جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/03 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5937

 ششمين دربي فغاني
 پيش به سوي رکورد 

 عليرضا فغاني داور شناخته شده‌ي فوتبال ايران بعد از قضاوت‌هاي خوبي که در جام جهاني 2018 روسيه داشت و به عنوان اولين ايراني توانست رده بندي جام جهاني را سوت بزند، محتمل‌ترين گزينه براي قضاوت در دربي پايتخت بود و در نهايت ديروز به عنوان داور اين بازي حساس بين دو تيم پرسپوليس و استقلال تهران انتخاب شد. فغاني تا قبل از دربي روز پنجشنبه، پنج‌بار اين بازي حساس را سوت زده که در اين پنج بازي 2 بار استقلالي‌هاي به پيروزي رسيده‌اند، يک‌بار پرسپوليسي‌ها برنده شده‌اند و 2 بازي دو تيم هم به تساوي انجاميده است.

*بردهاي خاطره‌انگيز

در 5 بازي‌اي که فغاني در دربي سوت زده، دو تا از آن‌ها از بازي‌هاي جذاب دو تيم در سال‌هاي گذشته است که يکي را پرسپوليسي‌ها و ديگري را استقلالي‌ها با نتايج مشابه 3 بر 2 برده‌اند. از هر دو بازي هواداران تيم‌هايي که پيروز شده‌اند خاطراتي خيلي خوبي دارند. دربي اولي که فغاني سوت زد، بعد از چهار بازي که استقلالي‌ها همراه با پرويز مظلومي به پرسپوليسي‌ها نباخته بودند و اين تيم را در اکثر تقابل‌ها شکست داده بودند، با ناکامي آبي‌هاي تهران همراه بود. در آن بازي پرسپوليسي‌ها بازي 2 بر صفر باخته را در حالي که 10 نفره بودند، موفق شدند با پيروزي 3 بر 2 به پايان برسانند تا شبي فراموش نشدني براي هواداران خود رقم بزنند.

اولين برد استقلالي‌ها در دربي با قضاوت فغاني هم براي آن‌ها خيلي جذاب بود. استقلالي‌ها که در 10 بازي نتوانسته بودند از سد پرسپوليس بگذرند، در دربي هشتاد و چهارم دو تيم هم با گل سروش رفيعي يک بر صفر از رقيب سنتي خود عقب افتاده بودند که در همان نيمه اول با يک بازگشت خوب شکست يک بر صفر را به پيروزي 3 بر يک تبديل کردند و در نهايت توانستند 3 بر 2 پرسپوليس را ببرند تا يکي از بهترين بردهاي سال‌هاي اخيرشان با قضاوت فغاني رقم بخورد.

*در راه رکورد

به دليل قضاوت ضعيف داوران ايراني از سال 1373 تا سال 1387 به مدت 14 سال اين بازي مهم در فوتبال ايران را داوران خارجي سوت زدند. بعد از 14 سال، محسن ترکي اولين ايراني‌اي بود که توانست اين بازي حساس را سوت بزند. ترکي بعد از قضاوت در اولين دربي‌اش، شش بار ديگر اين بازي حساس را سوت زد تا رکورد محمد صالحي که پنج بار اين بازي حساس را سوت زده را با هفت قضاوت بشکند و خود رکورددار قضاوت در دربي شود.

فغاني که روز پنجشنبه براي ششمين بار دربي را سوت مي‌زند با توجه به اينکه چند سال ديگر مي‌تواند قضاوت کند، شانس زيادي دارد که در سال‌هاي آينده اين بازي بزرگ را سوت بزند و خود رکوردار قضاوت در دربي بزرگ تهران شود. فغاني در 5 قضاوت خود در دربي 2 بازيکن را اخراج کرده است که در هر دو بازي تيمي که برنده شده بازيکن آن اخراج شده است. زنده‌ياد مهرداد اولادي از پرسپوليس و سيد مهدي رحمتي از استقلال دو بازيکني هستند که فغاني آن‌ها را در دربي اخراج کرده است.

بعد از اولين دربي‌اي که فغاني قضاوت کرد و با پيروزي 3 بر 2 پرسپوليسي‌ها همراه بود، دو دربي بعدي با قضاوت او به تساوي بدون گل انجاميد. بعد از دو تساوي بدون گل، استقلالي‌ها دو قضاوت آخر فغاني در دربي را بردند.

آبي پوشان پايتخت در دربي چهارم فغاني با نتيجه‌ي 3 بر 2 و در دربي آخري که او قضاوت کرد (بازي برگشت فصل گذشته) با نتيجه‌ي يک بر صفر رقيب سنتي خود را بردند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته