جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

 ميز خبر 

 تخليه محموله نفتکش ايراني در چين

آمار رفينيتيو آيکان و اطلاعات عاملان کشتيراني نشان داد يک کشتي حامل دو ميليون بشکه نفت ايران در يک مخزن رسمي در بندر داليان واقع در شمال شرقي چين تخليه بار کرد.به گزارش ايسنا به نقل از رويترز، ايران که سومين توليدکننده بزرگ عضو اوپک است، در آستانه بازگشت تحريم‌هاي آمريکا عليه صنعت نفت که از چهارم نوامبر اجرايي مي‌شود با کمبود نفتکش براي حمل نفت خود مواجه شده است. ايران در دوران قبلي تحريم‌ها در سال 2014، نفت را در مخازن نفتي در داليان نگهداري مي‌کرد و سپس آنها را به خريداران در کره جنوبي و هند مي‌فروخت.بنا بر اعلام منابع کشتيراني مستقر در داليان، نفتکش بسيار بزرگ Dune که تحت اداره شرکت ملي نفتکش ايران قرار دارد، نفت خود را در مخازن رسمي در بخش شينگانگ اين بندر تخليه کرده است.

طبق آمار رهگيري کشتي، اين نفتکش جزيره خارک را در 12 سپتامبر ترک کرده بود. منطقه شينگانگ محل استقرار مخازن متعدد از جمله ذخاير بازرگاني و استراتژيک است.

شرکت ملي نفت چين (CNPC) و شرکت بندر داليان که اين ذخاير بازرگاني را در منطقه اداره مي‌کنند در اين باره حاضر به اظهارنظر نشدند.يک منبع کشتيراني گفت: هيچ خريداري براي اين محموله مشخص نشده است. سه نفتکش ديگر شرکت ملي نفتکش ايران قرار است ظرف يک تا دو هفته آينده وارد داليان شوند.

معافيت ميدان گازي ايران در انگليس از تحريم آمريکا

وزارت خزانه‌داري آمريکا براي فعاليت يک ميدان گازي در انگليس که بخشي از سهام آن متعلق به ايران است، مجوز صادر کرد.

به گزارش مهر به نقل از روزنامه فايننشال تايمز، وزارت خزانه‌داري آمريکا مجوزي صادر کرد که امکان بهره‌برداري از يک ميدان گازي در درياي شمال را که بخشي از سهام آن متعلق به شرکت ملي نفت ايران است، فراهم مي‌کند.ميدان گازي رام که نيمي از سهام آن به شرکت بي‌پي و نيمي از سهام آن به شرکت ملي نفت ايران تعلق دارد، حدود 3 درصد از گاز مورد نياز انگلستان را تأمين مي‌کند و به دليل تحريم‌هاي آمريکا، در سال‌هاي 2012 تا 2014 تعطيل شده بود.شرکت سريکا انرژي که هماهنگي‌هاي لازم براي خريد سهام شرکت بي‌پي در ميدان روم را پيش از اعلام تحريم‌هاي جديد آمريکا ضد ايران انجام داده بود، اعلام کرد اين ميدان اکنون مجوز لازم را از دولت آمريکا دريافت کرده است.ميچ فلگ، مديرعامل سريکا گفت: اين چيزي است که ما براي مدتي طولاني، براي رسيدن به آن تلاش مي‌کرديم. اين نتيجه تقاضا براي مجوز، سفرهاي متعدد به واشنگتن و استفاده از وکلاي آمريکايي است.

وي افزود: اين ميدان بخشي مهم از توليد فراساحلي گاز انگلستان را برعهده دارد، اما بايد به سرعت کار روي آن را آغاز کنيم.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته