جستجوي پيشرفتهبرو جستجو
پیوندها ÏÑÎæÇÓÊ ÇÔÊÑǘارتباط با ماآرشيوشناسنامهصفحه اصلي
تاریخ 1397/08/10 - روزنامه سراسري صبح ايران(پنجشنبه) نسخه شماره 5968

 سرمقاله 

ضرورت ثبات در استراتژي و جابه جايي اولويت‌ها

حميدرضا عسگري

حل شدن مشکلات کشور اعم از سياسي، اقتصادي، اجتماعي و فرهنگي، هريک به نوبه خود ريشه در عوامل مختلفي دارند. در مواجهه با هريک از اين عوامل برنامه هايي در قالب استراتژي هاي بلند مدت از سوي نهادها و مسئولان کشور در نظر گرفته شده است . معمولا استراتژي ها در چشم‌اندازهاي بلند مدت طرح ريزي مي شوند و براي تحقق آن نياز به نيروي انساني ماهر و زمان بسياري است.

به سبب زمان بر بودن برنامه هاي استراتژيک، در هر مقطع و دوره اي نيازها و اولويت هاي جامعه براي تحقق چشم اندازها تغيير مي کند. تغييراتي که بسته به عوامل مختلف شکل مي گيرد و مسائلي همچون تکنولوژي، فرهنگ، آموزش و... بر آن تاثيرگذار است.

نکته مهم اينجاست که اين نيازها و تغيير خواسته ها و اولويتها، بايد از سوي مسئولان و برنامه‌ريزان کشور درک و مورد اعمال قرار گيرد. ضرورت تغيير در سليقه جامعه نشانگر رشد و بلوغ افراد در ادوار مختلف است، وگرنه ماندن در بن بست زمان موجب عقب ماندگي و رخوت در تمام فصول حيات کشور و ملت خواهد شد.

متاسفانه اين مسئله هنوزبه درستي در کشور ما جا نيفتاده و بعضاً شاهد پافشاري بر اعمال و رفتارهايي هستيم که در دهه هاي قبل مورد وثوق بوده و به دنبال پوشاندن آن بر قامت جامعه امروز هستند. اين موضوع هزينه هاي بسياري براي نظام ما به همراه داشته و تبعات آن همچنان در مواردي همچون مهاجرت جوانان، بي تفاوتي جامعه نسبت به امورجاري، سرخوردگيهاي فرهنگي، نارضايتيهاي اجتماعي و... بروز مي کند.

اما مهمتر از اين مسئله، بحث توانايي براي جا به جايي اولويتهاي کشور در عرصه هاي مختلف است. اولويتهايي که متاسفانه به سبب اختلافات موجود در فضاي سياسي کشور برخي بي جهت بر ديگري ترجيح داده مي شود و آنها که بايد در رأس اقدامات و تصميم گيريها قرار گيرد، بي جهت کنارگذاشته مي شود.اساساً داشتن استراتژي به معناي مديريت براي جابه جايي اولويتهاست. چرا که در هر برهه، بنابر مقتضيات زمان بايد اولويتهاي کشور را تشخيص و براي آن برنامه داشت.

حال در شرايطي که ايران در حساس ترين برهه هاي دوران خود قرار گرفته و سرنوشت نسل امروز و فردا در گرو تصميمات فعلي است، بعضاً شاهديم انرژي کشور به جاي صرف شدن در مسائل حياتي، صرف درگيريهاي جناحي، سليقه گرايي هاي گروهي و اولويت قرار دادن منافع حزبي، مي گردد.

امروز، زمان دلارهاي نفتي و جانبداري ابرقدرت جهاني عليه ايران است و دشمنان ما در حال سفر و ديدار با متحدان قديمي هستند و ما در چنين وانفسايي به دنبال صحيح بودن يا نبودن عکس گرفتن برخي مقامات با يکديگر هستيم و يا سرگرم شايعاتي همچون گرفتن گرين کارت توسط برخي مقامات در برجام و يا مسئله ورود زنان به ورزشگاه ها و...

تمام اين مسائل براي کشور با اهميت است و هريک در جايگاه خود نياز به رسيدگي دارد، اما بايد ديد اين چنين مسائلي در زمان فعلي به عنوان اولويتهاي حساس کشور تلقي مي شوند يا خير. اگر انرژي و توان کشور صرف چنين مسائلي شود، عملا منافع و اهداف سياسي و گروهي را بر اولويتهاي استراتژيک کشور ترجيح داده ايم و اين گونه، منافع ملت را در زمان حال و آينده به هدر خواهيم داد.

hamidasgari2020@yahoo.com


نسخه چاپي ارسال به دوستان
 
سياسي
خبر دانشگاه
انرژي
پزشكي
اقتصادي
استانها
ورزشي
آگهي
صفحه اصلی - شناسنامه آفرینش - آرشیو آفرینش - ارتباط با ما - درخواست اشتراک - پیوندها - جستجوی پیشرفته