جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑíÇÝÊ Pdf ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1386/06/19 - روزنامه مستقل سراسري صبح ايران - دوشنبه نسخه شماره 2855

 حسيني: اعلام تاريخ تکميل نيروگاه بوشهر ممکن نيست 

گروه سياسي، حسين نوري هشجين: درحالي که طبق توافق سال گذشته مقامات ايراني و روسي بايد نيروگاه بوشهر تا پايان سپتامبر 2007 (شهريورماه 86) راه اندازي مي شد، اما شواهد موجود حاکي از آن است که طبق خوشبيانه ترين حالت اين نيروگاه حداقل زودتر از سپتامبر 2008 افتتاح نخواهد شد.موضوعي که مقامات روسي بارها و بارها در يکي دو ماه اخير به تاخير در راه اندازي نيروگاه بوشهر حداقل تا سپتامبر 2008 به آن اشاره              کرده اند. همين امر باعث شد که موضوع کار شکني روس ها در تکميل نيروگاه بوشهر در کنار مسائل هسته اي يکي از محورهاي اصلي سوالات خبرنگاران را در نشست خبري ديروز سخنگوي وزارت خارجه  تشکيل دهد.سيد محمد علي حسيني در پاسخ به سوال خبرنگاري در خصوص گفت وگوهاي ايران و روسيه در مورد نيروگاه بوشهر گفت : روند گفت وگوهاي فني تهران و مسکو از گذشته شروع شده والان نيز رو به پيشرفت است. حسيني با اشاره به اينکه در اين گفتگوها موضوعات مختلفي مورد بحث قرار مي گيرد،خاطرنشان کرد:بايد منتظر باشيم و سرانجام روند گفتگوها را ببينيم. سخنگوي دستگاه ديپلماسي ايران تاکيد کرد که عزم روسيه بر تکميل نيروگاه بوشهر قراردارد و در عالي ترين سطح اين موضوع را مورد تاکيد قرار داده اند. سخنگوي وزارت امورخارجه با اشاره به اينکه کميته اي براي بررسي موضوع تکميل نيروگاه بوشهر تشکيل شده است، اظهارکرد: الان، مسئله فني است و تازماني که به سرانجام نرسد، نمي شود دقيقا تاريخ تکميل نيروگاه بوشهر را اعلام کرد. حسيني در پاسخ به سوال خبرنگار «آفرينش» که پرسيد «آيا تهران در صورت تکرار مکرر خلف وعده روس ها در باره نيروگاه بوشهر اين موضوع را در غالب شکايتي در مجامع بين المللي مطرح مي کند؟» افزود: همانطور که گفتم در باره نيروگاه بوشهر روند کنوني مثبت و رو به پيشرفت است و اجازه دهيد در اين رابطه به مسائل ديگر نپردازيم.
 تصميمي براي ادامه مذاکره با آمريکا اتخاذ نشده
حسيني همچنين در پاسخ به سوال ديگر خبرنگار«آفرينش» در واکنش به اظهارات اخير هوشيار زيباري وزير خارجه عراق درباره دور بعدي مذاکرات ايران و آمريکا  گفت: آنچه که ما از مواضع آقاي متکي مشاهده کرده ايم اين بود که فعلا تصميمي براي دور آتي اين گفت وگو ها گرفته نشده است.خبرنگارديگري نظر حسيني را در مورد تهديد حمله آمريکا به مراکز هسته اي ايران جويا شد که سخنگوي وزارت خارجه در پاسخ خاطرنشان کرد : اين موضوع را خود آمريکايي ها هم تکذيب کرده اند.
 تاکيد ايران بر تداوم همکاري با آژانس
سخنگوي وزارت خارجه همچنين درارزيابي از موضع اخير محمد البرادعي مديرکل آژانس بين المللي انرژي اتمي درخصوص پرونده هسته اي ايران تاکيد کرد: همکاري هاي جمهوري اسلامي ايران با آژانس بين المللي انرژي اتمي ادامه مي يابد. حسيني در عين حال خاطرنشان کرد:چنانچه قطعنامه اي عليه ايران صادر شود، تهران در همکاري با آژانس تجديدنظر مي کند. سخنگوي دستگاه ديپلماسي ايران در خصوص اظهارات اخير محمدالبرادعي نيز گفت: اظهارات وي به شکلي دفاع از سياست هاي مديرکل آژانس و جايگاه آژانس بود. وي با اشاره به سياست آمريکا مبني بر تضعيف نهادهاو سازمان هاي بين المللي از جمله آژانس گفت: آمريکا تلاش مي کند که سياست هاي خود را در اين نهادهاي بين المللي اعمال کند از اين رو مداخله هاي نابجايي انجام مي دهد. حسيني تلاش آمريکا براي اينکه موضوع هسته اي ايران را به يک موضوع سياسي تبديل کند ، مورد اشاره قرار داد و يادآور شد که اين تلاش در حالي صورت گرفته است که موضوع هسته اي ايران موضوعي حقوقي و فني است. سخنگوي وزارت امور خارجه با اشاره به همکاري ايران با آژانس در چارچوب مداليته و توافق صورت گرفته ، يادآور شد که واشنگتن از اين توافق اظهار ناخرسندي کرده است.حسيني همچنين يادآور شد که آمريکا علاوه بر تلاش براي تضعيف نهادهاي بين المللي در روابط دو جانبه کشورها و همکاري هاي منطقه اي نيز دخالت مي کند. حسيني در پاسخ به اين سووال، با توجه به اظهارات البرادعي چه انتظاري از شوراي حکام داريد؟، گفت: با توجه به مواضع مديرکل آژانس و نتايج همکاري ايران و آژانس و گزارش مستندي که البرادعي ارايه مي دهد اميدواريم اظهارنظر شوراي حکام منطبق بر واقعيات موجود باشد. وي درباره موضع اخير البرادعي مبني بر ابراز نگراني در خصوص احتمال حمله نظامي آمريکا به ايران نيز گفت : البرادعي به جهت جايگاه، موقعيت ومسئوليتي که دارد ازطرفي مسائل کارشناسي وفني و بازرسي هاي آژانس را بررسي مي کند و از طرفي ديگر با توجه به مواضع برخي قدرت ها که خصمانه و به دور از منطق است ، ضرورت مي بينند هشدارهاي لازم را بدهند.
 درخواستي براي صدور رواديد نداشته ايم
حسيني در پاسخ به سوالي مبني بر اينکه آيا ايران درخواست آمريکا براي جستجو در مورد مامور گم شده "اف.بي.آي" را رد کرده است، گفت: مجموع سوال هايي آنها مطرح کرده بودند که طرف ذيربط ايراني جهاتي را که دست يافته بود ، در اختيار سفارت سوئيس به عنوان حافظ منافع آمريکا قرار داد. وي افزود: درخواستي براي انجام سفر به کيش مطرح شد که مسئولان ايراني از طرف مقابل خواسته اند دلايل و ضرورت اين سفر را اعلام کنند. حسيني در پاسخ به اين سوال ، درخواست سفر به کيش توسط چه کسي مطرح شده است ،گفت: مسئولان سفارت سوئيس در تهران اين درخواست را مطرح کرده اند. سخنگوي وزارت امورخارجه بار ديگر تاکيد کرد که نيروهاي ذيربط ايراني به دنبال پيگيري موضوع هستند. حسيني درپاسخ به اين سوال ، آيا تهران درخواست همسر مامور "اف.بي.آي" را براي صدور رواديد سفر به ايران رد کرده است، گفت: اساسا درخواستي براي رواديد داده نشده بود که رد شود.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
ورزشي و قلمرو ورزش
سياسي و سياسي خارجي
دريچه هنر
مرز پرگهر
پزشکي و علمي دانش و پژوهش
خبر دانشگاه
آموزش و سنجش
اقتصاد و بازار
آگهي هاي روزنامه آفرينش
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته