جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

 معادلات انرژي 

 مشاور وزير نفت:

نيمي از يارانه بنزين به 3 دهک پردرآمد جامعه اختصاص مي‎يابد

مديرعامل شرکت بهينه‌سازي مصرف سوخت گفت: نيمي از يارانه بنزين به دهک‎هاي پردرآمد جامعه اختصاص مي‌يابد.

به گزارش وزارت نفت، محسن دلاويز گفت: هم‌اکنون روزانه 35 ميليون دلار يارانه پنهان به بنزين اختصاص مي‌يابد و در مجموع در 6 ماه نخست امسال، بيش از 5.5 ميليارد دلار يارانه به بنزين تعلق گرفته است که چنين رقمي، آن هم در شرايط اقتصادي فعلي کشور به هيچ وجه توجيه‌پذير نيست.

وي با بيان اينکه قيمت پايين بنزين در ايران در مقايسه با کشورهاي همسايه، به قاچاق آن دامن زده است، افزود: به واسطه قاچاق سود عجيبي نصيب عده‌اي خاص مي‌شود آن هم از جيب مردم.

دلاويز با بيان اين‌که پرداخت ارقام هنگفت به عنوان يارانه بنزين که نيمي از آن به دهک‌هاي ثروتمند جامعه اختصاص مي‌يابد و همين‌طور قاچاق بنزين با قيمت يارانه‌اي هر دو از نمودهاي بي‌عدالتي است گفت: بي‌شک اگر براي مردم تبيين شود که قيمت کنوني بنزين چگونه در ترويج اين بي‌عدالتي نقش داشته است ملت فهيم ايران در اصلاح قيمت‌گذاري‌ سوخت همراهي خواهند کرد و از اين چالش که تبعات منفي آن رو به افزايش است عبور مي‌کنيم.

عرضه نفت خام در بورس تا پايان مهرماه

بعد از بررسي‌هاي انجام شده و درحالي که قول رخ دادن اين اتفاق در هفته جاري داده شده بود، شرکت ملي نفت ايران در نظر دارد تا پايان مهرماه سال جاري اقدام به عرضه يک ميليون بشکه نفت خام در رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران کند.

به گزارش ايسنا، در پيش‌اطلاعيه‌اي که از سوي شرکت ملي نفت ايران منتشر شده آمده است: در راستاي تحقق بند 13 سياست‌هاي کلي اقتصاد مقاومتي ابلاغي از سوي مقام معظم رهبري، مبني بر ايجاد تنوع در روش‌هاي فروش نفت و مشارکت بخش خصوصي و همچينن اجراي بند (ح) ماده 4 قانون پنج ساله برنامه ششم توسعه کشور، شرکت ملي نفت ايران در نظر دارد تا پايان مهرماه سال جاري اقدام به عرضه يک ميليون بشکه نفت خام در رينگ بين‌الملل بورس انرژي ايران کند که اطلاعيه عرضه مربوطه طي هفته آينده از طريق سايت شرکت بورس انرژي منتشر خواهد شد.

در اين راستا، با توجه به فراهم شدن زمينه‌هاي قانوني و نهايي‌سازي چارچوب و اصول کليدي موضوع توسط مراجع ذيصلاح، شرکت ملي نفت ايران با همکاري بورس انرژي ايران و شرکت سپرده‌گذاري مرکزي اوراق بهادار و تسويه وجوه، ساز و کار اجرايي و جزئيات شرايط عرضه را طراحي و جمع‌بندي کرده است. ايجاد فضايي شفاف و سالم جهت استفاده از پتانسيل‌هاي بخش غيردولتي جهت صادرات نفت‌خام از مزاياي اصلي اين طرح خواهد بود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته