جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950

 يک مقام مسئول در وزارت علوم تشريح كرد؛
 جزئيات تحصيل همزمان در دو مقطع تحصيلي  

 
مديرکل دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم جزئيات تحصيل همزمان در دو مقطع تحصيلي را تشريح کرد.

محمدرضا آهنچيان در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به جزئيات تحصيل همزمان دانشجويان استعداد درخشان در 2 مقطع تحصيلي گفت: تمام دانشجويان استعداد درخشان داراي شرايط تحصيل همزمان نيستند، فقط دانشجوياني که داراي مدالهاي جهاني و المپيادي باشند و رتبه‌هاي بالاي کنکور را کسب کنند مي‎توانند تحصيل همزمان داشته باشند.

وي با بيان اينکه در حال حاضر يک هزار دانشجوي استعداد درخشان داراي شرايط تحصيل همزمان هستند، گفت: در بازبيني که در آيين‌نامه دانشجويان استعداد درخشان صورت گرفت، تسهيلات بيشتري براي اين دانشجويان درنظر گرفته شد، اول اينکه تمام زيرنظامها را در برگرفت، بدين معني که دانشجويان دانشگاه آزاد در چارچوب قوانين مي‌توانند تحصيل همزمان براي خودشان داشته باشند، دانشگاه پيام نور و ديگر زيرنظامها نيز به همين صورت مي‌توانند تحصيل همزمان داشته باشند.

مديرکل دفتر برنامه‌ريزي آموزش عالي وزارت علوم، تحقيقات و فناوري گفت: پيش از اين روند بدين صورت بود که دانشجوي استعداد درخشاني که در مقطع کارشناسي در دو رشته تحصيل مي‌کرد، زماني که در رشته اول فارغ‌التحصيل و در آزمون ارشد نيز پذيرفته مي‌شد، چون رشته دوم خود را به اتمام نرسانده بود، بايد براي تحصيل در مقطع کارشناسي ارشد از رشته دوم خود انصراف مي‌داد، حتي اگر 90 درصد واحدها را گذارنده بود.

وي ادامه داد: در بازبيني که صورت گرفت، آيين‌نامه اين اجازه را به دانشجو مي دهد تا حداکثر در دو نيمسال ارشد بتواند همزمان در دو رشته تحصيل کند. تحصيل همزمان در دو مقطع ممنوع است ولي آيين‌نامه براي اين دانشجويان اجازه مي‌دهد تا حداقل تا دو نيمسال در دو مقطع، تحصيل همزمان داشته باشند.

آهنچيان خاطرنشان کرد: همچنين زمان انتخاب رشته دوم دانشجويان استعداد درخشان براي تحصيل همزمان منطقي‎تر شد.

وي افزود: در گذشته دانشجويان در ترم 4 رشته دوم خود را انتخاب مي‎کردند که مقداري اين زمان براي اتمام رشته دوم دير بود.

برهمين اساس براساس آيين‌نامه جديد اين دانشجويان از ترم 2 مي‌توانند رشته دوم خود را براي تحصيل همزمان انتخاب کنند که اين موضوع بازخورد خيلي خوبي هم در دانشگاهها داشته است. از طرفي مقرر شده در بودجه سال 98 اعتبار خوبي براي اين موضوع اختصاص داده شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته