جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950

 معادلات انرژي 

 اميدواري هند به دريافت معافيت از تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران

مسئولان هندي اعلام کردند پيش از آغاز تحريم‌هاي آمريکا ضد ايران در ماه نوامبر امسال، هند اميدوار است بتواند از اين تحريم‌ها معاف شود.

به گزارش شانا به نقل ازخبرگزاري رويترز ، مسئولان هندي اعلام کردند اين کشور اميدوار است که بتواند پيش از آغاز تحريم‌هاي آمريکاعليه ايران در ماه نوامبر امسال، از معافيت از اين تحريم‌ها برخوردار شود.

پيش از اين دولت آمريکا اعلام کرده بود اين مسئله را بررسي مي‌کند که به کشورهايي که واردات نفت خود از ايران را کاهش دهند، معافيت از تحريم‌ها اعطا کند.هند اعلام کرده است قصد دارد در ماه نوامبر امسال 9 ميليون بشکه نفت از ايران وارد کند.دارمندرا پرادهان، وزير نفت هند، نيز پيش از اين اعلام کرد که اين کشور براي دريافت معافيت از تحريم‌هاي آمريکا، بدر حال مذاکره با همه مسئولان ذيربط است.

پرادهان گفت: ما بايد نيازهاي داخلي خود را تأمين کنيم.

سانجي سودهير، از مسئولان وزارت نفت هند، گفت: ما تلاش مي‌کنيم روابط خود با ايران و آمريکا را متعادل کنيم و همزمان، منافع انرژي و امنيتي خود را در نظر داريم.پرادهان همچنين گفت: ما از رهبران جهاني انتظار داريم که نياز هند به نفت ايران را درک کنند.

استقبال بازار نفت از صدور معافيت آمريکا براي تحريم‌هاي ايران

قيمت نفت در چند روز اخير با فروکش کردن التهاب بازار نسبت به کمبود عرضه به دليل بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه ايران، عقبگرد پيدا کرد.

به گزارش ايسنا، حداقل دو شرکت در هند با وجود اجرايي شدن تحريم‌هاي واشنگتن عليه تهران، آماده بارگيري نفت ايران در نوامبر هستند. 9 ميليون بشکه نفتي که قرار است ماه آينده خريداري شود به معناي واردات حدود 300 هزار بشکه در روز نفت ايران از سوي هند است.

در اين بين، گزارش‌هاي ديگر نشان مي‌دهد آمريکا ممکن است موضع خود براي به صفر رساندن صادرات نفت ايران تا چهارم نوامبر را ملايم‌تر کند و معافيت از تحريم‌ها را براي برخي از خريداران نفت ايران صادر کند. رويدادهاي اخير باعث شده بازار نفت برخلاف هفته گذشته، نگراني کمتري نسبت به کمبود عرضه داشته باشد.گروه مالي گلدمن ساکس هفته گذشته در يادداشتي نوشت: در حقيقت ميزان عرضه ايران که به دليل تحريمها از دست خواهد رفت، اندکي روشن شده است و اگر افت صادرات ايران سريع‌تر و بيشتر از سناريوهاي پيش‌بيني شده اتفاق بيفتد، در اين صورت جبران آن براي ساير توليدکنندگان دشوار خواهد بود.ابهامات به دليل روشن نبودن تاثير تحريم‌هاي آمريکا بر ميزان صادرات نفت ايران و وجود ظرفيت توليد شناور کافي براي جبران آن است.با اين حال گلدمن خاطرنشان کرد که اگر افت عرضه ايران کمتر از ميزان مورد پيش‌بيني باشد، ريسک نزولي براي قيمت نفت تشديد مي‌شود به خصوص که دلايل ديگري وجود دارد که باعث مي‌شود نگراني کمتري نسبت به کمبود عرضه وجود داشته باشد.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته