جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/18 - روزنامه سراسري صبح ايران(چهارشنبه) نسخه شماره 5950

 خبــر 

 تدوين سندچشم‎انداز فرهنگي شهرستان قدس

شهرستان قدس -مژگان عليقارداشي

در شصتمين جلسه شوراي فرهنگ عمومي شهرستان قدس بحث تشکيل هيأت انديشه‎ورز و تدوين سند چشم‎انداز فرهنگي شهرستان قدس به تصويب رسيد.نادر نيک خواه سرپرست اداره فرهنگ وارشاد اسلامي و دبير شورا ضمن خيرمقدم به حاضرين، گزارشي از جلسات قبلي شورا و مصوبات ارائه نمودند و با قرائت دستور جلسه، شورا وارد بحث و گفتگو شد.حجت الاسلام والمسلمين جوکار (امام جمعه و رئيس شوراي فرهنگ عمومي شهرستان قدس) گفت: جايگاه فرهنگ در جامعه ما و نياز پرداختن به مسايل فرهنگي بر کسي پوشيده نيست و همانطور که رهبر معظم انقلاب از فرهنگ به‎عنوان اکسيژن که لازمه حيات است نام مي برند، درجه اهميت فرهنگ براي ما مشخص مي‎گردد.

وي افزود: در خصوص سرمايه‎هاي اجتماعي بايد مؤلفه‎هاي موجود را تقويت و در کنار آن آسيب‎ها و چالش‎ها را شناسايي کنيم که اين امر مي‎بايست، از طريق دانشگاهيان و دانشجويان انجام شود. براي اينکه در جلسات شورا به‎صورت اصولي موضوعي را بررسي کنيم بايد از قبل توسط نخبگان در کميته‎اي منتخب مورد بحث و بررسي و کارشناسي تخصصي واقع گردد و اين کار لزوم ايجاد هيأت انديشه‎ورز را مشخص مي‎کند.

در ادامه ناصربخت فرماندار و نائب رئيس شوراي فرهنگ عمومي شهرستان قدس گفت: تعيين نرخ رشدها جهت برنامه‎ريزي اصولي در تمام زمينه‎ها در سطح شهرستان بسيار حائز اهميت است. همچنين با توجه به رشد جمعيت و ايجاد مجتمع‎هاي آپارتماني در راستاي صيانت از حقوق شهروندي، آموزش فرهنگ آپارتمان‎نشيني از امور مهمي است که بايد بدان توجه شود. در پايان جلسه نيک خواه دبير شورا گفت: تشکيل هيأت انديشه ورز و تدوين سند چشم انداز فرهنگي شهرستان از مباحث مهمي بودند که تصويب شد تا در آينده اقدامات مؤثري را از سوي شوراي فرهنگ عمومي شهرستان شاهد باشيم.

بخشدار مرکزي دماوند خبر داد؛

رفع مشکل کمبود آب شرب روستاي «وادان»تا پايان سال‌جاري

دماوند-ايرج صادقعلي

بخشدار مرکزي دماوند از صدور مجوز حفر چاه آب شرب براي روستاهاي زان و اوچونک خبر داد و گفت: مشکل کمبود آب شرب روستاي وادان تا پايان سال‌جاري رفع مي‌شود.مهدي حيدري در گفتگو با خبرنگار آفرينش با اشاره وضعيت فعلي برخي از روستاها اظهار کرد: 12 روستاي بخش مرکزي دماوند فاقد گاز طبيعي هستند که اين يکي از مشکلات مهمي بوده‎است که با توجه به شرايط آب و هوايي و سرد بودن منطقه، قطعاً برخورداري از شبکه گازرساني نعمت خوبي خواهد بود.

وي افزود:با پيگيري‌هاي نماينده مردم شهرستان‎هاي دماوند و فيروزکوه در مجلس، اين امر مهم به انجام رسيده و مطالعات گازرساني به روستاها رو به اتمام است تا در ماه‌هاي آينده نصف روستاها را به شرکت گاز واگذار کنيم و کلنگ گازرساني بخشي از اين روستاها استارت بخورد.

*هدر رفت منابع آب زميني به علت ساخت و سازها و حفر چاه‌هاي غيرمجاز

بخشدار مرکزي دماوند گفت: امسال به لحاظ کمي بارش‌ها در زمينه آب با مشکل روبرو شديم،‌ البته تنها دليل کمبود آب، کمي بارش‌ها نبود و متأسفانه ساخت‎و‎سازها به همراه حفر چاه‌هاي غيرمجاز باعث شدند بخشي از منابع آب زميني هدر رود.

حيدري ادامه داد: اين کمبود آب را امسال در تابستان در برخي از روستاها شاهد بوديم که اوج مشکلات ما در روستاي وادان بود و با صدور مجوز حفر چاه در روستاهاي زان و اوچونک که در حال پيگيري و اجراست مشکلات اين دو روستا در حال رفع شدن است.

وي با بيان اينکه روستاي وادان اخيراً با مشکلات کمبود آب شرب در ماه‌هاي پاياني تابستان مواجه شده است، بيان کرد: سياست‌هاي بسياري را آبفاي روستايي بررسي کرده‌اند و چند مورد را نيز با قطع انشعابات غيرمجاز و حفاظت از لوله اصلي از چاه به اجرا گذاشتند،‌ اما متأسفانه به صورت جدي شاهد اتفاق خوبي نبوديم و همچنان با کمبود آب در اين مواجه بوديم.بخشدار مرکزي دماوند در حال حاضر با همکاري بخش کشاورزي و انتقال آب از سهم کشاورزان به منبع و همکاري شوراي روستا و… مشکلات به حداقل رسيده و به طور موقت مشکل را حل مي‌کنيم.

حيدري گفت: يک برنامه چندماهه براي اين روستا پيش‌بيني شده و با پيگيري‌هاي فرماندار به نظر مي‌رسد تا پايان سال اين پروژه به نتيجه برسد.

وي عنوان کرد: به لحاظ پرداخت‌ها با آبفاي روستايي صحبت شده تا موضوع آب بها قانونمند باشد تا حقي از مردم ضايع نشود.

*آزادسازي 55 هکتار اراضي کشاورزي در حوزه حريم شهرهاي دماوند و آبسرد

حيدري خاطرنشان کرد: در هفته‌هاي گذشته در مناطق هومند وادان،‌ جابان، سربندان و ديگر مناطقي که ساخت‌و‌ساز غيرمجاز تهديد جدي براي آنها بود، برخورد جدي صورت گرفت و وضعيت با تخريب اين ساخت‌و‌سازها به حالت عادي بازگشت.

وي با اشاره به اينکه از ابتداي سال حدود 6 هکتار آزادسازي در روستاي جابان و هفت هکتار هم در هومند وادان داشتيم که علاوه‌‌بر اين بيش از 75 قطعه ديوارکشي و 10 بنا تخريب شدند.

بخشدار مرکزي دماوند در پايان تاکيد کرد:تقريباً از ابتداي سال تاکنون حدود 55 هکتار در مناطق مختلف در حوزه حريم شهري دماوند و شهرهاي آبسرد آزادسازي اتفاق افتاد.

سرقت از يکي از صرافي هاي گرگان

يکي از صرافي هاي گرگان مورد سرقت قرار گرفت.به گزارش مهر، عصر دوشنبه يکي از صرافي هاي گرگان مورد سرقت قرار گرفت.سارقان با تهديد يکي از کارکنان صرافي گاو صندوق را خالي مي کنند.طبق گفته صاحب صرافي مقداري يورو و دلار به سرقت رفته است.

مجتبي مروتي، رئيس پليس آگاهي استان گلستان ضمن تاييد اين خبر اظهار کرد: مأموران پس از اطلاع از ماجرا بلافاصله در محل حادثه حضور پيدا کردند و پيگيري خود را براي يافتن سارقان شروع کرده اند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته