جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

 تريبون 

 مدير دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن:

افزايش وام مسکن تا 300 ميليون صحت ندارد

مدير دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن با بيان اينکه افزايش سقف وام مسکن تا 300 ميليون تومان صحت ندارد، گفت: مسکن اجتماعي ابعاد بسيار وسيعي دارد که دولت نتوانست منابع مورد نياز براي اجراي آن را تامين کند.

به گزارش ايلنا، علي چگني با تشريح جزئيات هجدمين همايش‌ سياست‌هاي توسعه مسکن در ايران که هفتم و هشتم مهرماه در تهران برگزار مي‌شود، اظهار داشت: يکي از مهمترين محورهاي برگزاري اين همايش بررسي تسهيل دسترسي به مسکن مناسب است و بازآفريني شهري پايدار ، توسعه سکونتگاه‌هاي شهري، سياست‌هاي توسعه و تامين مسکن روستايي از جمله محورهاي اين همايش هستند.

مدير دفتر برنامه‌ريزي و اقتصاد مسکن با اشاره به آخرين وضعيت راه‌اندازي سامانه اسکان و مستغلات اظهار داشت: براي ايجاد اين سامانه تاکنون هفتاد جلسه با دستگاه‌هاي مختلف دولتي برگزار کرده‌ايم و معتقديم که اين اطلاعات فرادولتي است و نياز به همکاري بسياري از دستگاه‌ها دارد.چگني گفت: تمام اطلاعات براي راه‌اندازي اين سامانه در اختيار وزارت راه و شهرسازي قرار ندارد و نياز به اطلاعات وسيع‌تري داريم و اين يک کار خيلي بزرگي است.

وي با بيان اينکه هنوز اين سامانه قابل بهره‌برداري نيست، گفت: اين کار در سازمان ملي زمين و مسکن در حال انجام است هر چند که معتقديم شهرداري اطلاعات بيشتري نسبت به وزارت راه و شهرسازي براي انجام اين پروژه دارد اما کار را رها نکرده‌ايم.

وي افزود: اين پيشنهاد از سوي وزارت راه و شهرسازي شده است که اين پروژه به شهرداري‌ها واگذار شود اما وزارت راه و شهرسازي طبق برنامه‌اي که به وي محول شده در حال جمع‌آوري اطلاعات براي راه اندازي اين سامانه است.وي با تاکيد بر اينکه راه‌اندازي اين سامانه براي بررسي وضعيت فقر مسکن و ميزان رفاه اجتماعي در کشور است، گفت: شناسايي خانه‌هاي خالي و دريافت دقيق ماليات از واحدهاي خالي تنها يکي از برنامه‌هاي اين سامانه است که البته معتقدم دريافت ماليات تاثير قابل توجهي در بازار مسکن نخواهد داشت.

چگني درباره جزئيات پيشنهادات وزارت راه و شهرسازي و بانک مسکن براي تغيير شرايط تسهيلات خريد خانه اظهار داشت: تا زماني که اين پيشنهادات مصوب نشود نمي‌توانيم درباره جزئيات آن صحبت کنيم.

وي ادامه داد: يکي از نمايندگان مجلس درباره وام 300 ميليون توماني خريد مسکن صحبت کرده بود که چنين طرحي در بانک مسکن وجود ندارد.

توزيع سبدهاي کالا آغاز شد

سرپرست وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعي از پرداخت نقدي سبد غذايي مددجويان کميته امداد و سازمان بهزيستي خبر داد.

به گزارش ايسنا، انوشيروان محسني بندپي با اشاره به شارژ کارت يارانه مددجويان کميته امداد و سازمان بهزيستي براي سبد کالا پايان شهريور ماه گفت: توزيع سبد کالا از يکشنبه و دوشنبه هفته گذشته هم بين مددجويان بهزيستي و هم کميته امداد آغاز شده است. همچنين به غير از اين دو نهاد حمايتي، اين سبد غذايي بين 350 هزار مدرسه شبانه روزي نيز توزيع شده است؛ البته مبلغ اين سبد غذايي بين 40 تا 150 هزار تومان بر اساس تعداد اعضاي خانوار بوده است.

فاطمه رهبر، معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد نيز در گفت‌وگو با ايسنا، با اشاره به اينکه مبلغ سبد کالا در اين دوره بين 15 تا 20 درصد افزايش يافته است، اظهار کرد: شارژ کارت يارانه مددجويان در دوره پيش و براساس بعد خانوار، بين 35 تا 130 هزار تومان بوده، اما اين ميزان در دوره جديد افزايش يافته است. اين افراد مي‌توانند به فروشگاه‌هاي اتکا، کوروش، رفاه، تعاوني مصرف فرهنگيان و... براي تهيه اين کالاها مراجعه کنند.وي افزود: با توجه به قولي که آقاي محسني بندپي سرپرست وزارت رفاه دادند شارژ کارت مددجويان از هفته گذشته آغاز شده، اما به دليل حجم بالاي کار، هنوز پايان نيافته است و ادامه دارد. طي چند روز آينده شارژ کارت مددجويان به اتمام مي‌رسد و اين افراد مي‌توانند براي خريد کالاها به فروشگاه‌ها مراجعه کنند.معاون حمايت و سلامت خانواده کميته امداد در مورد کالاهاي اين سبد غذايي نيز توضيح داد: کالاهاي پيش بيني شده شامل نيازهاي اوليه غذايي مثل برنج، روغن، قند و شکر و... است. سال‌هاي گذشته نيز سبد غذايي در اختيار اقشار آسيب‌پذير کميته امداد و سازمان بهزيستي قرار مي‌گرفت و براي مثال در شب عيد نوروز يا ماه مبارک رمضان کارت يارانه اين افراد به ميزاني تعيين شده از سوي وزارت رفاه شارژ مي‌شد.

هاشمي:

کمبود کالا نداريم؛ مردم را به وحشت نيندازيد

نائب رئيس اتاق اصناف ايران ضمن اعلام اين که ذخاير و عرضه کالاهاي اساسي مشکلي ندارد، گفت: نبايد با جوسازي، مردم را به خريد بيش از نياز کالاها دعوت کنيم. متاسفانه در مدت اخير رسانه­‌ها و صداوسيما با تمرکز روي بازار يک کالا عامل ايجاد وحشت از قحطي و کمبود کالا شده اند.

به گزارش ايسنا، در ماه‌هاي اخير کاهش عرضه و در نتيجه آن، افزايش قيمت برخي محصولات، بازار مصرف را دچار مشکل کرده است؛ به طوري که کم شدن محصولاتي مانند پوشک و محصولات سلولزي به دليل کاهش عرضه که در برخي موارد به احتکار و در برخي ديگر به کمبود مواد اوليه و مشکل در توليد برمي‌گردد، بازار اين محصولات را داغ کرد و باعث شد که حتي مصرف‌کنندگان به سمت خريد بيش از نياز خود روي آورند و بر التهاب بازار بيفزايند.در اين باره محمود هاشمي نائب رئيس اتاق اصناف ايران، رسانه ها و صداوسيما را عامل ايجاد ترس از قحطي دانست و گفت: براي مثال مسئله پوشک تيتر اخبار شد و همه کساني که شايد حتي نيازي به اين کالا نداشتند را نيز نگران کرد. اما اين کار درست نيست و جو بايد آرام نگه داشته شود تا مردم از نظر رواني آرامش داشته باشند.

وي در ادامه با تاکيد بر اين که از نظر ذخاير کالاهاي اساسي در استان‌ها مشکلي نداريم، اظهار کرد: تاکنون هيچ موردي مبني بر اين که متقاضي به فروشگاه برود و کالاي مورد نيازش را پيدا نکند، وجود نداشته است؛ بنابراين با توجه به اين که فعلا در ذخاير و در عرضه کالاهاي اساسي مشکلي نداريم، نبايد جو ايجاد کنيم و مردم را به خريد بيش از نيازشان تحريک کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته