگترين مشکل مملکت ما نبود آمار دقيق است، از اين رو براي تشکيل انجمن حمايت از بيماران آلزايمري در آذربايجان شرقي تلاش مي‌کنيم.

وي در ادامه خاطرنشان کرد: خانواده‌ها بايد توجه داشته باشند که مراودات خود با بيماران آلزايمري را بيشتر و با آن‌ها صحبت کرده و پاي درد و دلشان بنشينند و از مسخره کردن آن‌ها هنگام فراموشي خودداري کنند.

اين متخصص مغز و اعصاب با بيان اين‌که 12 درصد از افراد جامعه ما سالمند و بالاي 60 سال هستند، يادآور شد: در سال 2050 اين روند به 30 درصد خواهد رسيد و از هر سه نفر يک نفر سالمند خواهد بود، بايد فکري براي نگهداري سالمندان کرد، در گذشته جمعيت خانواده‌ها زياد بود و خانواده‌ها در نگهداري از سالمندان دچار مشکل نمي شدند، اما امروزه با توجه به جمعيت کم خانواده‌ها، مشکلاتي چون افسردگي، اضطراب، استرس و دوري از خانواده سالمندان را تهديد خواهد کرد و بايد فکري به حال اين مشکل کرد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته