جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/07/24 - روزنامه سراسري صبح ايران(سه شنبه) نسخه شماره 5955

 معادلات انرژي 

 آخرين وضعيت تامين گاز نيروگاه‌ها در آستانه‌ زمستان

براساس برآوردها از ابتداي سال جاري تا نيمه مهرماه امسال، بيش از 95 درصد سوخت نيروگاه‌هاي کشور از طريق گاز تامين شده که نقش بسيار مهمي را در کاهش آلودگي برعهده داشته است.

به گزارش ايرنا ، در صنعت نيروگاهي منابع متفاوتي براي تامين انرژي واحدهاي نيروگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرد که در ايران به‌دليل برخورداري از منابع غني نفت و گاز، استفاده از سوخت‌هاي فسيلي براي توليد برق مرسوم‌تر است. در حال حاضر سوخت‌هاي گاز طبيعي، گازوئيل و مازوت در نيروگاه‌ها مورد استفاده قرار مي‌گيرند که در اين ميان گاز طبيعي کم‌ترين آلودگي را توليد مي‌کند، بنابراين هم‌اکنون بيش‌ترين مصرف بخش نيروگاهي کشور از گاز طبيعي تامين مي‌شود.

گاز تحويلي به نيروگاه‌هاي کشور در سال گذشته به ميزان 66 ميليون مترمکعب و سوخت مايع مازوت و گازوئيل مصرفي 8300 ميليون ليتر بوده که از مصرف بيش از 88 درصدي سوخت گاز در نيروگاه‌هاي کشور حاکي است. هم‌چنين براساس برآوردها از ابتداي سال جاري تا نيمه مهرماه امسال بيش از 95 درصد سوخت نيروگاه‌هاي کشور از طريق گاز تامين شده است.

اما در حال حاضر سوخت اول تمامي نيروگاه‌هاي گازي و سيکل ترکيبي، گاز طبيعي و سوخت دوم آن‌ها گازوئيل است. مصرف گاز طبيعي علاوه بر مزيت‌هاي زيست محيطي، به کاهش هزينه‌هاي تعمير، نگهداري و افزايش قابليت اطمينان بهره‌برداري از واحدهاي نيروگاهي نسبت به سوخت مايع منجر شده است.

براساس برآورد صورت گرفته سوخت مصرفي (گاز) نيروگاه‌ها تا پايان شهريورماه سال جاري به حدود 43 ميليون مترمکعب رسيده است که در مقايسه با سال گذشته حدود هفت درصد و در مقايسه با مردادماه حدود 21 درصد رشد پيدا کرده است.

عرضه‌ انواع فرآورده‌ هاي پالايشي و پتروشيمي در بورس انرژي

در بازار فيزيکي بورس انرژي ايران روز يکشنبه 22 مهر انواع فرآورده‌ پالايشي و پتروشيمي عرضه شد.

به گزارش بورس انرژي، در اين معاملات 4،115 تن انواع فرآورده هيدروکربوري به ارزش بيش از 320 ميليارد و 174 ميليون ريال در بازار فيزيکي بورس انرژي ايران معامله شد.

همچنين رينگ داخلي اين بورس، روز يکشنبه شاهد عرضه کالاهاي حلال 402، 502 و 503 پتروشيمي بيستون بود.

23 مهرماه نيز کالاهاي آيزوريسايکل، حلال400، 402، 406، 410، 502 و 503 پالايش نفت اصفهان، ريفورميت پتروشيمي بوعلي، نيتروژن مايع پتروشيمي مبين، پنتان پلاس پتروشيمي پارس، آيزوفيد و بلندينگ نفتا حلال 410 پالايش نفت شيراز و متانول پتروشيمي زاگرس در رينگ داخلي و هيدروکربن سبک شرکت بهتاز شيمي در رينگ بين‌الملل عرضه مي‌شوند.


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته