جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950

 مشاور وزير بهداشت تاکيد کرد؛
 3 شرط ايجاد رشته‌هاي جديد گروه پزشکي 

 مشاور وزير بهداشت و معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي ضمن تشريح چالش‌ها و بايدها و نبايدهاي پذيرش دانشجوي پزشکي، از توسعه هوشمندانه رشته‌هاي جديد و ظرفيت پذيرش دانشجو، شروط راه‌اندازي رشته‌هاي جديد در دانشگاه و نحوه پذيرش دانشجوي شهريه‌اي و انتقالي در دانشگاه خبر داد و در عين حال از شيوه پذيرش دانشجو در دانشگاهها و هدايت تحصيلي نادرست دانش آموزان براي انتخاب رشته و پذيرش در دانشگاهها انتقاد کرد.

دکتر سيد اميرمحسن ضيايي در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا، با بيان اينکه دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي به عنوان يک دانشگاه با ماموريت ملي و بين‎المللي مسئوليتهاي مهمي برعهده دارد، تصريح کرد: اين دانشگاه در تربيت نيروي انساني براي منطقه تحت پوشش خود به عنوان بزرگترين منطقه در کشور تا حد ممکن ظرفيتهاي پذيرش خود را حفظ کرده است.

توقف پذيرش دانشجو در برخي رشته‌ها

وي با اشاره به برنامه علوم پزشکي شهيد بهشتي براي توسعه هوشمندانه رشته‎ها و ظرفيت پذيرش براساس رصد بازار نياز کشور و علوم و تکنولوژيهاي نوين، اظهار کرد: براساس اين برنامه ظرفيت رشته‌هاي موردنياز کشور، رشته‌هاي خط مقدم علم و تکنولوژي و رشته‏هايي که مستقيما با ارائه خدمت به جامعه در ارتباطند، افزايش يافته و ظرفيت پذيرش دانشجو براي رشته‌هاي غيرضروري، محدود و متوقف خواهد شد.

تعيين نياز کشور به پزشک و پرستار براي 5 سال آينده

مشاور و نماينده وزير بهداشت در شوراي آموزش پزشکي و تخصصي با اشاره به تدوين برنامه توسعه دانشگاههاي علوم پزشکي در رشته‌هاي ارائه‌کننده خدمات سلامت براي 5 سال آينده، عنوان کرد: با اين نيازسنجي، نياز کشور به پزشک، پرستار، دندانپزشک، داروساز و ساير نيروهاي مورد نياز براي 5 سال آينده تعيين و در شوراي گسترش وزارت بهداشت به تصويب رسيده، همچنين مأموريت و سهم هر دانشگاه مشخص شده است.

دکتر ضيايي با بيان اينکه رصد نياز کشور به نيروهاي مرتبط با علم و فناوري در حوزه علوم پزشکي پروسه مهم و دشواري است، گفت: اين نيازسنجي به توليد ناخالص ملي، بازار و بخش خصوصي، کارخانه‎ها و صنعت و ساير بخشهاي خدماتي کشور مرتبط است، چراکه نيروي هاي متخصص براي رفع نياز اين حوزه‏ها پذيرش و تربيت مي‎شوند، بنابراين طبيعيست که با اعلام نياز از سوي اين بخشها، ظرفيت پذيرش در رشته‌هاي مختلف کم يا زياد شود. از طرف ديگر تربيت فارغ‏التحصيل بيکار و با مهارت ناکافي نيز مشکل و معضل جديديست که بايد براي پيشگيري از آن چاره انديشي شود.

پذيرش دانشجو در رشته‌هاي غيرضروري تنها با پرداخت شهريه

دکتر ضيايي با تاکيد بر عدم کاهش ظرفيت پذيرش در رشته‌هايي همچون پرستاري و مامايي که مستقيما با ارايه خدمت به جامعه در ارتباط است، اظهار کرد: بيشترين محدوديت و توقف پذيرش دانشجو در رشته‏هايي صورت گرفته که نياز به طرح نداشته و اگر هم دانشجويي پذيرش شده در قبال دريافت شهريه بوده است. چراکه نبايد براي تربيت دانشجو در رشته‌هاي غيرضروري ازمنابع دولت استفاده کنيم، ادامه تحصيل در برخي از اين رشته‏ها تنها يک علاقه شخصي است، بنابراين ضرورتي براي تقويت و تشديد اين رشته ها وجود ندارد و يا اين ظرفيتها مي‎تواند به دانشجويان خارجي متقاضي تحصيل در داخل کشور اختصاص يابد.

3 شرط راه‏اندازي رشته‌هاي جديد در دانشگاه

مشاورعالي رييس دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه ظرفيت پذيرش دانشجو در برخي رشته‎ها بنا به درخواست وزارت بهداشت چند درصدي افزايش يافته است، اظهار کرد: در همين راستا درخواست دانشگاه براي محدوديت پذيرش دانشجو در بسياري از رشته‎ها را به وزارت بهداشت ارسال کرده‏ايم. همچنين از اين پس رشته‌هاي جديد تنها در صورت دارا بودن سه شرط ارايه خدمت سلامت، توسعه علوم و فناوري جديد و يا نياز بازار و جامعه، راه‏اندازي مي‎شوند.

وي با اشاره به توقف پذيرش دانشجو در برخي از رشته‌هاي دانشگاه، عنوان کرد: در برخي از رشته‎ها همچون "روانشناسي سلامت" پذيرش دانشجو متوقف شده، با اين حال در ظرفيت کنکور محدوديتي اعمال نشده، چراکه ظرفيت ها نهايتا توسط وزارت بهداشت و سازمان سنجش نهايي و اعلام مي‏شود.

نحوه پذيرش دانشجويان شهريه‌اي و انتقالي در دانشگاه

معاون آموزشي دانشگاه علوم پزشکي شهيد بهشتي با بيان اينکه ظرفيت سه رشته اصلي پزشکي، دندانپزشکي و داروسازي تغييري نداشته است، گفت: ظرفيتهاي اضافه نيز به دانشجويان شهريه‎پرداز و يا دانشجوياني که از دانشگاههاي خارج به داخل منتقل مي‎شوند، براساس ظرفيتي که دانشکده اعلام مي کند و مصاحبه‏اي که انجام مي‏دهد، اختصاص مي‏يابد.

وي با تاکيد بر اينکه براي جذب دانشجوي شهريه اي از ظرفيتهاي دولتي دانشگاه کم نمي‌شود، تصريح کرد: هدف اصلي دانشگاه حفظ و ارتقاي کيفيت و صلاحيت آموزشي است و به هيچ عنوان برند و اعتبار دانشگاه شهيد بهشتي را بخاطر پول کاهش نمي‌دهيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته