جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950

 سرمقاله 

تأمين امنيت جاني دانش‌آموزان؛ نخستين وظيفه مدارس

زهرا کيان بخت

فرسودگي مدارس، داستان تازه‌اي نيست و هر چند اين مسأله در همه استانها تا حدي عموميت دارد، اما واضح است که وضعيت آن در شهرستانهاي دورافتاده از پايتخت، اسف‌بارتر است. سالهاست فرزندان ما زير سقف همين مدارس ناايمن و غيراستاندارد، درس مي‌خوانند، به پايه بالاتر مي‌روند و تحصيل در مدرسه را به پايان مي‌برند، حال آن که اين ساختمانها که بعضا به وضوح فاقد بديهي‌ترين استانداردها هستند، همچنان پابرجا، پذيراي دانش‌آموزان جديدتر مي‌شوند. در اين ميان، آنچه همواره در معرض تهديد قرار مي‌گيرد، جان و سلامت دانش‌آموزاني است که قرار است در مدرسه، دريچه‌اي تازه و زيبا از زندگي به رويشان گشوده شود. بگذريم که فرسودگي بناي مدارس، غير از جسم و جان دانش‌آموزان، سلامت روح و روان آنها را نيز تهديد مي‌کند و تحصيل در مدارسي با قدمت بالا که از حداقل پارامترهاي يک فضاي آموزشي امن برخوردار نيستند، احساس شادابي و نشاط روحي را از دانش‌آموزان مي‌ربايد.

خراب شدن ديوار يکي از مدارس و آوار شدن آن بر سر دانش‌آموزان و مصدوم شدن يکي از معلمان در سالهاي گذشته، مشتي نمونه خروار و يکي از اتفاقاتي بود که در همين ارتباط در سالهاي اخير شاهدش بوديم. اما متاسفانه، داستان هميشه به همين جا- به برجاي گذاشتن چند مجروح و مصدوم احتمالي- ختم نمي‌شود. همان گونه که در روزهاي اخير، دنيا ويسي؛ دانش‌آموز پايه اول دبستان روستاي گرماش شهرستان سنندج، بر اثر ريزش ديوار حياط مدرسه جان خود را از دست داد. طبق گفته مسئولان مدرسه، ديوار موردنظر فرسوده بوده و علت ريزش آن نيز همين مسأله بوده است. جالب است که مديرکل آموزش و پرورش استان کردستان در اين ارتباط گفته بارها فرسوده بودن مدارس در جلسات استان هشدار داده شده اما همچنان مورد بي‌توجهي مسئولان ذيربط قرار گرفته است. نتيجه آن هم همان چيزي است که امروز شاهدش هستيم؛ والديني که بعد از سالها متحمل مرارت‌ و دشواري‌هاي پرورش يک کودک شدن، فرزند خود را با هزاران اميد به پايه اول فرستاده‌اند، اکنون بايد جسم بي‌جان او را از مدرسه‌اي تحويل بگيرند که محافظت از جسم و روح دانش‌آموزان در مقابل هر نوع خطري، اولين و بديهي‌ترين وظيفه آن است. جاي تأسف دارد که ما قبلا هم تجربه حوادثي نظير اين را در استانهاي ديگر نيز داشته‌ايم و شايد اگر پيش‌تر، زماني که ريزش ديوار مدرسه در روستاي سادات‌آباد شهرستان سميرم، در اصفهان، در البرز، در تبريز، و... موجب مصدوميت چند دانش‌آموز شد، موضوع استانداردسازي مدارس و بازنگري در روند ساخت و مقاوم‌سازي مدارس فرسوده، به صورت فوري و خارج از دستور، مورد توجه جدي قرار مي‌گرفت، امروز شاهد قرباني شدن کودکي ديگر نبوديم.

همين چند ماه پيش بود که رئيس شوراي شهر تهران، فرسودگي مدارس را از مهمترين معضلات شهر تهران برشمرده بود، طبيعي است وقتي در تهران وضعيت اين گونه باشد، از مدارس شهرستانها و نقاط دوردست و محروم، نمي‌توان انتظار داشت وضع و حال بهتري داشته باشند. 

هر چند در سالهاي اخير، بحث مقاوم‌سازي مدارس فرسوده در کانون توجهات قرار گرفته اما هنوز هم، در عمل، مدارس زيادي در استانهاي مختلف وجود دارند که نامشان همچنان در فهرست مدارس ناايمن، فرسوده و پرخطر براي دانش‌آموزان، کمافي‌السابق، باقي است.

در همين ارتباط، چندي پيش يکي از مسئولان گفته بود دولت سالانه هشت ميليارد تومان را به تخريب، نوسازي و بازسازي مدارس شهر تهران اختصاص مي‌دهد و شايد 100سال طول بکشد که اين تخريب و نوسازي انجام شود!

حال آن که با توجه به خطراتي که هر روز در اين زمينه دانش‌آموزان را تهديد مي‌کند، به نظر مي‌رسد لازم است يک نوع بازنگري جدي در روند ساخت و سازها و مقاوم‌سازي‌ها در اين راستا بشود تا مجددا شاهد اتفاقات تلخي نظير آنچه در روزهاي اخير در سنندج رخ داد و هرگز قابل جبران نيست، نباشيم.

zahrakianbakht@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته