جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/17 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5949

 جهانگيري:
 دارو‌هاي مورد نياز در هر شرايطي تأمين مي شود 

 معاون اول رييس جمهوري گفت: تامين دارو و تجهيزات پزشکي مورد نياز کشور همواره ازاولويت هاي دولت بوده است و در هر شرايطي دارو هاي مورد نياز مردم تامين مي شود.به گزارش پايگاه اطلاع رساني معاون اول رييس جمهوري، «اسحاق جهانگيري» درجلسه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي با موضوع مديريت تامين دارو و تجهيزات پزشکي در شرايط تحريم، افزود: دولت حساسيت ويژه اي نسبت به تامين داروي مورد نياز مردم دارد.

وي صنعت دارو سازي را از جمله صنايع خوب و پراهميت کشور برشمرد و يادآور شد: شرکت هاي داروسازي به ويژه شرکت هاي دانش بنيان فعال در اين زمينه، نقش با اهميتي در تامين داروي مورد نياز دارند و حدود 96 درصد داروهاي مورد نياز در داخل کشور توليد مي شود که اين موضوع از افتخارات کشور است.

معاون اول رييس جمهوري خاطرنشان کرد: در همين راستا در سال جاري 3.5 ميليارد دلار براي تامين دارو و تجهيزات پزشکي پيش بيني شده تا دغدغه اي در زمينه تامين دارو و تجهيزات پزشکي مورد نياز کشور وجود نداشته باشد.جهانگيري همچنين گفت: 300 ميليون دلار نيز با مديريت بانک مرکزي در اختيار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي بعنوان تنخواه قرار گرفته تا اين وزارتخانه بتواند در مواقع ضروري و مورد نياز از اين منابع در جهت رفع مشکلات احتمالي تامين دارو استفاده کند.

وي به برخي مشکلات شرکت هاي داروسازي کشور در تامين نقدينگي مورد نياز اشاره کرد و از سازمان برنامه و بودجه خواست اين موضوع را در دستور کار خود قرار دهد و با تمرکز ويژه بر آن، مشکل نقدينگي اين شرکت ها را حل و فصل کند.

ميزان قاچاق دارو از کشور اندک است

معاون اول رييس جمهوري با يادآوري برخي گزارش ها از وجود قاچاق و خروج دارو از کشور، گفت: براساس گزارش وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشکي ميزان قاچاق دارو از کشور اندک است که البته لازم است وزارت کشور تمرکزي جدي نسبت به اين موضوع معطوف دارد تا از پديده قاچاق و خروج دارو از کشور به همين ميزان اندک نيز جلوگيري شود و دغدغه اي در اين خصوص وجود نداشته باشد.

جهانگيري ادامه داد: براي مبارزه با احتکار کالاهاي اساسي و دارو نيز تصميمات مناسبي در شوراي عالي هماهنگي اقتصادي قواي سه گانه اتخاذ شده و توليد کنندگان نبايد از پر بودن انبارهاي رسمي خود نگراني داشته باشند چرا که پر بودن انبارهاي رسمي کشور موضوعي مثبت است و احتکار و اخلال به مواردي اطلاق مي شود که افرادي بخواهند کالا و دارو را از چرخه توزيع و دسترس مردم خارج کنند.

وي از وزارت امور خارجه خواست موضوع تحريم واردات دارو و تجهيزات پزشکي توسط آمريکا و سنگ اندازي اين کشور بر سر راه استفاده از منابع مالي ايران در خارج از کشور براي واردات دارو را از طريق مجامع و محاکم بين المللي پيگيري حقوقي کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته