جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/19 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5951

 تسريع ترميم عصب با ايمپلنت جذب شدني 

 محققان دانشگاه نورث وسترن و دانشگاه واشنگتن يک ايمپلنت زيست تخريب پذير ساختند که قادر است عصب هاي آسيب ديده را به صورت الکتريکي تحريک کند و موجب تسريع فرآيند ترميم آن ها شود.به گزارش ايرنا از پايگاه خبري ساينس ديلي، اعصاب پيراموني بدن پس از آسيب ديدن، در يک فرآيند بسيار کند و طولاني ترميم مي شوند و در اين مدت ممکن است در دست ها، پاها يا بازوها بي حس شوند. البته تحريک عصبي اعصاب مي تواند موجب تسريع بهبود آن ها شود؛ اما تا کنون براي تحريک مستمر اعصاب آسيب ديده، راهي غير از جراحي وجود نداشته است.

ايمپلنت جديد به گونه اي طراحي شده است که دور عصب آسيب ديده مي پيچد و بر اساس يک برنامه از پيش تعيين شده، عصب را به صورت الکتريکي تحريک مي کند. نمونه اوليه اين ايمپلنت به اندازه يک سکه است و پيش از جذب شدن در بدن به مدت دو ساعت به صورت بي سيم کار مي کند.

در آزمايشاتي که با استفاده از موش ها انجام گرفت، مشخص شد اين ابزار واقعا موجب افزايش سرعت سيگنال دهي عصب و ترميم حجم عضلاني شده و بدون هرگونه عوارض جانبي در بدن جذب مي شود.به گفته محققان هنوز راه درازي تا استفاده از اين ايمپلنت در بدن انسان باقي است. اما اين تحقيقات براي اولين بار تاثير تحريک الکتريکي اعصاب آسيب ديده را به صورت مستمر نشان مي دهد. قابليت جذب شدن ايمپلنت در بدن نياز به جراحي ثانوي براي خارج کردن ايمپلنت را که معمولا با دشواري هاي زيادي همراه است، از بين مي برد.علاوه بر اين محققان اميدوارند با استفاده از اين فناوري بتوانند دستگاه هاي ضربان ساز يا رابط هايي را براي ستون فقرات بسازند که براي مدتي در بدن فعال بوده و سپس جذب مي شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته