جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950

 احداث تصفيه‌خانه فاضلاب در اصفهان 

 اصفهان -راعي

مهندس هاشم اميني مديرعامل آب و فاضلاب شهري استان اصفهان در حاشيه چهاردهمين نمايشگاه بين‌المللي صنعت آب و تأسيسات آب و فاضلاب ايران در جمع خبرنگاران اظهار داشت: تابستان بسيار سختي را پشت سر گذاشتيم در حالي که در تمامي سطح کشور به‌دليل شرايط اقليمي و خشکسالي‌هاي متوالي با کمبود بارش‌ها و تنش‌هاي آبي در ابعاد مختلف مواجه بوديم که در اين بين فلات مرکزي ايران و استان اصفهان نيز که در فلات مرکزي واقع شده از شرايط بسيار سخت تابستان مستثني نبودند و حتي نسبت به بسياري از نقاط کشور تنش‌هاي آبي بيشتر را پشت سر گذاشتيم.

وي افزود:پيش‌بيني سازمان هواشناسي براي سال آبي 97‌ــ‌96 سالي نرمال بود و سناريوهاي تأمين آب به‌صورت خوشبينانه تعيين شد اما وقتي به بهمن‌ماه رسيديم ديديم که بارش‌ها رخ نداده و مجموعه وزارت نيرو يک سناريو بسيار بدبينانه را براي آب شرب تعيين کرد.

اميني گفت: کاهش بارش‌ها و کاهش شديد آورد سد زاينده‌رود وضعيت تأمين آب 4 ميليون نفر در اصفهان و 1.5 ميليون نفر در يزد را با تنش همراه کرد.

مديرعامل آب و فاضلاب شهري اصفهان درخصوص ميزان آوردهاي سد زاينده‌رود گفت: در سال آبي 96‌ــ‌95 يک‌ ميليارد و 270ميليون مترمکعب آورد زاينده‌رود را داشتيم در حالي که در سال آبي 97‌ــ‌96 اين ميزان به 670ميليون مترمکعب کاهش يافت.

وي ادامه داد: بر اين اساس کشاورزان از چرخه تخصيص آب حذف شدند و سهم بخش صنعت را 40 درصد و سهم بخش شرب را 20 درصد کاهش دادند تا بتوانيم از شرايط تنش‌زاي تابستان عبور کنيم.

اين مقام مسئول با بيان اينکه "بايد به‌نحوي برنامه‌ريزي مي‌کرديم که کمترين قطعي آب را داشته باشيم" گفت: در سناريوي اوليه حتي بحث نوبت‌بندي و جيره‌بندي که جزو خط قرمزهاي ما است نيز مطرح شده بود اما توانستيم با مديريت بخش مصرف و همکاري کم‌نظير مردم در اصفهان شرايط را به‌گونه‌اي مديريت کنيم که نه‌تنها دچار جيره‌بندي نشويم بلکه مردم نسبت به ديگر نقاط کشور کمترين مشکلات اجتماعي را در خصوص محدوديت آبي در اصفهان داشتند.

اميني افزود: در مجموع ما 20 درصد کاهش تخصيص آب در سال آبي اخير داشتيم که منجر به کاهش توليد 9.68درصدي آب شد اما در عين حال با همکاري مردم شاهد کاهش 9درصدي مصرف آب شرب بوديم.

وي درخصوص توجه مردم اصفهان به اصلاح الگوي مصرف در بخش خانگي اذعان داشت: در سال 86، سرانه مصرف آب به‌ازاي هر نفر در بخش خانگي در سطح اصفهان 189 ليتر در روز بود که اين ميزان هم‌اکنون به‌ازاي هر فرد به 154 ليتر در روز رسيده و برنامه‌ريزي کرده‌ايم که در سال‌هاي آينده به 130 ليتر برسد.

مديرعامل آب و فاضلاب شهري اصفهان با يادآوري اينکه "راه نجات آب و راه کمک به آيندگان و فرزندان ما مديريت مصرف است"، گفت: در اصفهان به‌منظور بهينه‌سازي مصرف آب با صنايع بزرگ قراردادهايي امضا شده تا به‌جاي آب خام از پساب فاضلاب استفاده کنند.

اميني افزود: قراردادي با کارخانه فولاد مبارکه اصفهان داريم که طي آن اين کارخانه 600 کيلومتر لوله‌گذاري فاضلاب خواهد کرد و با سرمايه‌گذاري خود يک تصفيه‌خانه فاضلاب احداث مي‌کند که اين سرمايه‌گذاري در بخش احداث تصفيه‌خانه و خطوط لوله فاضلاب مربوط به 9 شهر اصفهان است. فولاد مبارکه مي‌تواند به‌ازاي اين سرمايه‌گذاري تا 35 سال آينده از پساب فاضلاب تصفيه‌شده استفاده کند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته